بیماری های پستان ، آشنایی با انواع بیماری های پستان در زنان

بیماری های پستان در واقع حاصل تغییرات پستان ها در پاسخ به هورمون هاست، موجب نگرانی بسیاری از بانوان می شود،  این تغییرات در بعضی خانم ها دیده می شود و می تواند سابقه این بیماری در بستگان نزدیک وجود داشته باشد.

 

آشنایی با بیماری های پستان

 

آشنایی با بیماری های پستان :

سرطان پستان :

سرطان سینه، رشد بدخیم سلول های سرطانی در بافت پستان است. در بیماری سرطان، سلول ها به صورت کنترل نشده ای رشد می کنند. سرطان سینه یکی از سرطان های شایع در بین زنان می باشد.

برخی از ریسک فاکتورهای «سرطان پستان» عبارتند از:

 • منارک زودرس
 • یائسگی دیررس
 •  ناباروری
 •  مصرف الکل و سیگار
 • نداشتن فرزند
 •  سن بالا در نخستین بارداری
 • سابقه رادیوتراپی
 • مصرف زیاد چربی
 • سابقه خانوادگی مثبت (+) از نظر سرطان پستان

 

موارد زیر، ریسک بروز سرطان پستان را «کاهش» میدهند و «مفید» هستند:

 •  شیردهی
 • ورزش
 • مصرف تاموکسیفن

 

بهترین زمان برای «معاینه پستان»:

پس از اتمام قاعدگی (پایان خونریزی)  و قبل از تخمگ گـذاری یعنـی «بـین روزهـای ۷ تا ۱۴ عادت ماهیانه» است.

بیماری «Mondor یا ترومبوفلبیت سطحی قدام سینه»:

 • به صورت «درد حاد + یک نوار فیبروزه خطی و تندرس در پستان» تظاهر پیدا مـی کنـد.  با تجویز «مسکن + کمپرس گرم» درمان می شود و نیازی به بیوپسی نیست.

 

ماستیت:

 • در خانم های شیرده اغلب ناشی از عفونت «استافیلوکوک اورئوس (طلایی)» اسـت. و بـا تجویز دارو های آنتی بیوتیک درمان می شود. ادامه شیردهی نیز توصیه میشود.

نکته: در صورت بروز آبسه، «درناژ جراحی» نیز ضروری است و شیردهی از پستان درگیر «ممنوع» است.

 

ترشح خونی از نیپل در خانم «باردار»:

 • در سه ماهه ی سوم (اواخر) بـارداری «فیزیولوژیـک» اسـت . و قـدم ارجـح «تحـت نظـر گرفتن» است.

 

ترشح خونی از نیپل در خانم «غیرباردار»:

 • پاتولوژیــک بــوده باید بررســی شــود.

کیست «پستان»:

اگر کیست پستان فاقد مایع خونی باشد و توده پس از آسپیراسیون بـه طـور کامـل از بین برود. بیمار تحت نظر گرفته می شود. اما در صورت عود میتوان یـک بـار دیگر آسپیراسیون انجام داد. اما در عود مجدد جراحی  انجام می شود.

 

 

ارسال شده در تاریخ 4 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , زنان و زایمان , زیبایی , سلامتی | 952 بازدید

بیماری های پستان ، آشنایی با انواع بیماری های پستان در زنان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است