افسردگی در دوران بارداری : علل، علائم و درمان افسردگی

به گفته انجمن روانپزشکی آمریکا (APA) و کالج متخصص زنان و متخصص زنان و زایمان ۱۴ تا ۲۳ درصد از زنان باردار در بعضی مراحل بارداری دچار افسردگی در دوران بارداری می شوند .

 

افسردگی در دوران بارداری

 

افزایش هورمون باعث افزایش احساسات شما می شود. به لطف سیستم تنشی زا است که مشغول آماده کردن رحم است، ممکن است تمایل داشته باشید که در گریه کنید و بخندید.

اما اگر تمام وقت خود را گریه کنید، ممکن است که شما افسرده باشید. افسردگی در دوران بارداری یک واقعیت است، اما می توان آن را حل کرد.

 

افسردگی در دوران بارداری چیست؟

افسردگی در دوران بارداری یا افسردگی قبل از زایمان یک اختلال خلقی است که به نحوی بر احساس و عمل شما تأثیر می گذارد. این باعث احساس غم و اندوه، ناامیدی و بی ارزش بودن می شود که طول می کشد و با روال روزمره تداخل می کند. این احساسات می توانند از شدت خفیف تا شدید داشته باشند و در نهایت ممکن است با درمان همخوانی داشته باشند.

در حالی که برخی از زنان باردار در عرض یک سال بهبود می یابند، بعضی دیگر بعد از زایمان بهتر می شوند. بنابراین، اگر شما شروع به احساس خستگی و کم کاری کنید، با پزشک خود مشورت کنید. هنگامی که شما حامله هستید، هر دو سلامت جسمی و احساسی شما به یک اندازه مهم هست.

 

افسردگی در دوران بارداری

 

آیا افسردگی در دوران بارداری کودک شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟

افسردگی در دوران بارداری می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد، بر رشد جنین تأثیر می گذارد و شانس زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد نوزاد را افزایش می دهد. وقتی که درمان نشود، افسردگی می تواند به یک افسردگی پس از زایمان تبدیل شود که می تواند ماه ها و سال ها را تحت تأثیر قرار دهد و سلامتی شما را تحت تاثیر قرار دهد .

 

علائم افسردگی در دوران بارداری چیست؟

علائم افسردگی می تواند ظریف یا شدید باشد. اکثر مردم افسردگی بالینی را برای حالت خفیفی عمومی که با گذشت زمان می گذرد اشتباه می گیرند. همچنین، افسردگی معمولا به تغییرات طبیعی مانند خواب کم یا خستگی منجر می شود که می تواند به دلیل حاملگی باشد.

اما اگر هر یک از نشانه های زیر را که بیش از دو هفته طول بکشد، ممکن است نشانه ای از افسردگی در دوران بارداری باشد.

 

تغییرات در احساسات شما:

 • تداوم خستگی یا غم و اندوه
  احساس بی فایدگی، بی ارزشی، گناهکاری
  تحریک، اضطراب، عصبانیت و یا ناامیدی
 • گریه تمام وقت

 

تغییرات در بدن شما:

 • کمبود انرژی و احساس خستگی تمام وقت
  سردرد، درد معده و سایر علائم مداوم

 

تغییرات زندگی روزمره شما:

 • خوردن بیش از حد یا خیلی کم
  خواب بیش از حد یا خیلی کم
  مشکلات در تصمیم گیری و تمرکز
  مشکلات حافظه
  از دست دادن علاقه به فعالیتهایی که معمولا دوست دارید

افسردگی در دوران بارداری

 

علل افسردگی در دوران بارداری چیست؟

معمولا، ترکیبی از عوامل و نه یکی، می تواند شانس ابتلا به افسردگی در دوران بارداری را افزایش دهد. که عبارتند از :

تاریخچه افسردگی در خانواده:

استعداد ژنتیکی و سابقه خانوادگی می تواند احتمال افسردگی در دوران بارداری را افزایش دهد. اگر شما یک ژن مرتبط با آن دارید، می توانید در هر نقطه ای از زندگی خود، افسردگی بالینی داشته باشید.

تاریخچه شخصی از افسردگی:

اگر در گذشته به علت دلایل دیگر (مانند سقط جنین) از نظر بالینی افسرده شده باشید، احتمال بیشتری در دوران بارداری یا بعد از زایمان وجود دارد. شما همچنین در معرض خطر ابتلا به سایکوز پس از زایمان قرار خواهید گرفت.

عدم حمایت:

اگر احساس کنید که از طرف شریک زندگی، خانواده یا دوستانتان حمایت نمی شوید ممکن است افسرده شوید. مسائل مربوط به عدم پشتیبانی می تواند شانس افسردگی در دوران بارداری را افزایش دهد.

حوادث زندگی استرس زا:

مرگ یک فرد دوست داشتنی، بیماری که بر شما یا یکی از عزیزان تاثیر می گذارد، مشکلات مالی یا بیکاری نیز می تواند باعث افسردگی شود.

بارداری ناخواسته :

یک بارداری بدون برنامه ریزی می تواند شدید باشد و منجر به افسردگی در دوران بارداری شود.

خشونت خانگی:

سوء رفتار احساسی و جسمی توسط یک شریک، دوست یا خانواده می تواند باعث افسردگی در دوران بارداری شود.

 

درمان های باروری:

درمان های باروری، اضطراب مشابهی را به همراه دارد. آنها منجر به تغییرات هورمونی قابل ملاحظه ای می شوند و شما می توانید موجی از احساسات را تجربه کنید.

همچنین سیگار کشیدن، مصرف الکل و مواد مخدر می تواند خطر افسردگی در دوران بارداری را افزایش دهد.

 

افسردگی در دوران بارداری

 

چگونه  افسردگی در دوران بارداری درمان می شود؟

روشهای مختلفی برای درمان افسردگی وجود دارد. دکتر شما می تواند به شما کمک کند تا بر اساس علائم شما درست انتخاب کنید.

 

روان درمانی، همچنین به نام درمان بحث:

این شامل به اشتراک گذاشتن احساسات و نگرانی های شما با یک درمانگر، روانشناس یا مشاور است. این به طور موثر به شما کمک می کند علائم را مدیریت کنید. روان درمانگری بین فردی (IPT) و درمان رفتاری شناختی (CBT) دو روش هستند که در درمان افسردگی موثر هستند .

 

 گروه های پشتیبانی و جوامع آنلاین:

جوامع آنلاین و گروه های پشتیبانی محلی برای افراد مبتلا به افسردگی وجود دارد. شما می توانید تجربیات خود را با سایر افراد با شرایط مشابه تعامل کنید. این گروه ها اغلب به شما در یافتن راه حلی برای مشکل شما کمک می کنند. مشاور شما یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی می تواند به شما در یافتن یک گروه پشتیبانی مناسب کمک کند.

 

 داروها:

پزشک شما داروهای ضد افسردگی را در مورد افسردگی متوسط ​​تا شدید تجویز می کند.

 

 درمان الکتروانسکوراسیون (ECT):

جریان الکتریکی از طریق مغز برای درمان افسردگی منتقل می شود. معمولا برای افسردگی شدید هنگامی که ایمنی مادر یا کودک به خطر می افتد (۱۰) توصیه می شود.

 

 

مترجم یک دکتر

منبع : momjunction.com

 

ارسال شده در تاریخ 19 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , روانشناسی | 820 بازدید

افسردگی در دوران بارداری : علل، علائم و درمان افسردگی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است