همه چیزهایی که باید در مورد استروژن بدانید.

استروژن ها گروهی از هورمون های جنسی هستند که باعث توسعه و حفظ ویژگی های زن در بدن انسان می شوند. آنها نقش مهمی در رشد و توسعه ویژگی های ثانویه جنسی زن  ایفا می کنند، مانند سینه ها، موی گوش و زیر چشم و تنظیم چرخه قاعدگی و سیستم تولید مثل.

در طی چرخه قاعدگی، استروژن محیطی مناسب برای لقاح، تخمک گذاری و تغذیه  اولیه جنین را تولید می کند.

عدم تعادل این هورمونها می تواند منجر به طیف وسیعی از مشکلات بهداشتی و تغییرات فیزیکی ناخواسته شود.

 

استروژن

 

حقایق سریع در مورد استروژن :

تخمدانها محل اصلی تولید استروژن هستند.
استروژنها بر تفاوت های ساختاری بین اعضای بدن مرد و زن تاثیر می گذارد، مانند زنان دارای لگن وسیع تر و موهای دائمی روی سر است.
استروژن مصنوعی دارای طیف وسیعی از کاربردهای پزشکی، از جمله کنترل تولد و مدیریت اثرات یائسگی است .
استروژنها در توسعه طیف وسیعی از مسائل مربوط به سلامت نقش دارد.

استروژن چیست؟

در دوران بلوغ ، تخمدانها هورمون های استروژن را با هر چرخه قاعدگی ماهانه آزاد می کنند. سطح آن به طور ناگهانی در نهایت در طول چرخه افزایش می یابد، که منجر به انتشار یک تخمک می شود. این سطح پس از تخمک گذاری به سرعت کاهش می یابد .

استروژنها معمولا از طریق جریان خون در مایعات عبور می کنند، با سلول های مختلف در بافت های بدن ارتباط برقرار می کنند .

این یکی از مهمترین هورمونهای زنان است که همراه با پروژسترون است . پروژسترون به حفظ حاملگی کمک می کند و تخمک را در رحم ایمپلنت می کند.

 

استروژن

 

فواید استروژن :

در زنان، استروژن بر مناطق زیر بدن تاثیر می گذارد:

تخمدان: به رشد فولیکول تخمک کمک می کند.

واژن: همچنین باعث رشد واژن، ضخیم شدن دیواره واژن و افزایش اسیدیته واژینال میشود که عفونت های باکتریایی را کاهش می دهد.

لوله های فالوپ: استروژن مسئول ایجاد یک دیواره ضخیم و عضلانی در لوله های فالوپی و انقباضاتی است که سلول های تخمک و اسپرم را حمل می کنند.

رحم: باعث افزایش و حفظ غشای مخاطی رحم میشود. این باعث افزایش اندازه اندومتر و همچنین افزایش جریان خون، محتوای پروتئین و فعالیت آنزیم می شود. استروژن همچنین عضلات رحم را تحریک می کند تا بتوانند رشد کنند.انقباضات در هنگام تحویل یک نوزاد و جفت کمک می کنند و همچنین در رحم برای از بین بردن بافت مرده در طول قاعدگی کمک می کنند.

دهانه رحم: استروژن به تنظیم جریان و ضخامت ترشحات مخاطی رحم کمک می کند. این باعث افزایش حرکت یک سلول اسپرم به تخمک می شود و باعث لقاح می شود.

غدد پستان : استروژن ارتباط منحصر به فرد با هورمون های دیگر در پستان دارد.

 

استروژن مسئول تفاوت های بین بدن مرد و زن است. به عنوان مثال، در یک بدن زن:

استروژن باعث می شود که استخوانها کوچکتر و کوتاه تر شوند، لگن وسیع تر و شانه های باریک تر است.
این ذخیره سازی چربی را در اطراف روده ها و ران ها افزایش می دهد، به این معنی که بدن بیشتر منحنی و کانونی است.
به کاهش سرعت رشد زنان در دوران بلوغ کمک می کند و حساسیت به انسولین را افزایش می دهد .
موهای بدن را تحت تاثیر قرار می دهد تا کم رنگ تر شود، در حالی که در رشد موهای دائمی بر روی یک خانم موثر است.
استروژنها فعالیت غدد در پوست را تولید می کنند که مواد چرب را تولید می کنند. این احتمال آکنه را در زنان کاهش می دهد .

استروژن

 

مناطق دیگری که تاثیرات استروژن دارند، عبارتند از:

مغز: این می تواند به حفظ دمای بدن، تنظیم بخشی از مغز مرتبط با رشد جنسی کمک کند و اثرات مواد شیمیایی “احساس خوب” مغز را افزایش دهد.

پوست:  باعث بهبود ضخامت و کیفیت پوست و همچنین محتوای کلاژن می شود که مانع از پیری می شود.

استخوان: به حفظ استحکام استخوان و جلوگیری از از دست رفتن استخوان کمک می کند.

کبد و قلب: هورمون تولید کلسترول را در کبد تنظیم می کند و به محافظت از قلب و عروق کمک میکند.

 

خوراکی ها :

برخی از غذاها حاوی فیتواستروژن هستند که ممکن است سطح استروژن بدن را تحت تاثیر قرار دهد .

این شامل:

سبزیجات
سویا و برخی غذاها حاوی پروتئین سویا
انواع توت ها
دانه ها
آجیل
میوه

بعضی از دانشمندان فیتواستروژن ها را به عنوان اختلال های غدد درون ریز شناخته اند. به نظر میرسد که در زمانهای مختلف دوام مییابند و قادر به افزایش و کاهش فعالیت استروژن هستند.

تصور غلط رایج این است که فیتواستروژن ها می توانند سلامت منفی داشته باشند، اما برخی تحقیقات تایید می کنند که مواد غذایی حاوی فیتواستروژن های ذکر شده در بالا می توانند خطر سرطان را پایین بیاورند و علائم یائسگی دیگر را بهبود می بخشد و سایر مزایای سلامتی را فراهم می آورد.

 

استروژن

 

اثرات جانبی :

اثرات سطوح استروژن نامتعادل می تواند شامل موارد زیر باشد :

قاعدگی کمتر یا متوقف می شود
خونریزی سبک یا سنگین در طول قاعدگی
گرگرفتگی، عرق شبانه، یا هر دو
توده های غیر سرطانی در پستان و رحم
نوسانات خلقی و مشکلات خواب
افزایش وزن، عمدتا در باسن، ران و کمر
میل جنسی پایین
خستگی
نوسانات خلقی
احساس افسردگی و اضطراب
پوست خشک
سطوح بالای استروژن در مردان می تواند منجر به ناباروری ، اختلال نعوظ ، سرطان پروستات و توسعه سینه های بزرگتر شود، همچنین به عنوان gynecomastia شناخته می شود.

مهم است که هنگام مصرف داروهایی که حاوی استروژن هستند سطح استروژن خود را کنترل کنید.

 

 

منبع :medicalnewstoday.com

مترجم یک دکتر

ارسال شده در تاریخ 11 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع زنان و زایمان , مسائل جنسی | 1,017 بازدید

همه چیزهایی که باید در مورد استروژن بدانید.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است