بررسی علائم و نشانه های سندرم پیش از قاعدگی(PMS)

سندرم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی(PMS)

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) دارای نشانه های گسترده ای از جمله تغییرات خلقی، حساس شدن سینه ها، تغییر تمایلات غذایی، خستگی، تحریک پذیری و افسردگی است. تخمین زده شده است که ۳ نفر از هر ۴ زنی که پریود می شوند، سندرم قبل از قاعدگی را تجربه کرده اند.

نشانه ها به یک الگوی قابل پیش بینی باز می گردد. اما تغییرات جسمی و احساسی که در سندرم قبل از قاعدگی تجربه می کنید، ممکن است از لحاظ کمی به میزان قابل توجهی متفاوت باشد. با این حال، شما مجبور نیستید که اجازه دهید این مشکلات زندگی شما را کنترل کنند. درمان و اصلاح سبک زندگی می تواند به کاهش علائم و نشانه های سندرم پیش از قاعدگی کمک کند.

علائم سندرم پیش از قاعدگی:

لیست علائم و نشانه های احتمالی سندرم پیش از قاعدگی طولانی است، اما اکثر زنان فقط چند مورد از این مشکلات را تجربه می کنند.

علائم عاطفی و رفتاری:

 • تنش یا اضطراب
 • حالت افسردگی
 • دوره ی گریه کردن زیاد
 • نوسان خلقی و تحریک پذیری یا خشم
 • تغییرات اشتها و میل به غذا
 • مشکل در به خواب رفتن (بی خوابی)
 • دوری از اجتماعی
 • تمرکز ضعیف

علائم و نشانه های فیزیکی:

 • درد مفاصل یا عضلانی
 • سردرد
 • خستگی
 • افزایش وزن مرتبط با احتباس مایعات
 • نفخ شکم
 • حساس شدن سینه ها
 • بروز آکنه
 • یبوست یا اسهال
 • کمردرد
 • درد شکمی

برای برخی افراد، درد فیزیکی و استرس احساسی به اندازه کافی شدید است تا بر زندگی روزمره تاثیر بگذارد. صرف نظر از شدت علائم، نشانه ها و علائم معمولا در طی چهار روز بعد از شروع دوره قاعدگی برای اکثر زنان ناپدید می شوند. این علائم اغلب بین زنان متفاوت است و در طول زمان ممکن است علائم این سندرم تغییر کند. این علائم در دوران بارداری یا بعد از یائسگی رخ نمی دهد.

اما تعداد کمی از زنان مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی هر ماه علائم افسردگی نسبتا شدید و احساس ناتوانی دارند. این فرم PMS به نام اختلال افسردگی قبل از قاعدگی (PMDD) نامیده می شود.در واقع PMDD یک فرم شدیدتر از PMS است که علائم روانی بیشتری دارد. PMDD بر زندگی ۳ تا ۸ درصد از زنان قبل از یائسگی تاثیر می گذارد. تجویز داروهای ضد افسردگی برای بازجذب سروتونین از اقدامات معمول برای این سندرم است.

علائم و نشانه های PMDD شامل افسردگی، نوسانات خلقی، خشم، اضطراب، احساس خستگی، دشواری در تمرکز، تحریک پذیری و تنش است.

چه وقت برای رفتن به دکتر اقدام کنیم؟

اگر شما قادر به مدیریت سندرم پیش از قاعدگی خود با تغییر سبک زندگی نیستید وعلائم PMS بر سلامتی و فعالیت های روزانه تاثیر می گذارد،به دکتر مراجعه کنید.    بر طبق اعلام موسسه ی ملی سلامت روان برای تعیین PMS در فرد باید این علائم حداقل ۳۰% در شش روز قبل از قاعدگی افزایش یابد و علاوه بر این این الگو حداقل در دو دوره ی متوالی تکرار شود.

علل سندرم پیش از قاعدگی و چند راهکار برای بهبود آن:

این که دقیقا چه چیزی باعث سندروم پیش از قاعدگی می شود ناشناخته است، اما عوامل متعددی می توانند به این وضعیت دامن بزنند:

سیکل تغییرات در هورمون ها: علائم و نشانه های سندرم پیش از قاعدگی با تغییرات هورمونی تغییر می کند و با حاملگی یا یائسگی ناپدید می شود.

تغییرات شیمیایی در مغز: نوسانات سروتونین، یک ماده شیمیایی مغزی (انتقال دهنده عصبی) که به نظر می رسد نقش مهمی در حالت های خلقی ایفا می کند، می تواند علائم PMS را ایجاد کند. مقدار کافی از سروتونین ممکن است به افسردگی قبل از قاعدگی، همچنین خستگی، تمایلات غذایی و مشکلات خواب کمک کند.

افسردگی: برخی از زنان مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی شدید افسردگی ناشناخته ای دارند، گرچه افسردگی به تنهایی باعث ایجاد نشانه ها نمی شود.

استفاده از نمک، الکل و کافئین نیز ممکن است باعث ایجاد برخی از این علائم شود. کاهش مصرف نمک، کافئین و استرس و انجام تمرینات ورزشی معمولا برای کسانی که علائم خفیف دارند توصیه می شود.

مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D ممکن است در بهبود بعضی ازعلائم مفید باشد.

مصرف داروهایی نظیر ناپروکسن می تواند بر علائم فیزیکی این سندرم تاثیرگذار باشد.

زمانی که این اختلال جدی باشد ممکن است عوامل دیگری از قبیل کم خونی، کم کاری تیروئید و سو مصرف مواد نیز وجود داشته باشد.

داروهایی مانند سرترالین و فلوکستین را برای درمان PMS شدید استفاده می کنند. زنان مبتلا به PMS ممکن است نیاز باشد دارو را فقط در روزهایی که دچار سندرم هستند استفاده کنند.

منبع: mayoclinic

wikipedia

ارسال شده در تاریخ 21 فوریه 2018 توسط ریحانه هاشمی با موضوع سلامت روان , سلامتی | 1,283 بازدید

بررسی علائم و نشانه های سندرم پیش از قاعدگی(PMS)
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است