افسردگی پس زایمانی چیست؟ علل، علایم و درمان آن

افسردگی پس از زایمان نوعی افسردگی است . که به فاصله کوتاهی پس از زایمان و بیشتر در زن‌ هایی که از ناراحتی‌های روانی پیشین رنج می‌برده‌اند، ظاهر می‌شود. بی‌ خوابی شدید ، بی‌ ثباتی خلق و احساس خستگی از علائم شایع آن است. باورهای هذیانی و فکرهای خودکشی و دیگر کشی (نسبت به نوزاد) ممکن است پدید آید. به همین جهت با توجه به در خطر انداختن جان مادر و فرزند ممکن است از فوریت‌های پزشکی شمرده شود.

 

 افسردگی

 

بین ۱۰ تا ۲۵ درصد مادرها به افسردگی پس از زایمان دچار می شوند.  علتش آن هم می تواند تغییرات شدید هورمونی در طول بارداری و زایمان باشد.

نکته خیلی مهمی که وجود دارد. این است که برخلاف باور عموم، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد پدرها هم به آن مبتلا می شوند.

 

علاوه بر این تغییرات شیمیایی، تغییرات اجتماعی و روانشناختی مرتبط با داشتن یک نوزاد باعث افزایش خطر افسردگی میشود.

 

 

 افسردگی

 

چه موقع افسردگی پس از زایمان اتفاق می افتد؟

 •   اغلب در عرض یک یا دو ماه پس از زایمان شروع می شود.
 • یا می تواند چند ماه پس از تولد نوزاد شروع  شود.

 

علائم :

 •   افسردگی
 •   زود رنج
 • خستگی
 • بی خوابی
 •  تغییر اشتها
 •  لذت نبردن از هیچ چیز
 •   از دست دادن علاقه به رابطه جنسی
 • افکار منفی و گناه
 •  اجتناب از افراد دیگر
 •   افکار خودکشی
 • علائم روان پریشی

 

 افسردگی

 

درمان  افسردگی :

بیشتر زنان بدون هیچ درمانی در ظرف ۳ تا ۶ ماه بهبود پیدا می کنند. یکی از ۴ مادر که افسردگی پس از زایمان دارن همچنان افسرده می ماند. تا زمانی که فرزندشان یک ساله شود. با این حال، این می تواند بسیار دردناک و رنج آور باشد.افسردگی پس از زایمان می تواند تجربه مادر جدید بودن را از بین ببرد. این می تواند بر روی رابطه شما با کودک و شریک زندگی تان فشار وارد کند. شما نمی توانید از کودک خود چنان مراقبت کنید که وقتی خوب هستید می توانید. همچنین می تواند بر روی رشد و رفتار کودک تاثیر بگذارد حتی پس از پایان افسردگی. بنابراین هرچه کمتر طول بکشد، بهتر است.

 

افسردگی پس‌ زایمانی پدرها چند تا دلیل داره: ‌

۱. با تولد نوزاد، توجه مادر به پدر خیلی کم میشود چون کل توجه اش به سمت نوزاد می‌رود. ‌

۲. پدر حس میکند نوزاد برای او یک رقیب عشقی میشود.

۳. مسئولیت شدیدی را در قبال امنیت و رفاه و تامین مالی و بقیه چیزها حس میکند. ‌

۴. کیفیت خواب شبانه‌ اش به دلیل گریه‌های نوزاد افت میکند. ‌

۵. فکر کردن به اینکه آیا میتوانم پدر خوبی برایش باشم، آزارش می‌دهد. ‌

راه درمان مثل همیشه، صحبت کردن و مراجعه به روان‌شناس است. برای پدرها یک راه خوب، درگیر شدن در کارهای مربوط به نوزاد است؛ مثلا کمک کردن در تعویض پوشک، حمام بردن، آماده کردن شیشه شیر و خواباندن نوزاد.

 افسردگی

 

چه زمانی باید یک مادر درمان حرفه ای افسردگی را دنبال کند؟

افسردگی پس از زایمان درمان نشده می تواند برای مادران و کودکان آنها خطرناک باشد. مادر در موارد زیر باید به دنبال کمک حرفه ای باشد:

 • علائم بیش از دو هفته ادامه دارد.
 • او قادر به کار کردن به طور طبیعی نیست.
 • او نمی تواند با شرایط روزمره کنار بیاید.
 • او با افکار خود به خودش یا  کودک آسیب می زند.
 • او احساس اضطراب، ترس، و اغراق بسیاری می کند.

 

 

مترجم یک دکتر.

منبع : webmd.com

ارسال شده در تاریخ 28 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , روانشناسی , زنان و زایمان , سلامتی | 829 بازدید

افسردگی پس زایمانی چیست؟ علل، علایم و درمان آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است