استرس باعث به وجود آمدن بیماری گوارشی می شود

بیماری گوارشی می تواند عوامل زیادی داشته باشد. اما عوامل عصبی، استرت، اضطراب و انواع آن می تواند یکی از مهمترین دلایل مبتلا شدن به بیماری گوارشی باشد.

بیماری گوارشی

رابطه استرس و بیماری گوارشی

یک متخصص گوارش درباره تأثیر مستقیم استرس بر دستگاه گوارشی می‌گوید: دستگاه گوارش تحت کنترل سیستم عصبی است. دستگاه عصبی شامل سیستم سمپاتیک و پاراسمپاتیک و همچنین سیستمی است که بسیاری از رشته‌های اعصاب مغزی را وارد دستگاه گوارش می‌کند.

دکتربهاری با بیان اینکه عملکرد رشته‌های عصبی بستگی به کل دستگاه گوارش شامل مری، معده، روده بزرگ و بخش‌هایی مثل کبد و لوزالمعده دارد، می‌افزاید: هرنوع تحریکی می‌تواند بر عملکرد اعضا‌ تاثیر بگذارد. همچنین مجموعه‌ای از فاکتورهای شیمیایی از انتهای پایانه‌های عصبی آزاد می‌شوند که توانایی تغییر در دستگاه گوارش را دارند.

این پزشک متخصص ادمه می‌دهد: فاکتورهای شیمیایی و عصبی نیز تحت کنترل سیستم عصبی هستند؛ برای مثال عاملی مثل سکرتین فاکتورهایی هستندکه از انتهای پایانه‌های عصبی آزاد می‌شوند و بر عملکرد عضو تأثیر می‌گذارند.

وی تصریح می‌کند: ترشح اسید معده هم تحت عوامل بسیاری ازجمله سیستم عصبی است و هورمون‌هایی که آزاد می‌کند، برخی ترشح اسید را کم و برخی زیاد می‌کنند؛ بنابراین موازنه و تنظیمی بسیار دقیق دارد.

استرس بر عملکرد دستگاه گوارش تأثیر می‌گذارد

«اگر اضطراب، استرس یا هیجان در افراد به‌صورت حاد یا مزمن باشد، ازطریق سیستم عصبی که به دستگاه گوارش متصل است، سبب بروز تغییراتی در عملکرد و همچنین بروز عواملی می‌شود.» دکتربهاری با تأکید بر این مطلب می‌افزاید: برای مثال درباره ترشح اسید، برخی استرس‌ها می‌تواند ترشح اسید را زیاد کند. ترشح اسید نیز فرد را در برخی اوقات دچار ترش‌کردن، برگشت اسید و به‌اصطلاح ریفلاکس می‌کند.

به گفته این پزشک متخصص، استرس بر روی حرکات دستگاه گوارش نیز تأثیرگذار است، می‌تواند کم یا زیاد شود و د نهایت فرد را دچار اسهال یا یبوست کند. انقباضات در دستگاه گوارش و ابتلا به اسپاسم در مری و معده از دیگر مشکلات احتمالی تأثیر استرس بر دستگاه گوارش است.

بروز بسیاری از اختلالات و بیماری‌های گوارشی

وی تأکید می‌کند: بیماری روده تحریک‌پذیر که درواقع همان سندرم روده تحریک‌پذیر است و به آن کولیک عصبی هم می‌گویند، میان افراد بسیار شایع است. درواقع این بیماری چنان رابطه مستقیم و انکارناپذیری با استرس‌های عصبی دارد که به این نام هم معروف شده است. در این بیماری اجابت مزاج کاملا نا‌منظم است؛ دل‌درد، دل‌پیچه، نفخ، اسهال یا یبوست بیانگر بی‌نظمی اجابت مزاج است.

دکتربهاری با توصیف قدرت استرس در بروز بیماری‌های گوارشی توضیح می‌دهد: نتیجه تمام بررسی‌ها طبیعی است؛ درواقع در ظاهر مخاط هیچ‌گونه التهاب و زخمی دیده نمی‌شود ولی بیمار علائم بسیاری دارد. در اینجا پزشکان معتقدند بیمار به اختلال در محوری که بین روده و مغز وجود دارد و تنظیم‌کننده حرکات روده‌هاست یا همان کولیک عصبی دچار شده است. وی اظهار می‌دارد: این محور وقتی به‌دلیل استرس‌ها و اضطراب‌ها به هم بریزد، دیگر آن نقش کنترل‌کنندگی خود را از دست می‌دهد و علائم متنوع گوارشی در فرد ایجاد می‌شود.

علل ارگانیک در بروز اختلالات گوارشی باید بررسی شود

وی با اشاره‌به اینکه در بیماری‌های دیگری که مکانیزم‌های مشخصی هم دارد، استرس و اضطراب می‌تواند نقش داشته باشد، می‌افزاید: بیماری التهابی روده‌ای ازجمله بیماری‌هایی است که علت آن مسائل خودایمنی است اما استرس هم به‌صورت حاد یا مزمن می‌تواند علائم فرد را تشدید کند. استرس در ترشح اسید، تشدید زخم معده و‌… نقش دارد؛ بنابراین تأثیر آن را نمی‌توان انکار کرد.

این پزشک متخصص خطاب به کسانی که مشکلات گوارشی دارند، می‌گوید: باوجود شایع‌بودن مشکلات گوارشی به‌دلیل استرس، نباید هر مشکل گوارشی را به استرس ربط داد؛ در ابتدا باید علل ارگانیک به‌صورت کامل بررسی شود و پس‌از آنکه نتیجه بررسی و تأثیر استرس مشخص شد، اقدامات روان‌شناسی انجام گیرد. برای مثال درباره فردی که در ۷۰سالگی دچار دل‌درد، دل‌پیچه یا اسهال می‌شود و اتفاقا مدتی است که یکی از عزیزانش را از دست داده است، نمی‌توان مشکلات گوارشی او را فقط به استرس مربوط دانست. انجام آزمایشات مختلف و درصورت نیاز آندوسکوپی و عکس رنگی، بیماری فرد را مشخص خواهد کرد.

برای کاهش استرس در زندگی اقدامات لازم را فرابگیرید

دکتربهاری خاطر‌نشان می‌کند: با‌توجه‌به اینکه استرس در جامعه ما بسیار است و هیچ بیماری پیدا نمی‌شود که از او بپرسیم استرس دارد یا خیر و جوابش منفی باشد، نمی‌توانیم بدون بررسی، نشانه‌های بیمار را به استرس ربط دهیم. وقتی نتیجه تمام بررسی‌ها سلامت جسم بیمار را تایید کرد، می‌توانیم تمام اقداماتی را که به کاهش استرس در فرد می‌انجامد، توصیه کنیم.

منبع: یک دکتر

 

ارسال شده در تاریخ 3 می 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 1,146 بازدید

استرس باعث به وجود آمدن بیماری گوارشی می شود
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است