انزال رتروگراد چیست؟ آشنایی با علائم و درمان انزال رتروگراد

انزال رتروگراد یک بیماری در مردان  است . که در آن مایع منی در طی انزال به جای خروج از بدن از طریق آلت تناسلی مرد وارد مثانه می شود. به طور معمول، هنگامی انزال، مایع منی  از طریق مجرای ادرار و خارج از بدن منتقل می شود.  انزال رتروگراد میتواند منجر به ناباروری شود، اما بر توانایی نعوظ یا ارگاسم تاثیر نمی گذارد. گاهی اوج آن ارگاسم خشک است.

 

انزال رتروگراد .

علل انزال رتروگراد :

به طور معمول، باز شدن مثانه در طول انزال برای جلوگیری از برگشت انقباض انسداد بسته می شود. انزال رتروگراد در موارد زیر دیده می شود:

 • دیابت (نوروپاتی بیهوشی دیابتی)
  داروهای فشار خون بالا (مسدود کننده های آلفا آدرنرژیک )
  دارو برای پروستات
  داروهای تغذیه ای و داروهای ضد آفتی .
  جراحات نخاعی و جراحی نخاع.
  مولتیپل اسکلروزیس.
  جراحی که شامل پروستات، مثانه یا مثانه است، از جمله برداشتن ترشحات پروستات (TURP) و پروستاتکتومی
  آسیب به بافت پروستات با پرتودرمانی یا سایر انواع آسیب عصبی در ناحیه لگن

 

علائم و نشانه ها :

انزال Retrograde معمولا دردناک نیست و فقط با کاهش میزان اسپرمی که در طول ارگاسم ایجاد می شود، همراه است. ادرار ممکن است پس از ارگاسم نیز ابری باشد. بسیاری از مردان به دنبال درمان نیستند مگر اینکه درباره باروری نگران باشند.

 

تشخیص :

 • پزشک شما  یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد.
 • بلافاصله پس از داشتن یک ارگاسم، آزمایش نمونه ای از ادرار را که معمولا با استمناء انجام می شود در کلینیک پزشکی انجام می دهید.
 • اگر مقدار زیادی از اسپرم در ادرار مشاهده شود، نشان دهنده انزال رتروگراد است.
 • اگر اسپرم دیده نشود، فقدان انزال ممکن است به علت مشکلات دیگر باشد.  و شما ممکن است نیاز به آزمایش های بیشتری داشته باشید.

 

درمان :

 •  اگر انزال رتروگراد شما احتمالا ناشی از دارو باشد، تغییر یا قطع دارو ممکن است این مسئله را اصلاح کند.
 • اگر وضعیتی خفیف داشته باشید که بر عصب یا عضلات مثانه تاثیر می گذارد، ممکن است با داروها درمان شود که باعث بهبود تنه عضلات می شود.
 • اگر علت انزال رتروگراد جراحی پروستات  یا مشکل با آناتومی باشد، دارو به این بیماری کمک نمی کند.

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

عواقب درمان نکردن انزال زودرس را بدانید

علل و روش های درمان انزال زودرس

ارسال شده در تاریخ 19 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , مسائل جنسی | 796 بازدید

انزال رتروگراد چیست؟ آشنایی با علائم و درمان انزال رتروگراد
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است