آلرژی پوست / درمان های خانگی موثر برای آلرژی پوست

آلِرژی یا حَسّاسیَت، ( allergy) واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل بیرونیست. کسانی که دچار حساسیت هستند، دارای دستگاه ایمنی فوق هوشیای بوده که نسبت به مواد ظاهراً بی‌ضرر موجود در محل زندگیشان، واکنشی بیش از حد معمول نشان می‌دهند. پوست اولین سد دفاعی بدن، همیشه در معرض این نوع مواد بوده و تظاهرات پوستی مختلف حاکی از انواع حساسیت خواهد بود. حساسیت پوستی یا «درماتیت» به معنای التهاب، قرمز شدن و خارش پوست است.

معمولا آلرژی پوست هنگامی اتفاق می افتد که پوست شما در تماس مستقیم با هر چیزی که حساسیت پوست را ایجاد می کند، قرار گیرد. این بیماری می تواند در هر فرد و در هر سنی رخ دهد، به خصوص در افرادی که دارای سابقه حساسیت خانوادگی  هستند. آلرژی پوست در هر ناحیه پوستی رخ می دهد، اما شایع ترین قسمت پشت زانو و بازو است. بیماری به طور دوره ای است و به تدریج کاهش می یابد.

آلرژی پوست یک بیماری شایع است ولی مسری نیست، اما می تواند باعث ناراحتی زیادی در بیمار شود، از جمله: باعث ایجاد تحریک، خارش، خشک و پوسته پوسته شدن پوست گردد.

شدت بیماری در افراد مختلف، متفاوت می باشد. در صورت بروز علائم خفیف، می توانید این بیماری را در خانه کنترل کنید. اما در شرایط حاد، بهتر است به دنبال کمک پزشکی باشید تا از وخامت وضعیت جلوگیری نمایید.

 

آلرژی پوست .

علل شایع آلرژی پوست :

حساسیت های پوستی به دلایل مختلفی از جمله عوامل محیطی، ارثی و ضعف سیستم ایمنی بروز می‌کند. صرف‌نظر از نوع حساسیت پوستی‌ای که به آن دچار هستید، علائم، روش‌های درمان و پیشگیری آنها در اغلب موارد مشابه است؛ و می توان به:

 • رنگ موهای شیمیایی، صاف کنندهای مو؛
 • نیکل –  فلزبکار رفته در انواع بدلیجات؛
 • لاتکس ماده‌ای لاستیکی مانند است که از صمغ درختی به همین نام به‌دست می‌آید و در ساخت انواع وسایل پلاستیکی کاربرد دارد؛
 • ممکن است بعضی از افراد به میوه های خاص مانند توت فرنگی، کیوی و شاه بلوط آلرژی داشته باشند؛
 • تماس با گیاهانی مثل پیچک سمی، بلوط سمی و سماق سمی که دارای کیسه‌های روغنی (اوروشیول) هستند، واکنش آلرژیک ایجاد می‌کند؛
 • بعضی از آجیل ها می توانند آلرژی های پوستی ایجاد کنند. افرادی که به بادام زمینی حساسیت دارند، اثرات بسیار جدی دارند؛
 • سایر مواد غذایی حاوی پروتئین های آلرژیک عبارتند از سویا، گندم، ماهی (ماهی تن)، غذاهای دریایی (خرچنگ، خرچنگ، میگو، صدف، حلزون …)،
 • ادویه جات (MSG، فلفل)، مصنوعی و طبیعی؛
 • مرکبات، به ویژه پوسته آنها؛
 •  صابونهای معطر، شامپو، عطر و لوازم آرایشی؛
 • از شایع‌ترین عوارض داروها (خصوصا آنتی‌بیوتیک‌ها) واکنش‌های پوستی است؛
 • آلودگی محیط زیست، دود و گرد و غبار؛
 • تغییر آب و هوا؛
 • همچنین استرس و فشارهای عصبی نیز پوست را حساس، واکنش‌پذیر و مستعد حساسیت می‌کند.

 

علائم شایع آلرژی پوست :

 • خارش شدید که بیشتر در شب اتفاق می افتد؛
 • ناحیه های پوست قرمز یا قهوه ای بر روی بازوها، پاها، مچ پا، مچ، گردن، سینه، پلک، آرنج یا زانو ظاهر می شود؛
 • پوست ضخیم، خشک و لکه دار است
 • پوست حساس است و خراش دار است
 •  دانه‌ های قرمز ترشح‌ دار؛
 • پوسته پوسته شدن، ترک‌ خوردگی و فلس‌ مانند شدن پوست،

در صورتی که نوزادان حساسیت پوستی داشته باشند، علائم آن معمولا به زودی ظاهر می شود. که باعث بی قراری و بی خوابی در نوزادان می گردد.

 

درمان های خانگی موثر برای آلرژی پوست :

در درمان حساسیت پوستی باید به فاکتورهای متعددی از جمله شدت علائم و نشانه‌ها، همچنین محل قرارگیری آنها روی پوست توجه کرد. اما اولین گام در درمان درماتیت، تشخیص ماده‌ی حساسیت‌زا و دوری از آن است. همچنین لازم است که از طریق شستشو با آب و صابونهای ساده مواد حساسیت زا را از روی پوست پاک کرد.

 • نوشیدن مقدار زیاد آب، یک نکته ساده است که به سرعت خارش ناشی از آلرژی پوستی را کاهش می ده؛
 • حدود ۲ بار در روز عسل را به صورت مستقیم  بر روی پوست بمالید؛
 • از مخلوط جو دو سر  با آب گرم برای درمان خارش و پوست خشک استفاده کنید؛
 • ماست را مستقیما بر روی پوست خود قرار دهید . برای این که پوست آن را جذب کند، حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد؛
 • یک فنجان آب پرتقال را هر روز در یک هفته بنوشید. این روش را به مدت ۲-۳ هفته برای بهترین اثر انجام دهید.

 

ارسال شده در تاریخ 31 جولای 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع پوست و مو , داروها , درمان , ویتامین ها | 743 بازدید

آلرژی پوست / درمان های خانگی موثر برای آلرژی پوست
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است