آندومتریت چیست ؟علل ، علایم و درمان آندومتریت از منظر طب سنتی

رحم یک اندام توخالی،گلابی شکل و ماهیچه های است که در ساختار استخوانی به نام لگن واقع شده است. رحم ۷ سانتیمتر طول، ۵ سانتیمتر عرض و حدود ۵/۱ سانتیمتر ضخامت دارد. ظرفیت رحم حدوداً ۱ سانتیمتر مکعب است. انتهای تحتانی و باریک رحم که به سوی واژن باز میشود گردن رحم نامیده میشود. بخش عریض و بالینی بدنه رحم یا پیکره نامیده میشود. التهابی که ممکن است پوشش غشایی رحم را درگیر خود کند آندومتریت نامیده میشود.

هنگامی که این التهاب بر پوشش ماهیچه های و مادۀ رحم اثر میگذارد. این التهاب متریت نامیده میشود. آندومتریت ممکن است به پوشش غشایی گردن رحم محدود شود .یا میتواند به پوشش غشایی کل رحم حمله کند.

آندومتریت

 

علایم بروز آندومتریت حاد:

  • تب خفیف
  • سردرد
  • ضعف عمومی بدن
  • از دست دادن اشتها
  • درد در بخش پشتی و تحتانی شکم و لگن
  • خارش در واژن

 

آندومتریت

 

علایم آندومتریت مزمن :

همانند علایم آندومتریت حاد می باشد. اما همچون شکل حاد آن بسیار شدید نیست. تنها علامت مشکل ساز ترشحی است که ممکن است روشن یا کدر و زرد رنگ باشد. بیماری التهاب رحم می تواند منجر به نازایی شود.

آندومتریت به طور معمول علایم زیر را ایجاد می کند:

آندومتریت

 

تشخیص آندومتریت :

پزشک شما امتحان فیزیکی و امتحان لگن را انجام می دهد. آنها به شکم، رحم و دهانه رحم برای نشانه های حساسیت و ترشح نگاه می کنند. تست های زیر نیز ممکن است به تشخیص آندومتریت کمک کنند:

  • نمونه برداری از گردن رحم برای آزمایش باکتری هایی که می توانند باعث عفونت شوند، مانند کلامیدیا و گنوکوک ها (باکتری هایی که باعث گونوره می شوند)
  •  بیوپسی آندومتر .
  • لاپاراسکوپی

برای اندازه گیری تعداد سلول های سفید خون (WBC) و میزان رسوب دهی ارزی (ESR)، می توان آزمایش خون نیز انجام داد .

 

آندومتریت

 

دلایل بروز آندومتریت :

التهاب رحم ممکن است بر اثر چاییدن ناگهانی یا بر اثر قرار گرفتن در معرض سرما در طول دوران قاعدگی به وجود آید. بعضی وقتها، بیماری التهاب رحم به دلیل استفاده از داروهایی که با هدف تحریک جریان قاعدگی به کار برده میشود رخ میدهد. دلایل دیگر بروز التهاب رحم استفاده از مواد محرک برای ایجاد سقط جنین، استفاده از داروهای ملین قوی، استفاده از وسایل و داروهای پیشگیری کنندە بارداری و ارضای بیش از حد جنسی می باشد.

گه گاهی، دوچرخه سواری، اسب سواری و رقص کردن نیز ممکن است باعث آندومتریت در میان زنان ضعیف و کم وزن شود. جابه جایی رحم در هر شکل آن ممکن است .همچنین به این بیماری منجر شود.

 

 

درمان آندومتریت در طب سنتی :

با توجه به کتاب راهنمای کامل درمان های طبیعی از انتشارات تجسم خالق. اگر التهاب رحم توسط چاییدن یا قرار گرفتن در معرض سرما در طول دوران قاعدگی به وجود آید، بیمار باید درمان خود را با یک حمام پا با آب گرم شروع کند. این درمان آندومتریت را میتوان بعد از ۱ یا ۱ روز با حمام لگن با آب گرم جایگزین کرد.

در موارد وجود درد، حمام های لگن با آب سرد و گرم مفید خواهد بود.آب را باید هر ۱ دقیقه از گرم به سرد تغییر داد و این کار را باید ۱ بار تکرار کرد.

هنگامی که بیماری آندومتریت باعث ایجاد یبوست میشود، بیمار باید از تنقیه با آب گرم روزی یکبار استفاده کند. توصیه می شود تا قبل از استفاده از تنقیه کمپرس سرد و گرم را به شکل متناوب بر روی شکم به کار برد.

در شکل آندومتریت مزمن ، هدف درمان باید افزایش سر زندگی و نشاط عمومی بدن باشد. در شروع، بیمار باید به مدت ۱ یا ۱ روز از  آب پرتغال و آب عادی استفاده کند. شیوه ی استفاده از این روزه مصرف آب پرتغال هر دو ساعت یکبار از ساعت ۸ صبح تا ۸ عصر است.

آب پرتغال باید به نسبت ۵۵ به ۵۵ با آب گرم رقیق شود. اگر ذائقه تان با آب پرتغال سازگار نیست، عصارەه ی سبزیجاتی همچون هویج و خیار را میتوان مصرف کرد. تنقیه با آب گرم را میتوان برای تمیز کردن روده ها هر روز استفاده کرد.

 

 

 

ارسال شده در تاریخ 30 ژوئن 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع داروها , درمان , زنان و زایمان , سلامتی , طب سنتی , گیاهان دارویی | 1,202 بازدید

آندومتریت چیست ؟علل ، علایم و درمان آندومتریت از منظر طب سنتی
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است