اختلال دوقطبی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد

اختلال دوقطبی یک بیماری روحی است که با تغییرات شدید در حالت روحی مشخص شده است. علائم می تواند شامل خلق و خوی بد بسیار بالا به نام مانیا باشد. اختلال دوقطبی نیز به عنوان بیماری دوقطبی یا افسردگی مانی شناخته شده است.

افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است دچار مشکل در مدیریت، وظایف زندگی روزمره در مدرسه یا کار یا حفظ روابط باشند.

 

اختلال دوقطبی

 

 

حقایق اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی اختلال مغزی نادر نیست.  میانگین سن افراد مبتلا به اختلال دوقطبی شروع به نشان دادن علائم ۲۵ ساله است .

افسردگی ناشی از اختلال دوقطبی حداقل دو هفته طول می کشد. مانیک  می تواند چندین روز یا چند هفته ادامه یابد. بعضی از مردم یک دوره تغییرات خلقی را چندین بار در سال تجربه می کنند، در حالی که بعضی دیگر ممکن است به ندرت آنها را تجربه کنند.

 

علائم دو قطبی

سه علائم اصلی وجود دارد که می توانند با اختلال دوقطبی وجود داشته باشند: مانیا، هیپومیا و افسردگی.

هیپومیا معمولا با اختلال دوقطبی همراه است. این شبیه به شیدایی است، اما آنقدر سخت نیست. بر خلاف مانیا، هیپومیا ممکن است در کار، مدرسه یا در روابط اجتماعی دچار مشکل نشود. با این حال، افرادی که مبتلا به هیپومیا هستند، تغییرات در حالت خلقی خود را مشاهده می کنند.

 

اختلال دوقطبی

 

علائم دوقطبی در زنان

مردان و زنان با این اختلال با تعداد برابر مواجه می شوند. با این حال، علائم اصلی اختلال ممکن است بین دو جنس متفاوت باشد. در بسیاری از موارد، یک زن مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است:

در ۲۰ یا ۳۰ سالگی  تشخیص داده شود
قسمت های خفیف مانیا را داشته باشید
تجربه قسمت های افسردگی را بیشتر از قسمت های مانیک را تجربه کنید
شرایط دیگری را در همان زمان تجربه کنید، از جمله بیماری تیروئید ، چاقی ، اختلالات اضطرابی ومیگرن
زنان مبتلا به اختلال دوقطبی به دلیل تغییرات هورمونی مانند قاعدگی بارداری یا یائسگی ممکن است باعث شود بیماری بیشتر عود کنند.

 علائم دوقطبی در مردان

. مردان مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است:

زودتر تشخیص داده شوند
تجربه قسمت های شدید تر، به ویژه قسمت های مانیک داشته باشند
مسائل مربوط به سوء مصرف مواد
مردان مبتلا به اختلال دوقطبی کمتر از زنان به دنبال مراقبت های پزشکی خود هستند. آنها بیشتر با خودکشی جان خود را از دست می دهند.

 

اختلال دوقطبی در کودکان

تشخیص اختلال دوقطبی در کودکان بحث برانگیز است. این امر عمدتا به این دلیل است که کودکان همیشه نشانه های دو قطبی مثل بزرگسالان را نشان نمی دهند. روحیه و رفتار آنها نیز ممکن است از استانداردهای پزشکی استفاده شود که برای تشخیص اختلال در بزرگسالان استفاده می شود.

بسیاری از علائم دو قطبی که در کودکان اتفاق می افتد مانند اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) .

تشخیص می تواند به کودکان کمک کند، اما برای رسیدن به تشخیص ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد. کودک شما ممکن است نیاز به مراقبت ویژه ای از یک مرکز حرفه ای که برای کودکانی که دارای مسائل مربوط به سلامت روحی هستند آموزش ببیند.

 

اختلال دوقطبی

 

علائم مانی در کودکان

علائم ناشی از اختلال دوقطبی ناشی از یک ناحیه مینیک کودک می تواند شامل موارد زیر باشد:

عمل بسیار احمقانه و احساس شاد بودن بیش از حد
صحبت کردن سریع و به سرعت در حال تغییر موضوع
انجام کارهای خطرناک
داشتن یک خلق و خوی بسیار کوتاه که به سرعت موجب خشم می شود
داشتن مشکل خواب و احساس خستگی پس از از دست دادن خواب
اختلال دوقطبی در نوجوانان

برای نوجوانان، نشانه های شایع در یک قسمت مانیک عبارتند از:

خیلی خوشحال بودن
شرکت در رفتارهای پرخطر
سوءاستفاده از مواد
فکر کردن درباره جنسیت بیشتر از حد معمول
داشتن خلق بسیار کوتاه
داشتن مشکل تمرکز و یا به راحتی حواس پرتی

 

برای نوجوانان، نشانه های شایع در یک قسمت افسردگی عبارتند از:

خواب خیلی کم
خوردن بیش از حد یا خیلی کم
احساس بسیار غمگین و تحریک پذیری کمی را نشان می دهد
خروج از فعالیت ها و دوستان
فکر کردن در مورد مرگ و خودکشی
علل اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی یک اختلال روانشناختی رایج است، اما برای پزشکان و محققان کمی رازی است. هنوز معلوم نیست چه چیزی موجب می شود بعضی از مردم شرایط و نه دیگران را توسعه دهند.

 

علل احتمالی اختلال دوقطبی عبارتند از:

ژنتیک.

مغز

ساختار مغز شما ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را تحت تاثیر قرار دهد. اختلالات در ساختار یا عملکرد مغز شما ممکن است خطر شما را افزایش دهد.

آیا دوقطبی ارثی است؟

اختلال دوقطبی را می توان از والدین به کودک منتقل کرد.با این حال، این بدان معنا نیست که همه افراد وابسته به این اختلال آن را توسعه دهند. علاوه بر این، همه افراد مبتلا به اختلال دارای سابقه خانوادگی بیماری نیستند.

با این حال، ژنتیک به نظر می رسد که نقش مهمی در بروز اختلال دوقطبی دارد

 

اختلال دوقطبی

 

آزمون علائم دوقطبی

معاینه بدنی. پزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل انجام خواهد داد . آنها همچنین ممکن است آزمایشهای خون یا ادرار را برای جلوگیری از علل احتمالی دیگر تجویز کنند.

ارزیابی سلامت روان: 

پزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص بهداشت روان مانند یک روانشناس یا روانپزشک منتقل کند. در طی بازدید، آنها سلامت روان را ارزیابی می کنند و علائم اختلال دوقطبی را دنبال می کنند.

معیارهای تشخیصی: 

راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) یک طرح کلی از علائم برای اختلالات مختلف روانی است. پزشکان می توانند از این لیست برای تایید تشخیص دو قطبی استفاده کنند.

درمان :

درمان های متعددی در دسترس است که می تواند به شما کمک کند اختلال دوقطبی خود را مدیریت کنید.این شامل داروها، مشاوره و تغییرات شیوه زندگی است

 

healthline.com

ارسال شده در تاریخ 24 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , روانشناسی | 679 بازدید

اختلال دوقطبی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است