اختلال بیش فعالی چیست ؟چه چیزی باعث این اختلال میشود؟

اختلال ADHD، اختلال کمبود توجه یا  اختلال بیش فعالی ، اختلال رفتاری است که معمولا  ابتدا در دوران کودکی تشخیص داده می شود، که از نظر بی توجهی، تکانش گری و بعضی موارد بیش فعالی مشخص می شود. این علائم معمولا با هم رخ می دهند.

 

اختلال بیش فعالی .

علائم بیش فعالی، در صورت وجود، تقریبا همیشه در سن ۷ سالگی ظاهر می شود و ممکن است در خیلی از کودکان پیش دبستانی دیده شود. بی توجهی یا کمبود توجه ممکن است آشکار نباشد تا زمانی که کودک با انتظارات مدرسه ابتدایی مواجه شود.

 

انواع اختلال بیش فعالی :

سه نوع عمده ADHD عبارتند از:

 • ADHD، نوع ترکیبی ، شایع ترین نوع ADHD، با رفتارهای پرخاشگر و همچنین عدم توجه و ناتوانی مشخص می شود.
  ADHD، نوع مهاجم / بیش فعالی. این، نوع کمترین نوع ADHD، با رفتارهای تحریک کننده و پرخاشگرانه بدون بی توجهی و آشفتگی مشخص می شود.
  ADHD، نوع نامطلوب و غیر قابل تشخیص. این نوع ADHD عمدتا به دلیل عدم توجه و ناتوانی در بیش فعالی است.

 

علت : 

 • علت دقیق اختلال هنوز ناشناخته است.
 • شواهد موجود نشان می دهد که اختلال بیش فعالی ژنتیکی است.
 •  این یک اختلال بیولوژیکی مبتنی بر مغز است.
 • در کودکان مبتلا به  بیش فعالی، سطوح  دوپامین (شیمیایی مغز)، که یک انتقال دهنده عصبی (نوعی از مواد شیمیایی مغز) است،پایین است.
 •  مطالعات تصویربرداری مغز با استفاده از اسکنرهای PET (توموگرافی انتشار پوزیترون؛ شکل تصویری مغز که باعث می شود مغز انسان را در محل کار مشاهده کرد) نشان می دهد که متابولیسم مغز در کودکان مبتلا به ADHD در مناطقی از مغز که توجه، قضاوت اجتماعی را کنترل می کنند، پایین تر است .

 

 

علائم اختلال توجه :

 • به طور کلی خیالبافی کودک
 • حواس پرتی
 • بی تابی و
 • بی حوصلگی کودک برای انجام ندادن تکالیف مدرسه
 •  مشکلات در تمرکز و توجه داشتن
 • کم توجهی و فعالیت های بیش از حد در طول روز
 • پرخاشگری
 • انجام حرکات  تکانشی کودک

 

اختلال کمبود توجه / بیش فعالی چگونه تشخیص داده می شود؟

ADHD اغلب تشخیص اختلال رفتار در دوران کودکی است. پزشک متخصص اطفال، روانپزشک کودک یا متخصص بهداشت روان معتبر معمولا ADHD را در کودکان تشخیص می دهد. سابقه مفصلی از رفتار کودک از والدین و معلمان، مشاهدات رفتار کودک و تست های روانشناختی به ایجاد تشخیص ADHD کمک می کند. علاوه بر این، چون ADHD یک گروه از علائم است، اغلب تشخیص بستگی به ارزیابی نتایج از انواع مختلف ارزیابی ها، از جمله جسمی، عصبی و روانی دارد. برخی از تست ها می توانند برای رد کردن شرایط دیگر مورد استفاده قرار گیرند و بعضی از آنها ممکن است برای آزمایش هوش و مجموعه های مهارت خاص استفاده شوند.

 

درمان اختلال کمبود توجه / بیش فعالی :

 • برای درمان ADHD باید از ترکیب روش های دارویی و غیر دارویی استفاده کرد.
 •  اجزای اصلی درمان برای کودکان مبتلا به ADHD شامل حمایت والدین و آموزش در آموزش رفتاری، قرار دادن مدرسه مناسب و دارو می باشد. 
 • درمان با یک روان درمانی در اغلب کودکان مبتلا شروع میشود.

 

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

اختلال اضطراب جدایی / علائم اختلال اضطراب جدایی چیست ؟

اختلال هویت جنسی چیست ؟علل و درمان اختلال هویت جنسی

 

ارسال شده در تاریخ 26 آگوست 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع روانشناسی , کودکان | 864 بازدید

اختلال بیش فعالی چیست ؟چه چیزی باعث این اختلال میشود؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است