بیماری آنسفالیت | چگونه بیماری آنسفالیت را درمان کنیم؟

بیماری آنسفالیت , التهاب مغز است و معمولا علت آن عفونت های ویروسی میباشد اما باکتری ها هم میتوانند باعث ایجاد آن شوند. علائم بیماری مغزی آنسفالیت می توانند شدید و یا خفیف باشند , در موارد خفیف شما فقط نیاز به استراحت و نوشیدن مقدار زیادی مایعات دارید اما موارد شدید نیاز به درمان فوری دارند.

بیماری آنسفالیت.

علت بیماری آنسفالیت چیست؟

عفونت های ویروسی:

ویروس ها میتوانند به مغز انتقال یابند و منجر به بیماری مغزی آنسفالیت شوند , از جمله ویروس هرپس سیمپلکس.

 

مشکل در سیستم ایمنی بدن:

گاهی اوقات اختلال در سیستم ایمنی و حمله ی اشتباهی به مغز موجب بیماری آنسفالیت میشود.

 

عفونت های باکتریایی و قارچی:

اینگونه عفونت ها نسبت به ویروس ها , در بیماری آنسفالیت نقش بیشتری دارند.

برخی از انواع آنسفالیت توسط پشه ها , کنه ها و پستانداران گسترش می یابد و شما نمی توانید آنسفالیت را از شخص دیگری به دست آورید.

 

بیماری آنسفالیت

علائم بیماری آنسفالیت :

علائم موارد شدید شامل موارد زیر است:

سردرد

تب ناگهانی

خواب آلودگی

استفراغ

گیجی

تشنج

مشکل در صحبت کردن

ایجاد ضعف و اختلال در حرکات بعضی از قسمت های بدن

از دست دادن هوشیاری

در نوزادان علائم اضافی شامل گرسنگی مداوم , تغذیه ضعیف , سفتی بدن و… می باشد.

عوارض بیماری آنسفالیت چیست؟

از دست دادن حافظه

تشنج های مکرر

تغییرات در شخصیت و رفتار

اختلال در تمرکز , برنامه ریزی و حل مسئله

خستگی پایدار

بیماری آنسفالیت

چگونه از بیماری آنسفالیت جلوگیری کنیم؟

همیشه این امکان وجود دارد که از آنسفالیت جلوگیری شود شما میتوانید با انجام واکسیناسیون از برخی عفونت ها پیشگیری کنید.

چگونه  آنسفالیت را درمان کنیم؟

داروهای ضد ویروسی(اگر علت ویروس باشد)

استروئیدها برای کاهش تورم مغز

استامینوفن برای تب

درمان نگهدارنده مبتنی بر پیریمتامین اغلب برای درمان آنسفالیت توکسوپلاسمی , که به علت سیستم ایمنی ضعیف به وجود آمده و مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

ترجمه شده توسط مترجم یک دکتر

منبع:
medlineplus.gov

nhs.uk

ارسال شده در تاریخ 26 سپتامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , مغز و اعصاب | 891 بازدید

بیماری آنسفالیت | چگونه بیماری آنسفالیت را درمان کنیم؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است