انواع مختلف شوره سر و چگونگی جلوگیری از آنها

شوره سر به آرامی شروع می شود و به طور استراتژیک گسترش می یابد.

این وضعیت پوستی که به طور عمده با لایه های سفید رنگ شناخته می شود همراه با نشانه هایی مانند التهاب و خارش سر است و اگرچه ناخوشایند است، خبر خوب این است که قابل درمان است. اما قبل از شروع هرگونه درمان، مهم این است که بدانید شوره سر شما از کدام نوع است.

 

شوره سر

 

انواع مختلف شوره سر :

۱٫ شوره سر  پوست خشک :

شوره سر اغلب در افرادی که به طور کلی پوست خشک دارند توسعه می یابد. علت پوست خشک می تواند سرما ماه های زمستان یا شامپو مداوم مو باشد.. افرادی که موهای فرفری دارند نیز از پوست سر خشک تر نسبت به سایر انواع موها رنج می برند.

علائم : احساس خشکی در پوست سر ، لکه های سفید از شوره سر در سر شما تجمع می یابد.

۲٫ شوره سر  پوست چرب :

Sebum روغن طبیعی است که توسط غدد سباسه تولید می شود تا مو و پوست شما را مرطوب کند. با این حال، گاهی اوقات بدن شما ممکن است شروع به تولید بیش از حد این ماده کند که تولید بیش از حد می تواند نتیجه بلوغ، بارداری، استرس یا شامپو نامنظم مو باشد.

علائم : تکه های زرد روی پوست سر،  شوره زرد بزرگ، خارش، موهای چرب.

 

شوره سر

 

۳٫ شوره سر قارچی :

شوره سر قارچی ناشی از عفونت Malassezia globosa در پوست شما است. این عفونت قارچی زمانی که پوست سر شما بیش از حد چرب است و یا در اثر عدم تعادل pH به سرعت گسترش می یابد.  همچنین بسیار مسری است و می تواند از طریق اقلام مانند شانه، حوله یا کلاه با یک فرد آلوده گسترش  یابد. آنچه Malassezia انجام می دهد این است که اسید اولئیک تولید می کند که گردش سلول های پوست را افزایش می دهد و باعث ایجاد شوره سر می شود.

علائم :  شوره ای سفید یا زرد، خارش.

 

۴٫ شوره سر ناشی از  محصولات :

اگر فردی هستید که از محصولات متفاوت مو استفاده می کنید باید این کار را متوقف کنید . زیرا ساخت و ساز این محصولات می تواند با خراش و سلول های مرده پوست ترکیب شود و شوره سر را ایجاد کند . در واقع، این امر می تواند منجر به ریزش مو شود.

علائم : پوسته های بزرگ سفید یا زرد از شوره سر، سوزش، ریزش مو .

 

شوره سر

 

۵٫ شوره سر ناشی از درماتیت سبوره :

درماتیت سبوره یک بیماری پوستی مزمن التهابی است که می تواند در قسمت هایی از بدن شما  شامل پوست، گردن، پشت گوش، صورت و ابرو شما ایجاد شود. مطالعات نشان می دهد که این امر معمولا توسط یک واکنش التهابی به مخمر ایجاد می شود که به طور طبیعی بر روی سطح پوست شما یافت می شود. استرس و تغییرات  هورمونی می تواند درماتیت سبورئیک را ایجاد کند.

علائم : پوسته های شوره ای سفید یا زرد، چربی، قرمزی، سوزش سر.

 

۶٫ شوره سر ناشی از پسوریازیس :

پسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن است که در آن سیستم ایمنی بدن به پوست سالم حمله می کند. این منجر به تولید سریع سلول های پوستی جدید می شود تا پوست مرده قدیمی قادر به پوسته پوسته شدن باشد. نتایج حاصل از تشکیل پلاک های جلا و ضخیم نقره ای رنگی روی پوست، گردن، زانو و پشت شماست.

علائم : پوسته شفاف ضخیم، قرمزی خفیف پوست.

 

شوره سر

 

راهنمایی برای جلوگیری از شوره سر :

شامپوهای ضد شوره  وجود دارد که می توانید آنها را به طور دائم برای از بین بردن شوره  استفاده کنید. همه چیزهایی که لازم دارید انجام دهید این است که یکی از مواد زیر را برای درمان انتخاب کنید:

کتوکونازول
اسید سالیسیلیک
سولفید سلنیوم
قطران زغال سنگ
روی پیریتیون

برخی از مواد مغذی حیاتی که شما باید در رژیم غذایی خود برای جلوگیری از شوره سر از ریشه استفاده کنید عبارتند از:

روی، ویتامین B و چربی.

از رفتن به سراغ درمان های شیمیایی مو و رنگ مو خودداری کنید.
مو را با شامپو بدون سولفات به طور مرتب بشویید.
از ریزش مو بر روی پوست صورت خودداری کنید.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : stylecraze.com

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 5 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع پوست و مو , درمان | 1,230 بازدید

انواع مختلف شوره سر و چگونگی جلوگیری از آنها
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است