اسهال در کودکان : راه های پیشگیری و درمان کم آبی و اسهال در کودکان

اسهال در کودکان یک مشکل رایج  است. معمولا خفیف و مختصر است. اسهال “حاد” کمتر از یک هفته و بیش از ۱۴ روز طول می کشد. کودکی مبتلا به اسهال است، که حرکات روده ای بیشتر از حد معمول داشته باشد، و دارای مدفوع  آبدار باشد. گاهی کودکان مبتلا به اسهال علائم دیگری مانند تب، از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، درد معده، گرفتگی و خون و / یا مخاط در حرکت روده دارند.

 

اسهال در کودکان .

 

اسهال  اگر به درستی درمان نشود می تواند خطرناک باشد. زیرا آب بدن و نمک را از بدن کودک شما می گیرد. اگر این مایعات به سرعت جایگزین نشوند، فرزند شما ممکن است دچار کم آبی شود و نیاز به بستری باشد.

 

اسهال در کودکان چگونه گسترش می یابد؟

میکروب های اسهال به راحتی از فردی به فرد و به ویژه از کودک به کودک گسترش می یابد. مخصوصا در کودکانی که آموخته اند به تنهایی به توالت بروند.

 

چه چیزی باعث اسهال می شود؟

علت های مختلفی برای اسهال وجود دارد. شایع ترین علت عفونت های ویروسی هستند.

 

چگونه می توان از اسهال جلوگیری کرد؟

شستن دست ها به طور مکرر و قبل و بعد از  غذا  بهترین راه برای جلوگیری از گسترش میکروب هایی است که باعث اسهال می شوند.

 

اسهال در کودکان .

 

اگر فرزند من اسهال داشته باشد چه باید بکنم؟

 • بهترین راه کنترل اسهال در کودکان پیشگیری از کم آبی بدن آنهاست.
 • در صورت  تغذیه با شیر مادر ، تغذیه را ادامه دهید.
 • به  رژیم غذایی فرزندان خود علاوه بر غذاهایی که می خورند انواع مختلف مایعات را اضافه کنید.
 • در هر سنی، اگر فرزند  شما از مایعات دیگر استفاده نمی کند ، علاوه بر توصیه های تغذیه ای فوق، یک محلول احیا کننده را نیز به کودک بدهید.

 

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرم؟

 • اسهال دارد و کمتر از ۶ ماه است.
  درد معده ای دارد که بدتر می شود.
  دارای مدفوع خونی یا سیاه است.
  اسهال و  تب دارد.
  دارای علائم کم آبی بدن است.
  اسهال طولانی مدت بیش از ۱ تا ۲ دارد.

 

مواد غذایی که باید از دادن به کودک آن اجتناب کنید :

 • نوشیدنی های شیرین  مانند آب میوه یا نوشیدنی های گازدار (پاپ / سودا)، چای شیرین، سوپ و آب برنج . این مقادیر مناسب آب، نمک و شکر را ندارند و می توانند اسهال فرزند شما را بدتر کنند.
  فقط مصرف آب  ممکن است سبب کاهش قند خون و یا سطح پایین سدیم در خون کودک شما شود.
  قبل از دادن داروهای بدون نسخه برای متوقف کردن اسهال، با پزشک خود صحبت کنید.

 

 

منبع : caringforkids.cps.ca

مطالب پیشنهادی یک دکتر برای شما :

درمان اسهال / نحوه درمان سریع اسهال با استفاده از کشک و زردچوبه

اسهال و ناراحتی های گوارشی

داروهای گیاهی برای درمان اسهال

ارسال شده در تاریخ 3 سپتامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , کودکان | 730 بازدید

اسهال در کودکان : راه های پیشگیری و درمان کم آبی و اسهال در کودکان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است