اگر ادم دارید، این کارها را برای درمان ادم انجام دهید؟

ادم ، تورم ناشی از مایع بیش از حد در بافت بدن است. معمولا در مچ پا و پاها اتفاق می افتد، اما می تواند در قسمت های دیگر بدن رخ دهد.

این وضعیت اغلب به علت نارسایی احتقانی قلب رخ می دهد . همچنین می تواند نتیجه دارو، بارداری یا یک بیماری دیگر مانند بیماری کلیوی یا سیروز کبد باشد.

مجموعه ای از شرایط – نارسایی احتقانی قلب و ریه، کبد، کلیه، و بیماری های تیروئید می تواند منجر به ادم شود. همچنین می تواند توسط داروها برای کنترل فشار خون یا یک واکنش آلرژیک ایجاد شود.

 

ادم

 

نشانه های که ادم دارید عبارتند از:

تورم یا پف کردن بافت مستقیما زیر پوست، به ویژه در پاها یا بازوها
احساس سنگینی در پاها
پوست براق یا کشش
پوستی که بعد از چند ثانیه فشار داده می شود، چاله ها یا چقرمگی را حفظ می کند
سفت شدن یا گرم شدن پوست در نزدیکی تورم
دشوار ی حرکت
افزایش حجم شکمی

اگر هر کدام از این علائم را دارید، قرار ملاقات را برای دیدن دکتر خود قرار دهید. با این حال، اگر باردار هستید، به همراه ضعف نفس، دشواری تنفس یا درد قفسه سینه، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

ادم

 

ارتباط ادم با نارسایی احتقانی قلب چیست؟

وقتی کسی نارسایی قلبی را تجربه می کند، یک یا هر دو بطن قلب، توانایی پمپاژ خون را به طور موثر از دست می دهند. سپس خون می تواند در  مچ پا و پاها، که منجر به تورم یا ادم می شود، پشت کند.

همچنین باعث ایجاد تورم در شکم می شود و بعضی اوقات می تواند باعث ایجاد مایع در ریه ها شود، که به نام ادم ریوی نامیده میشود. ادم ریوی ممکن است منجر به تنگی نفس شود.  ادم ریه می تواند تهدید کننده زندگی باشد. فردی که ادم را با تنگی نفس تجربه می کند، باید یک پزشک را در زمان مناسب ببیند.

 

علل دیگر  :

ادم می تواند نتیجه تعدادی از شرایط بهداشتی دیگر باشد.

نارسایی مزمن  این  عملکرد نامناسب دریچه ها در پا می تواند منجر به تورم پا شود. در افراد مبتلا به این بیماری، رگها مشکلی در انتقال خون کافی به پاها ندارند و سپس به قلب باز می گردند، بنابراین در پاها جمع می شوند. افزایش فشار موجب می شود که مایع از رگ های خونی و به بافت اطراف تحت فشار قرار گیرد و منجر به ادم شود.

در بیماری کلیه نیز  می تواند رخ دهد زیرا بیماری منجر به مایع و سدیم اضافی در سیستم گردش خون می شود که در نتیجه باعث ایجاد فشار در رگ های خونی می شود و منجر به تورم می شود. بیماری کلیه می تواند باعث ایجاد ادم در مناطق مختلف شود.

آسیب کلیه سندرم نفروتیک  هنگامی رخ می دهد که عروق خونی فیلتر کردن کلیه در کلیه ها به درستی کار نمی کنند و اجازه می دهد که پروتئین در ادرار وارد شود. این موجب کاهش سطح پروتئین در خون می شود که می تواند منجر به تجمع مایع و ادم شود.

سیروز کبدی  زخم بافت کبدی، می تواند منجر به ادم شکمی شود. این اتفاق باعث کمبود پروتئین در کبد می شود که می تواند منجر به افزایش فشار خون در رگ های خونی و مایع در داخل شکم شود.

شرایط ریفی شدید  شرایطی مانند امفسما ، در صورتی که فشار در ریه ها و قلب بیش از حد بالا باشد می تواند منجر به ادم شود.

 

ادم

 

عوارض ناشی از ادم :

اگر درمان نشده باقی بماند، ادم می تواند عوارض متعددی ایجاد کند:

تورم دردناک
سفتی، سختی
سختی راه رفتن
کشش، پوست خارش دار
زخم های پوستی با افزایش خطر ابتلا به عفونت در ناحیه آسیب دیده
گردش خون کاهش مییابد.

 

درمان و نکات بازیابی :

موارد خفیف ادم معمولا به طور خود به خود درمان میشوند، به خصوص اگر شما تنظیمات خاصی از شیوه زندگی را انجام دهید.

موارد شدیدتر ممکن است با دیورتیک ها درمان شوند (داروهایی که بدن شما را از ادرار خارج می کند).

اگر ناشی از یک وضعیت سلامت عمومی مانند نارسایی قلبی باشد، مدیریت بلند مدت باید بر درمان وضعیت زمینه تمرکز کند.

ادم

 

اصلاحات شیوه زندگی وجود دارد که می تواند به کاهش ادم کمک کند:

ورزش  و حرکت عضلات در بخشی از بدن که تحت تاثیر ادم، بخصوص پاها قرار می گیرد، می تواند مایع  اضافی را به قلب بازگرداند. در مورد تمریناتی که برای شما مناسب است، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید.

ماساژ  درمانی در اطراف ناحیه آسیب دیده به سمت قلب، ممکن است باعث تحریک مایع اضافی در خارج از منطقه شود.

مصرف  بیش از حد نمک می تواند باعث افزایش مایع و افزایش تورم شود. در مورد بهترین راه برای محدود کردن مصرف سدیم در رژیم غذایی، با دکتر خود صحبت کنید.

 

تیم ترجمه یک دکتر

منبع : everydayhealth.com

 

 

ارسال شده در تاریخ 22 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , سلامتی | 1,169 بازدید

اگر ادم دارید، این کارها را برای درمان ادم انجام دهید؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است