اهدای خون ، توصیه های مهم برای اهدای خون و پس از آن

جهت ایجاد تجربه خوشایند از اهدای خون و جبران سریع تر خون اهدایی به نکات زیر توجه کنید.

 

شرایط اهدای خون

 

شرایط اهدای خون :

 • حداقل سن ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰
 •  حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم
 •  فواصل اهداءخون هر ۸ هفته یکبار
 •  همراه داشتن اصل کارت شناسایی  (شناسنامه، گواهینامه، گذرنامه و برای اهداکنندگان بار اول کارت ملی الزامی می باشد)

 

 درصورت وجود سابقه موارد زیر حتماً پزشک انتقال خون را در جریان قرار دهید:

 •  آلرژی ها
 • مصرف دارو
 • سابقه بیماریهای قلبی و عروقی ـ ریوی ـ کلیوی ـ کبدی
 •  سابقه تزریق خون و فرآورده های آن
 •  سابقه غش ـ صرع ـ تشنج
 • سابقه اعتیاد به مواد مخدر
 •  سابقه رفتارهای پر خطر ( تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده )
 •  سابقه خالکوبی ـ حجامت ـ تاتو
 •  سابقه زردی یا یرقان در خود و خانواده
 •   مسافرت به مناطق آندمیک مالاریا

    

توصیه های مهم پس از  اهدای خون :

۱٫پس از اهدا خون، به مدت ۱۵ دقیقه در مرکز یا واحد خون گیری استراحت کرده و نوشیدنی و مواد خوراکی که در اختیار شما قرار گرفته است. را میل کنید.

۲٫ حداقل تا یک ساعت بعد از اهدای خون ، از استعمال دخانیات پرهیز کنید.

۳٫حداقل تا ۴ ساعت پس از اهدا خون ، پوششی که روی بازوی شما در محل خون گیری قرار داده شدهرا برندارید. در این مدت از وارد کردن فشار و بلند کردن بار سنگین با دستی که از آن خون گیری به عمل آمده اجتناب کنید.

۴٫ به منظور جبران حجم از دست رفته در  ۲ روز اول پس از اهدا خون به خصوص در ساعت اول مایعات بیشتری بنوشید.

۵٫در روز اهدا خون از انجام  فعالیت های سنگین پرهیز کنید.

۶٫در صورت بروز سرگیجه یا احساس ضعف، بلافاصله روی زمین دراز کشیده و پاهایتان را بالا قرار دهید.

۷٫ممکن است پس از اهدا خون ، در ناحیه ورود سوزن کبودی مختصری ایجاد شود. که جای نگرانی ندارد. ۱ تا ۲ روز بعد خود به خود برطرف می شود.می توانید در محل کبودی تا ۲۴ ساعت پس از کمپرس سرد و پس از گذشت ۲۴ ساعت از کمپرس گرم استفاده کنید.

 

 

ارسال شده در تاریخ 9 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع سلامتی | 788 بازدید

اهدای خون ، توصیه های مهم برای اهدای خون و پس از آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است