افسردگی پس از زایمان چیست و چگونه آن را رفع کنیم ؟

در این مجله قصد داریم بگوییم افسردگی پس از زایمان چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟

حدود ۵تا۲۵ درصد از خانمهایی که زایمان میکنند , دچار افسردگی پس از زایمان میشوند. افسردگی پس از زایمان , تقریبا ۴تا ۶هفته پس از زایمان به وجود می آید و بیشتر اوقات خودش بهبود پیدا میکند.

افسردگی پس از زایمان .

علل افسردگی پس از زایمان چیست؟

▪️ناخواسته باردار شدن
▪️استفاده از مواد مخدر
▪️استفاده از الکل
▪️حامله شدن هایی که با تحریکات احساسی همراه است. مانند: بعد از چند سال ناباروری , باردار شوید.
▪️حاملگی پرخطر
▪️وارد شدن تنش به بانوان باردار. مانند: مرگ یکی از عزیزان , جابه جایی مکان و…
▪️مسائل و مشکلات اقتصادی و اجتماعی
▪️عدم حمایت توسط همسر و یا خانواده

در صورتی که شما باردار میباشید و یکی از علل گفته شده در بالا , در شما وجود دارد , به این مفهوم نیست که حتما پس از زایمان , دچار افسردگی میشوید.
بلکه فقط شما باید احتیاط بیشتری کنید و در صورتی که دو هفته بعد از زایمان دچار هر یک از عوامل بالا شدید , حتما پزشکتان را از این موضوع آگاه کنید.

 

علائم افسردگی پس از زایمان چیست؟

▪️احساس بی خوابی
▪️در تمام روز , دچار اندوه شدید شدن و یا تمایل زیاد داشتن به گریه کردن
▪️از دست دادن علاقه برای انجام برخی کارها و فعالیت ها
▪️اختلال در تمرکز
▪️احساس اضطراب
▪️به وجود آمدن مشکلاتی در خلق و خو و بیستر تحریک شدن
▪️دچار بی خوابی شدن
▪️به وجود آمدن مشکلاتی در اشتها
▪️دچار شدن به احساس گناه
▪️به وجود آمدن افکاری در ذهن که به خودکشی مربوط میشود.
▪️حملات پانیک که نشانه های این حملات عبارت است از: بیشتر شدن ضربان قلب , سرگیجه و …

 

افسردگی پس از زایمان .

چگونه افسردگی پس از زایمان را رفع کنیم؟

۱/ برقراری رابطه با دوستان:

در صورتی که به افسردگی پس از زایمان دچار شده اید , رابطه ی خود را با دوستانتان بیشتر کنید و از آن ها بخواهید با شما ملاقات بیشتری داشته باشند. از جمع فاصله نگیرید و تماس تلفنی با دوستان را فراموش نکنید.

 

۲/ قرار گرفتن در معرض نور خورشید:

برای رفع افسردگی پس از زایمان , خودتان را در خانه زندانی نکنید , پرده ها را کنار بزنید و خودتان را در معرض نور خورشید قرار دهید.

 

۳/ خوددرمانی نکنید:

برای رفع افسردگی پس از زایمان , خودسرانه خودتان دارو تجویز نکنید. مراجعه به پزشک برای رفع این نوع از افسردگی توصیه میشود.

 

۴/ عضویت در گروه ها:

در بعضی شهر ها گروه هایی وجود دارند که از بانوانی که به تازگی مادر شده اند حمایت میکنند. خودتان را عضو این گروه ها کنید و از خانمهایی که به تازگی مادر شده اند مشورت بگیرید. ارتباط برقرار کردن با افرادی که به مادر شدن را تجربه میکنند , حال شما را بهتر میکند.

 

۵/ توجه به رژیم غذایی:

در صورتی که میل به غذا ندارید و اشتهای شما کاهش پیدا کرده است , میان وعده های سبک را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
همچنین شما میتوانید با پزشک در این باره , مشورت کنید تا در صورت لزوم مکمل های غذایی برای شما تجویز نماید.

 

۶/ مصرف امگا۳ :

امگا۳ نقش زیادی در رفع افسردگی پس از زایمان دارد و بانوان در دوران شیردهی و بارداری , مصرف امگا۳را نباید فراموش کنند.
دانه های کتان , شاهدانه , ماهی سالمون و ساردین سرشار از امگا۳میباشند.

ارسال شده در تاریخ 26 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , درمان , روانشناسی , زنان و زایمان | 420 بازدید

افسردگی پس از زایمان چیست و چگونه آن را رفع کنیم ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است