با بهترین روش ها برای افزایش اسپرم در مردان آشنا شوید!

تعداد کل اسپرم یا مجموع اسپرم به میانگینِ تعدادِ کلِ اسپرم موجود در یک نمونه از اسپرم اشاره دارد. چندین دهه است که محققان دریافته اند که در بسیاری از کشورهای غربی , میزان کیفیت اسپرم در حال کاهش است (بر اساس مطالعاتی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد , بین سال های ۲۰۱۱ تا ۱۹۷۳ میانگین اسپرم در آمریکای شمالی , اروپا , استرالیا و‌ نیوزلند به میزان۵۹/۳ درصد کاهش یافت).
درمان های طبیعی و چندین دارو برای افزایش اسپرم و سلامت کلی اسپرم در دسترس است که در این مجله قصد داریم شما را با آنها آشنا سازیم.

 

افزایش اسپرم

 

بهترین روش ها برای افزایش اسپرم :

۱/ رژیم غذایی سالم و ورزش را فراموش نکنید!

مطالعات متعدد نشان داده است که کاهش وزن (درصورت اضافه وزن) و ورزش میتوانند منجر به افزایش اسپرم شوند. با این حال علمی که شاخص توده بدنی (BMI) را به تعداد اسپرم سالم مرتبط میکند هنوز هم ضعیف است. همچنین با توجه به مطالعاتی که در سال ۲۰۱۷ انجام گرفته است در صورتی که سه بار در هفته تمرینات هوازی را حداقل به مدت ۵۰ دقیقه انجام دهید میتوانید تعداد اسپرم را افزایش دهید.

 

افزایش اسپرم

 

۲/ به استرس نه بگویید!

هر گونه استرس , میتواند بدن را به اقدامات دفاعی و صرفه جویی در انرژی وادار کند. هنگام مواجهه با استرس , فعالیت های زیستی مانند تولید مثل , برای بدن کمتر مورد توجه قرار میگیرد به همین دلیل
هر چند عواملی مانند ورزش و رژیم غذایی سالم میتوانند در کاهش استرس موثر باشند اما کاهش استرس مستلزم رسیدگی به علت است.
پزشک ممکن است برای آن دسته از مردانی که به علت اضطراب و افسردگی با کاهش اسپرم روبه رو شده اند , داروهای ضداضطراب یا ضدافسردگی تجویز کند.

۳/ سیگار کشیدن ممنوع است!

نتیجه ی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۶ بر روی ۶۰۰۰نفر از افراد سیگاری صورت گرفت حاکی از آن است که سیگار کشیدن در کاهش اسپرم و به خطر افتادن سلامت اسپرم نقش بسزایی دارد. همچنین مصرف الکل و موادمخدر نیز همین نتایج را به همراه دارد.

 

افزایش اسپرم

 

۴/ این داروها را با احتیاط مصرف کنید!

برخی از داروهای تجویزی میتوانند باعث کاهش اسپرم شوند که در صورتی که مصرف این داروها متوقف شود , تعداد اسپرم به حالت طبیعی برخواهد گشت. (تحت نظر پزشک)

داروهایی که موقتا باعث کاهش اسپرم میشوند عبارتند از:

▪برخی از آنتی بیوتیک ها
▪ضدآندروژن ها
▪کورتیکواستروئیدها
▪تستوسترون خارجی
▪متادون
▪و…

۵/ مکمل Fenugreek را مصرف کنید!

بر اساس مطالعاتی که در سال۲۰۱۷ انجام گرفته است مکمل Fenugreek به عنوان یک درمان موثر برای افزایش اسپرم مورد استفاده قرار میگیرد.

 

۶/ مصرف ویتامینD و کلسیم را فراموش نکنید!

به نظر میرسد که ویتامینD و کلسیم میتوانند در افزایش اسپرم موثر باشند. ویتامینD و مکمل های کلسیم برای خرید در فروشگاه های مواد غذایی یا حتی به صورت آنلاین در دسترس هستند.

 

افزایش اسپرم

 

۷/ مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان را افزایش دهید!

آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که باعث حذف و غیرفعال کردن رادیکال های آزاد و سایر ترکیباتی که برای بدن مضر هستند میشوند.
آنتی اکسیدان هایی که میتوانند به افزایش اسپرم کمک کنند عبارتند از:
▪سلنیوم
▪ویتامینC (اسید اسکوربیک)
▪ویتامینE
▪گلوتاتیون
▪کوآنزیمQ10

 

۸/ چربی های سالم در اولویت هستند!

چربی های غیراشباع شده یا چربی های به اصطلاح سالم مانند امگا۳ و امگا۶ برای افزایش اسپرم ضروری هستند زیرا برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف این دو چربی سالم در افزایش اسپرم نقش بسزایی داشته است. همچنین , با توجه به مطالعاتی که در سال ۲۰۱۴ بر روی ۲۰۹ مرد سالم اسپانیایی بین ۱۸ تا ۲۳ سال صورت گرفت محققان دریافتند که با افزایش مصرف اسیدهای چرب ترانس میزان اسپرم آنها کاهش می یابد.

۹/ در معرض مواد سمی قرار نگیرید!

جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مواد سمی و آلاینده های محیطی یا شغلی نقش مهمی در افزایش اسپرم ایفا میکند. عوامل محیطی مانند کیفیت هوا و مواد شیمیایی سمی , اغلب با کاهش سلامت اسپرم و تعداد اسپرم مرتبط هستند.

 

افزایش اسپرم

 

۱۰/ مصرف بیش از حد سویا در مردان ممنوع است!

برخی از غذاها به ویژه محصولات سویا شامل فیتواستروژن ها (استروژن طبیعی) میباشند که میتوانند باعث کاهش تستوسترون و اسپرم شوند.

۱۱/ فولات و روی را به اندازه کافی دریافت کنید!

مصرف فولات و روی باعث افزایش اسپرم میشوند به همین دلیل افزودن این دو ماده معدنی به رژیم غذایی حائز اهمیت میباشد.

 

افزایش اسپرم

 

۱۲/ غذاهای مناسب را انتخاب کنید!

اگرچه مکمل ها راهی مطمئن برای دریافت روزانه بیشتر ویتامین ها , موادمعدنی و آنتی اکسیدان ها هستند اما بدن همیشه به راحتی نمیتواند آنها را جذب کند. بنابراین بهترین راه برای افزایش اسپرم , انتخاب موادغذایی میباشد که بر تعداد اسپرم تاثیر مثبت میگذارند.
مواد غذایی که باعث افزایش اسپرم میشوند عبارتند از:
▪گردو
▪میوه های خانواده مرکبات
▪غلات

▪بیشتر ماهی ها به ویژه ‌ماهی قزل آلا
▪بیشتر صدف ها
▪ویتامینD
▪شکلات تیره
▪موز
▪کلم بروکلی و اسفناج
▪زردچوبه
▪مارچوبه
▪آجیل

همچنین بهتر است بدانید که در برخی موارد , پزشک ممکن است داروهایی برای مردانی که تعداد اسپرم در آنها بسیار کم است تجویز کند.
داروهایی که بیشتر اوقات برای درمان تعداد کم اسپرم مورد استفاده قرار میگیرند عبارتند از:

▪کلومیفن سیترات خوراکی
▪سروفن خوراکی
▪گونادوتروپین کوریونیک انسانی(HCG)
▪لتروزول یا آناستازول

منبع:
medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ ۲ آذر ۱۳۹۷ توسط زهرا صباغی نیا با موضوع درمان , سلامتی , مسائل جنسی | 193 بازدید

با بهترین روش ها برای افزایش اسپرم در مردان آشنا شوید!
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است