بیماری بروسلوز | علت , علائم و درمان بیماری بروسلوز

بیماری بروسلوز , عفونتی باکتریایی میباشد که از حیوانات به انسان ها منتقل میشود و اغلب از طریق شیر , پنیر و سایر محصولات لبنی به انسان سرایت میکند و همچنین به ندرت باکتری هایی که باعث بیماری بروسلوز میشوند میتوانند از طریق تماس مستقیم با حیوانات آلوده , گسترش یابند‌.

عفونت معمولا با آنتی بیوتیک درمان میشود و این درمان میتواند چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

بیماری بروسلوز صدها هزار نفر از مردم و حیوانات را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار میدهد , اجتناب از محصولات لبنی غیرپاستوریزه و اقدامات احتیاطی هنگام کار با حیوانات , میتواند به جلوگیری از بیماری بروسلوز کمک کند.

 

بیماری بروسلوز.

علت بیماری بروسلوز چیست؟

۱/ از طریق مصرف محصولات لبنی غیرپاستوریزه که به باکتری بروسلا آلوده شده اند. همچنین باکتری ها میتوانند در گوشت خام یا نوشیدنی هایی که از حیوانات به دست می آید وجود داشته باشند.

۲/ استنشاق باکتری بروسلا که در هوا پخش میشود.

۳/ تماس مستقیم باکتری بروسلا از طریق بُرش یا زخم هایی که بر روی پوست ایجاد شده اند که باعث میشود این باکتری وارد خون شود.
همچنین تماس باکتری با اسپرم یکی دیگر از راه های انتقال این بیماری میباشد.

دقت داشته باشید بیماری بروسلوز معمولا از فردی به فرد دیگر گسترش نمی بابد , اما در چند مورد , زنان در طول تولد نوزاد و یا هنگام شیر دادن به نوزاد میتوانند این بیماری را به فرزند خود منتقل کنند. به ندرت ممکن است بیماری بروسلوز از طریق رابطه جنسی منتقل شود.

بیماری بروسلوز

عوامل خطر برای ابتلا به بیماری بروسلوز چیست؟

بعضی از نقاط جهان بیشتر به بروسلوز مبتلا میشوند به ویژه: در اطراف دریای مدیترانه , اروپای شرقی , آمریکای لاتین , آسیا , آفریقا.
افرادی که در این مناطق زندگی میکنند و یا به این مناطق مسافرت میکنند بیشتر امکان دارد به بیماری بروسلوز مبتلا شوند.

شغل نیز در ابتلا به بیماری بروسلوز موثر میباشد. افرادی که با حیوانات کار میکنند مانند شکارچیان , میکروب شناسان و یا دامپزشکان احتیاط بیشتری باید داشته باشند.

 

عوارض بیماری بروسلوز چیست؟

بیماری بروسلوز میتواند تقریبا در هر قسمت از بدن شما از جمله سیستم تولیدمثل , کبد , قلب و یا حتی سیستم عصبی مرکزی تاثیربگذارد.

عوارض احتمالی بیماری بروسلوز عبارتند از:

عفونت داخلی قلب(اندوکاردیت):

عفونت داخلی قلب یکی از جدی ترین عوارض بروسلوز میباشد. اندوکاردیت درمان نشده میتواند دریچه های قلب را از بین ببرد و حتی منجر به مرگ شود.

التهاب و عفونت بیضه ها:

باکتری هایی که سبب بروسلوز میشوند میتوانند به بیضه ها گسترش یابند و باعث تورم و درد شوند.

التهاب و عفونت طحال و کبد:

بروسلوز همچنین میتواند طحال و کبد را تحت تأثیر قرار دهد و باعث شود اندازه ی آنها از حد طبیعی بزرگتر شود.

عفونت سیستم عصبی مرکزی:

مننژیت , التهاب غشاهای اطراف مغز و نخاع و آنسفالیت از دیگر عوارض این بیماری میباشند.

 

علائم بیماری بروسلوز چیست؟

علائم بیماری بروسلوز ممکن است چندروز تا چندماه پس از آلوده شدن به عفونت , ظاهر شود.

نشانه ها و علائم این بیماری مشابه آنفولانزا میباشند و عبارتند از:

تب

از دست دادن اشتها

خستگی

درد مفاصل

سردرد

علائم بیماری بروسلوز ممکن است هفته ها یا ماه ها ناپدید شوند و سپس بازگشت کنند. در بعضی از مردم , بروسلوز مزمن میشود و علائم آن حتی سال ها پس از درمان ادامه می یابد.

 

چه وقت به دکتر مراجعه کنیم؟

بیماری بروسلوز میتواند به خصوص در مراحل اولیه تشخیص داده شود. اگر دچار تب شدید , دردهای عضلانی و یا ضعف شده اید به پزشک مراجعه کنید.

 

چگونه از بیماری بروسلوز جلوگیری کنیم؟

اجتناب از غذاهای لبنی غیرپاستوریزه

عدم استفاده از گوشت های خام

استفاده از دستکش هنگام حمل حیوانات بیمار و یا مرده

 

بیماری بروسلوز

 

بیماری بروسلوز چگونه درمان میشود؟

بیماری بروسلوز با استفاده از آنتی بیوتیک ها درمان میشود , و میتوان از چندین آنتی بیوتیک جداگانه یا ترکیبی از آنتی بیوتیک ها برای درمان بروسلوز استفاده کرد.

منبع:
mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 26 سپتامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 1,018 بازدید

بیماری بروسلوز | علت , علائم و درمان بیماری بروسلوز
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است