آمنوره یا عدم قاعدگی / علت پریود نشدن یا قطع قاعدگی چیست ؟

آمنوره ، فقدان سه یا بیشتر دوره های قاعدگی متوالی و یا تاخیر در قاعدگی در دختران بالای ۱۵ سال است که هرگز دوره قاعدگی نداشته اند. در شرایط عادی، یک زن چرخه قاعدگی منظم را حدود ۲۸ روز طول می کشد (ممکن است بین ۲۱ تا ۳۵ روز متفاوت باشد).

 

آمنوره

علل :

بارداری شایع ترین علت آمنوره است و کاملا بدون نیاز به درمان طبیعی است. در این مورد، آمنوره معمولا با علائم دیگر حاملگی همراه است، از جمله خستگی، تخلیه شیر از نوک پستان و سردرد.

اختلالات اندام های تولید مثل، غدد درون ریز و تولید هورمون همچنین ممکن است برخی از موارد باعث ایجاد آمنوره شود. به عنوان مثال، سندرم تخمدان پلی کیستیک یک بیماری است که ممکن است باعث آمنوره یا دوره های نامنظم قاعدگی شود و همچنین نشانه هایی از قبیل هیرسوتیسم (رشد مو بیش از حد) و پوست چرب یا آکنه همراه است. ناهنجاری های ساختاری رحم یا سایر اندام های تولید مثل نیز ممکن است به عنوان یک عامل ایجاد کننده درگیر شوند.

برخی از داروها می توانند تخمک گذاری و قاعدگی را که منجر به آمنوره می شوند، مختل کند، از جمله:

  • قرص های ضد بارداری
  • داروهای ضد روانپریشی
  • داروهای ضد افسردگی
  • داروهای شیمی درمانی
  • داروهای فشار خون بالا

عوامل دیگر شیوه زندگی که ممکن است باعث ایجاد آمنوره می شوند شامل وزن کم بدن، اعمال جسمی بیش از حد و سطوح استرس بالا است. هر کدام از این ها می توانند در تولید و عملکرد هورمون ها دخالت داشته و منجر به آمنوره شوند.

 

تشخیص آمنوره ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • مشاوره در مورد تاریخچه پزشکی و علائم
  • معاینه ی جسمی
  • آزمایش خون برای نظارت بر هورمون ها و عملکرد تخمدان، غده تیروئید و غده هیپوفیز
  • تست تصویر برداری برای بررسی ناهنجاری های ساختاری در سیستم تولید مثل
  • اگر علت با این آزمایش های تشخیصی شناسایی نشود، ممکن است هیستروسکوپی برای بررسی بیشتر انجام شود.

 

درمان :

۱٫ بهترین روش برای درمان، بستگی به علت بیماری دارد.

۲٫ داروهای هورمونی، مانند قرصهای ضد بارداری خوراکی، اغلب در حالت نرمال کردن سطوح هورمونی و القای قاعدگی موثر هستند. علاوه بر این، متفورمین، که در درمان دیابت نوع ۲ مورد استفاده قرار می گیرد، داروئی است که گاهی اوقات به تحریک تخمک گذاری کمک می کند.

۳٫ اگر عملکرد غیر طبیعی تیروئید یا غده هیپوفیز به عنوان عامل ایجاد کننده درگیر شود، داروهائی که به جای هورمون هایی که به طور معمول توسط این غدد تولید می شوند، می تواند مفید باشد.

۴٫ همه زنان مبتلا به آمنوره ممکن است از تغییرات شیوه زندگی سالم بهره مند شوند و این باید در همه موارد توصیه شود، به ویژه اگر زن وزن کم داشته باشد. رژیم سالم، متعادل و منظم، ورزش سبک اغلب مفید است.

 

 

بیشتر بخوانید تا سالم بمانید :

عقب افتادن قاعدگی / نسخه های گیاهی برای درمان عقب افتادن قاعدگی

خونریزی بین قاعدگی‌ / علت، علایم،درمان

 

ارسال شده در تاریخ 24 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع بارداری , داروها , درمان , زنان و زایمان | 822 بازدید

آمنوره یا عدم قاعدگی / علت پریود نشدن یا قطع قاعدگی چیست ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است