بیماری اسکیزوفرنی | علل , علائم و درمان بیماری اسکیزوفرنی چیست؟

بیماری اسکیزوفرنی یک اختلال روانی جدی است که منجر به توهم در فرد میشود و اختلالاتی را در عملکرد روزانه فرد ایجاد میکند. حدود ۱ درصد از بزرگسالان جهان به اسکیزوفرنی مبتلا شده اند.

بیماری اسکیزوفرنی

علت بیماری اسکیزوفرنی چیست؟

علت دقیق بیماری اسکیزوفرنی شناخته شده نیست. برخی از نظریه ها در مورد ابتلا به این بیماری عبارتند از:

۱/ ژنتیک(ارثی)

۲/ به وجود آمدن ناهنجاری هایی در ساختار مغز

۳/ عفونت های ویروسی و اختلالات دستگاه ایمنی

 

اگرچه علت دقیق بیماری اسکیزوفرنی شناخته شده نیست اما برخی عوامل به نظر میرسد میتوانند خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را افزایش دهند از جمله:

▪️داشتن سابقه خانوادگی اسکیزوفرنی

▪️قرارگرفتن در معرض سموم و یا ویروس هایی که ممکن است بر مغز تأثیرات منفی داشته باشند.

▪️مصرف داروهای روانگردان

 

بیماری اسکیزوفرنی

علائم بیماری اسکیزوفرنی چیست؟

برخی نشانه ها وجود دارند که میتوانند نشان دهنده ی این باشند که فرد مبتلا به اسکیزوفرنی شده است که عبارتند از:

▪️شنیدن یا دیدن چیزی که وجود ندارد.(توهم)

▪️احساس بی تفاوتی نسبت به شرایط بسیار مهم و حساس

▪️ناتوانی در انجام فعالیت ها

▪️به وجود آمدن تغییراتی در شخصیت

▪️ناتوانی در خواب و به وجود آمدن مشکلات شناختی مانند ضعف در تمرکز

 

عوارض بیماری اسکیزوفرنی چیست؟

عوارض ناشی از اسکیزوفرنی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

▪️افکار منفی , صدمه زدن به خود و تلاش فرد برای خودکشی

▪️ابتلا به وسواس فکری

▪️در معرض افسردگی قرارگرفتن

▪️احساس ناتوانی در انجام فعالیت ها

▪️داشتن رفتار تهاجمی

درمان بیماری اسکیزوفرنی

 

بیماری اسکیزوفرنی

 

چگونه اسکیزوفرنی را درمان کنیم؟

اغلب داروها‌ میتوانند علائم اسکیزوفرنی را کنترل کنند و از گسترش این بیماری جلوگیری کنند اما دقت داشته باشید این داروها را به صورت خودسرانه مورد استفاده قرار ندهید و تحت نظارت یک متخصص قرار گیرید.

شایع ترین داروهای اسکیزوفرنی عبارتند از:

▪️ریسپریدون (Risperidone) اما دارای عوارض جانبی مانند افزایش وزن و ابتلا به دیابت میباشد.

▪️اولانزاپین (Olanzapine)

▪️کلوزاپین: این دارو رفتارهای خودکشی در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی را کاهش میدهد.

▪️هالوپریدول

▪️و…

بیماری اسکیزوفرنی

چه هنگام برای درمان بیماری اسکیزوفرنی به دکتر مراجعه کنیم؟

اثرات بیماری اسکیزوفرنی به مراتب فراتر از تأثیر گذاشتن بر فرد است و خانواده , دوستان و جامعه را تحت تأثیر قرار میدهد.

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی اغلب آگاهی ندارند که مشکلات آنها ناشی از یک اختلال روانی است که به مراقبت پزشکی نیاز دارد به همین دلیل خانواده و دوستان باید به افراد مبتلا به این بیماری کمک کنند و هنگامی که علائم این بیماری را در فرد دیدند , فرد را به پزشک معرفی کنند. اگر چه شما نمی توانید کسی را مجبور کنید که به دنبال کمک های حرفه ای باشد اما میتوانید از او پشتیانی کنید و او را برای مراجعه به پزشک تشویق کنید.

 

 

منبع:
mayoclinic.org

medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ 22 سپتامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , روانشناسی , سلامت روان , مغز و اعصاب | 995 بازدید

بیماری اسکیزوفرنی | علل , علائم و درمان بیماری اسکیزوفرنی چیست؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است