استمناء چیست و آیا عوارض جانبی برای استمناء وجود دارد؟

استمناء یک فعالیت جنسی طبیعی و سالم با چند عارضه جانبی است. زمانی است که یک فرد با تحریک جنسی خود برای لذت جنسی، ممکن است به ارگاسم برسد که در میان زنان و مردان در همه سنین رایج است و در رشد جنسی سالم نقش دارد .

تحقیقات نشان داده است که در میان نوجوانان ۱۴ تا ۱۷ ساله در ایالات متحده، حدود ۷۴ درصد از مردان و ۴۸ درصد از زنان استمناء دارند.

در میان افراد مسن تر، تقریبا ۶۳ درصد مردان و ۳۲ درصد زنان ۵۷ تا ۶۴ ساله استمناء دارند.

این مقاله به بررسی عوارض بالقوه استمناء یا خود ارضایی و بررسی واقعیت های استمناء می پردازد. همچنین برخی از مزایای سلامت استمناء را مشخص میکند.

 

استمناء

 

عوارض جانبی استمناء :

استمناء بی ضرر است برخی از افراد ممکن است دچار خارش پوست یا ناراحتی پوستی شوند، اما معمولا در چند روز بهبود می یابند.

در مردان اغلب ممکن است تورم اندکی از آلت تناسلی به نام ادم وجود داشته باشد. این تورم معمولا ظرف چند روز از بین می رود.

سایر عوارض جانبی بالقوه عبارتند :

گناه :

استمناء ممکن است با باورهای مذهبی، معنوی و فرهنگی فرد مقابله می کند که باعث احساس گناه در فرد میشود.

بحث درباره احساس گناه با دوستان، متخصص مراقبت های بهداشتی و یا درمانگرانی که متخصص سلامت جنسی هستند ممکن است به فرد کمک کند.

 

استمناء

 

حساسیت جنسی کاهش می یابد :

تکنیک های تهاجمی یا بیش از حد استمناء ممکن است منجر به کاهش حساسیت جنسی شود.
اگر مردان با استفاده از آلت تناسلی خود روش استمناء تهاجمی داشته باشند می توانند احساس خستگی را تجربه کنند.

تحریک پیشرفته، مانند استفاده از وسیله ارتعاش دهنده، ممکن است باعث تحریک و عملکرد کلی جنسی در مردان و زنان شود .

زنان که از ویبراتور استفاده می کنند، عملکرد جنسی و روانکاری را بهبود می بخشند، در حالی که مردان بهبود عملکرد نعوظ را تجربه می کنند.

 

استمناء

 

سرطان پروستات :

سوال  این است که آیا استمناء خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد یا کاهش می دهد . محققان قبل از اینکه بتوانند به نتیجه برسند، باید مطالعات بیشتری انجام دهند.

مطالعه سال ۲۰۰۳ نشان داد که مردانی که بیش از پنج بار در هر هفته در طول ۲۰S  انزال داشتند احتمال ابتلا به سرطان پروستات در آنان نسبت به کسانی که کمتر انزال داشتند یک سوم کمتر بود.

محققان بر این باورند که ریسک کاهش یافته به این دلیل است که انزال مکرر ممکن است از ایجاد عوامل سرطان در غده پروستات جلوگیری کند.

یک پیوند مشابه بین انزال مکرر و خطر کمتر سرطان پروستات در یک مطالعه ۲۰۱۶ کشف شد . محققان دریافتند افرادی که ۲۱ بار در ماه یا بیشتر انزال داشتند خطر ابتلا به سرطان پروستات در آنها کمتر بود.

در مقابل، یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ نشان داد که فعالیت های مکرر جنسی در طی ۲۰ تا ۳۰ سالگی در مردان خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد، به ویژه اگر او به طور منظم خود ارضایی داشته باشد.

 

استمناء

 

اختلال در زندگی روزمره :

در موارد نادری، برخی افراد ممکن است بیش از حد مورد نظر خود را تحریک کنند، که ممکن است:

آنها را از دست کاری، مدرسه یا رویدادهای مهم اجتماعی دور نگه دارد.
عملکرد روزانه یک فرد را متوقف کند.
مسئولیت ها و روابط آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

استمناء

 

‘;مزایای سلامت استمناء :

کاهش استرس
افزایش کیفیت خواب
افزایش تمرکز
بالا بردن خلق و خوی
کمردرد قاعدگی را از بین میبرد
کاهش درد
بهبود جنسیت

استمناء یا خود ارضایی همچنین به عنوان یک استراتژی برای بهبود سلامت جنسی با ترویج صمیمیت، بررسی لذت بردن از خواسته ها و نیازهای خود، کاهش حاملگی ناخواسته و جلوگیری از عفونت های انتقال دهنده جنسی (STI) و انتقال ویروس شناخته شده است.

 

برخی از افراد ممکن است هنگام صحبت در مورد این کار احساس خجالت، گناه یا شرمنده داشته باشند.

استمناء منجر به نابینایی و یا ایجاد مشکلات جسمی و روانی نمی شود. در بسیاری از موارد، دارای مزایای سلامتی بیشتری نسبت به عوارض جانبی است.

مترجم یک دکتر

منبع : .medicalnewstoday.com

ارسال شده در تاریخ 14 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامت روان , مسائل جنسی | 937 بازدید

استمناء چیست و آیا عوارض جانبی برای استمناء وجود دارد؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است