بلوغ در دختران / آشنای با مسایل ناشی از بلوغ در دختران

بلوغ در دختران زودتر از پسران رخ می دهد. اولین مرحله بلوغ در این جنس با جوانه زدن پستان ها در سنین ۱۰ تا ۱۱ سالگی آغاز شده و با رشد موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل ادامه می یابد. جهش رشدی معمولا نسبت به پسران زودتر رخ می دهد.و با اولین پریود در سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی رخ می دهد، کامل می گردد. فاصله بین آغاز بلوغ تا قاعدگی معمولا ۲ تا ۵/۲ سال است.

 

مسایل بلوغ در دختران

 

بلوغ در دختران  و مسایل ناشی از بلوغ :

آمنوره (قطع قاعدگی ) :

 • آمنوره می تواند اولیه یا ثانویه باشد. آمنوره اولیه به مواردی گفته می شود. که قاعدگی هرگز رخ نداده باشد(بلوغ دیررس ).
 • آمنوره ثانویه به قطع پریود بیش از سه ماه بعد از دوره های مرتب ماهیانه گفته می شود.
 • استرس های شدید مانند ورود به مدرسه جدید می تواند موجب قطع قاعدگی شود.
 • ورزش بیش از حد نیز می تواند از طریق مهار هیپوتالاموسی به هیپوفیز موجب آمنوره گردد.

 

قاعدگی دردناک ( دیسمنوره) :

 • دختران نوجوان اغلب قاعدگی های دردناکی را همراه با دل درد تجربه می کنند.
 • دیسمنوره در اثر سطح بالای پروستاگلندین های آندومتر ایجاد می شود .
 • درمان موثر استفاده از مهار کننده های سنتز پروستاگلندین هاست.
 • استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری نیز کمک کننده است.

 

پریودهای شدید :

 • خونریزی های شدید قاعدگی اغلب ثانویه به سیکل های بدون تخمک گذاری رخ می دهد.
 • معمولآ در سالیان پس از منارک بسیار شایع است.
 • سایر علل پریودهای شدید از جمله اختلالات انعقادی و مصرف آسپرین را نیز باید در نطر گرفت.
 • در صورت بروز کمخونی یا هیپوولمیا درمان های هورمونی توصیه می شود.

 

ترشحات واژن :

 • افزایش فیزیولوژیک ترشحات واژن یک سال پیش از اولین قاعدگی به صورت طبیعی رخ می دهد.
 • در کودکان افزایش ترشحات بر اثر عدم رعایت بهداشت پرینه شایع است.
 • ممکن است با دیزوری، تکرر ادرار، سوزش و خارش بروز کند.
 • درمان بر اساس علت صورت می گیرد.

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 6 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , زنان و زایمان , کودکان | 958 بازدید

بلوغ در دختران / آشنای با مسایل ناشی از بلوغ در دختران
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است