آمنیوسنتز چیست و چگونه انجام میشود ؟

آمنیوسنتز یک آزمایش قبل از تولد نوزاد است که مایع آمنیوتیک را در اطراف نوزاد شما در رحم را می گیرند و آزمایش میکنند تا ببیند آیا کودک شما در شرایط  خاصی دارد.

آمنیوسنتز یک آزمایش تشخیصی است به این معنی است که به شما اطمینان میدهد که آیا کودک شما در وضعیت سلامتی قرار دارد یا خیر. آمنیوسنتز با آزمایش غربالگری متفاوت است که می گوید که احتمال دارد کودک شما بیشتر از دیگران شرایط خاصی داشته باشد. اگر نتایج یک آزمایش غربالگری طبیعی نیست، ممکن است بخواهید یک آزمایش تشخیصی مانند آمنیوسنتز را برای تشخیص (پیدا کردن) انجام دهید.

 

آمنیوسنتز

 

چه زمانی به آمنیوسنتز احتیاج دارید ؟

کالج آمریکایی متخصص زنان و زایمان (که همچنین ACOG نامیده می شود) توصیه می کند که همه زنان حامله قبل از زایمان مانند آمنیوسنتز را انجام دهند.

همچنین اگر کودک شما در معرض شرایط خاصی مانند موارد زیر قرار دارد :

نقائص هنگام تولد 

نقایص تولد، شکل یا عملکرد یک یا چند قسمت بدن را تغییر می دهد. آنها می توانند مشکلات بهداشت عمومی، چگونگی بدن و یا نحوه عملکرد بدن ایجاد کنند. پزشک شما میتواند برای تشخیص نقایص خاصی از تولد، مانند نقص مادرزادی مغز و ستون فقرات به نام نقص لوله عصبی (همچنین به نام NTDs) از آمنیوسنتز استفاده کنید.

شرایط ژنتیکی و کروموزومی 

این شرایط ناشی از تغییرات ژن ها و کروموزوم ها است. ژن بخشی از سلول های بدن شما است که دستورالعمل هایی برای بدن شما ایجاد می کند و کار می کند.کروموزومها ساختارهایی هستند که سلولهای حاوی ژن دارند. شرایط ژنتیکی شامل فیبروز کیستیک (همچنین CF نامیده می شود)، بیماری سلول داسی شکل و نقص قلب است . یک وضعیت کروموزوم رایج، سندرم داون است . گاهی اوقات این شرایط از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود .

 

آمنیوسنتز

 

اگر نوزاد شما در معرض خطر این شرایط قرار داشته باشد، ممکن است در روزهای ۱۵ تا ۲۰ هفته بارداری، آمنیوسنتز برای شما انجام شود.  انجام آمنیوسنتز پیش از ۱۵ هفته توصیه نمی شود زیرا خطر سقط جنین و سایر عوارض بیشتر است. سقط جنین زمانی است که کودک قبل از ۲۰ هفته بارداری در رحم مادر میمیرد.

درمان پلی هیدروآمنیوس :

پلی هیدروآمنیوس زمانی است که شما مایع آمنیوتیک بیش از حد دارید. مایع آمنیوتیک مایعی است که کودک شما را در رحم احاطه کرده است. پلی هیدروآمنیوس ممکن است خطر ابتلا به عوارض حاملگی مانند زایمان زودرس (تولد قبل از ۳۷ هفته بارداری) را افزایش دهد.

 

آمنیوسنتز چگونه انجام می شود؟ 

شما بر روی یک تخت قرار میگیرید و پزشک شکم شما را با یک لایه نازک ژل پوشش می دهد.
پزشک شما پروپ اولتراسوند (که به اصطلاح مبدل نیز نامیده می شود) را در سراسر شکم شما حرکت میدهد تا نوزاد و جفتتان را پیدا کند. سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی و یک صفحه نمایش کامپیوتر برای نشان دادن یک عکس از کودک شما در داخل رحم است.

با استفاده از سونوگرافی به عنوان یک راهنما، پزشک شما یک سوزن نازک را از طریق شکم و رحم به داخل کیسه آمنیوتیک قرار می دهد. کیسه آمنیوتیک (همچنین کیسه آب نامیده می شود) کیسه (کیسه ای) داخل رحم است که کودک شما را در حال رشد نگه می دارد که از مایع آمنیوتیک پر شده است.

 

آمنیوسنتز

 

سپس پزشک شما با استفاده از سوزن مقدار کمی از مایع آمنیوتیک را خارج میکند. سپس نمونه را به یک آزمایشگاه ارسال می کند که سلول های کودک شما از مایع آمنیوتیک جدا شده اند. سلول ها در حدود ۱۰ تا ۱۲ روز در آزمایشگاه رشد می کنند و سپس برای نقص های زایمان و شرایط ژنتیکی مورد آزمایش قرار می گیرند. آزمایشگاه همچنین می تواند مایع آمنیوتیک را برای پروتئین ها مانند آلفا فتئوپروتئین (همچنین به نام AFP) آزمایش کند. اگر کودک شما دارای نقص لوله عصبی باشد، سطح AFP اغلب بالاتر است. نتایج آزمون معمولا در عرض دو هفته در دسترس هستند.

 

خطرات انجام آمنیوسنتز :

عوارض جدی آمنیوسنتز نادر است. اکثر زنان در طول آمنیوسنتز ناراحتی خفیف دارند. وقتی سوزن وارد پوست شما می شود، احساس سوزش می کنید، هنگامی که سوزن وارد رحم می شود یا زمانی که سیال برداشته می شود، احساس سوزش می کنید. پس از آزمایش، پزشک شما ممکن است به شما بگوید که بقیه روز را استراحت کنید و برای یک یا دو روز ورزش کنید و رابطه جنسی نداشته باشید .

برخی از زنان ممکن است عوارض دیگری از آمنیوسنتز را داشته باشند، از جمله:

سقط جنین کمتر از ۱ در ۲۰۰ زن (کمتر از ۱ درصد) پس از آمنیوسنتز.
عفونت در رحم
گرفتگی، ماتریکس یا نشت مایع آمنیوتیک حدود ۱ تا ۲ از ۱۰۰ زن (۱ تا ۲ درصد) این مشکلات را دارند.
انتقال عفونت به کودک شما.

آمنیوسنتز

اگر هر یک از این علائم یا نشانه ها پس از آمنیوسنتز وجود داشت، با پزشک خود تماس بگیرید:

احساس تغییر در جنبش کودک شما
خونریزی یا نشت مایع از واژن
تب
قرمزی و تورم که در آن ارائه کننده سوزن را وارد کرده است
گرفتگی شکمی شدید که بیش از چند ساعت طول می کشد.

 

 

 

منبع : marchofdimes.org

ارسال شده در تاریخ 19 نوامبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , زنان و زایمان , سلامتی | 664 بازدید

آمنیوسنتز چیست و چگونه انجام میشود ؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است