ادم ریوی / علت ادم ریوی چیست؟ و چگونه درمان می شوذ.

علل ادم ریوی انباشت مایع در بافت ریه است. این وضعیت می تواند به دلایل مختلف رخ دهد.  می تواند منجر به بیماری های مختلف شود. نارسایی قلب شایع ترین علت و به دنبال آن بیماری کلیوی است. یک بیماری جدی است که با مشکل تنفس، ناراحتی و سرفه مشخص می شود. تنفس شبیه صدای حباب آب می شود. معاینه پزشکی برای تعیین شدت ادم شامل یک رادیوگرافی از ریه و تجزیه و تحلیل گاز خون است. از سوی دیگر، تشخیص اضافی علل همراه با ادم ضروری است. درمان ادم ریوی و پیش آگهی بستگی به بیماری همراه دارد.

 

درمان ادم ریوی

 

تعریف ادم ریه:

ادم ریوی ناگهانی (حاد) یا آهسته (مزمن) تجمع مایع بدن (مایع سرم) در بافت ریه است. مایع در ابتدا بین بافتهای ریه جمع شده می شود. اگر بر روی کیسه های هوا تاثیر گذارد، ادم ریوی آلوئولی نامیده می شود. از آنجا که تبادل گاز در این مرحله به طور چشمگیری کاهش می یابد، تهویه ریه، گردش خون و تبادل شدید تغییر می کند.

چهار مرحله از ادم ریه وجود دارد :

ادم ریوی بینابینی: سیال تنها در بافت بینابینی قرار دارد.
ادم ریوی آلوئول: مایع در کیسه های هوا (آلوئول) قرار دارد و مرحله پیشرفته تر نیز در برونش ها است.
مقدار زیادی از مایع وجود دارد، بیماران یک خلط فوم دارند.
اختلال قلب را می توان به علت کمبود اکسیژن در بدن ایجاد کند.
ادم ریوی به علت شایع بودن یکی از علل آن (نارسایی قلبی) یک بیماری نسبتا شایع در کشورهای توسعه یافته است.

علل ادم ریوی:

ادم ریوی ناشی از تغییر در فشار ریه است. تعادل بین فشار هیدرواستاتیک و فشار انکووتیک معمولا در ریه وجود دارد. فشار هیدرواستاتیک باعث می شود که جریان خون از طریق رگ های خونی ومویرگ ها جریان یابد. از سوی دیگر، فشار انکوشیست توسط پروتئین های خون داده می شود و تضمین می کند که حرکت سیال بینابینی مناسب است. این باعث ایجاد مایع کمی در بافت ریه می شود.
تغییرات ناشی از ادم ریوی معمولا هنگامی رخ می دهد که فشار هیدرواستاتیک افزایش یابد یا فشار انکوسیت کاهش یابد. مایع می تواند از مویرگ ها فرار کند و در بافت ریه یا حتی در آلوئول ها انباشته شود. با انباشت بیش از دو لیتر، ریه نمی تواند عملکرد خود را به درستی انجام دهد و به همین دلیل محدود خواهد شد.
می تواند علل مختلفی داشته باشد و به علت بیماری قلبی و ادم غیر قلبی شناخته می شود، زیرا مشکلات قلبی علت اصلی ادم ریوی است.
ادم ریوی Cardiogenic :
ادم ریوی Cardiogenic توسط عملکرد قلب تولید می شود. قلب نمی تواند به اندازه کافی خون را به بدن پمپ کند. این فشار در ورید های ریه یا مویرگ ها (فشار هیدرواستاتیک) از ۸ میلی متر جیوه به ۲۵ میلی متر جیوه افزایش می یابد.
این اتفاق زمانی می افتد که شکست حاد بطن چپ به علت حمله قلبی، اختلالات ریتم قلب یا التهاب عضله قلب رخ می دهد.

علائم :

ممکن است به علت مراحل آن علائم مختلفی ایجاد کند. افرادی که دارای ادم ریوی هستند، احساس ناراحتی می کنند، دچار بی قرار هستند. افرادی که ادم دارند اغلب سرفه دارند و ممکن است دارای خلط باشند. پالس سریع میشود وسیانوز را در اندام ها مشاهده می کنیم.

تشخیص ادم ریوی:

وقتی  اتفاق می افتد، تشخیص می تواند از طریق معاینه فیزیکی بیمار انجام شود. نشانه های قابل توجهی از ادم ریوی شامل تنفس، سرعت قلب، سرفه و سیانوز می باشد.
رادیوگرافی به خصوص برای تشخیص ادم ریوی بینابینی مفید است. علاوه بر این، توموگرافی کامپیوتری (CT) ممکن است در بعضی موارد مفید باشد اما معمولا لازم نیست.
اگر تشخیص ادم ریه تایید شود، باید علل بیماری را جستجو کرد. الکتروکاردیوگرام (ECG) ممکن است آریتمی قلب یا حمله قلبی را نشان دهد. سونوگرافی قلب می تواند نشان دهد که قلب چگونه کار می کند. با انجام تجزیه و تحلیل گاز خون، پزشک می تواند میزان کمبود اکسیژن را بیابد.علاوه بر این، آزمایش خون یا آزمایشات کلیه ممکن است مورد نیاز باشد.

درمان :

وقتی ادم حاد ریوی اتفاق می افتد، درمان فشرده ضروری است. در مراحل پیشرفته بیماری، تهویه مثبت گاهی اوقات ضروری است.
درمان دارویی به رفع علل ایجاد ادم کمک می کند. اگر علت ادم ریوی ناشی از محصولات سمی (ادم از استنشاق محصولات سمی) باشد، گلوکوکورتیکوئیدها به وسیله استنشاق یا تزریق داخل وریدی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
درمان مداوم به علت بیماری بستگی دارد. بیماری های مزمن مانند نارسایی قلب یا کبد باید به درستی درمان شوند.

ارسال شده در تاریخ 17 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , سلامتی | 1,442 بازدید

ادم ریوی / علت ادم ریوی چیست؟ و چگونه درمان می شوذ.
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است