آشنایی با علل و علائم پوکی استخوان و نحوه ی درمان پوکی استخوان

_ پوکی استخوان چیست؟

_چرا به وجود می آید؟

_کدام عوامل خطر ابتلا  را افزایش می دهند؟

_علائم و عوارض جانبی پوکی استخوان چیست؟

_انواع آن چیست؟

_چگونه آن را درمان کنیم؟

در این مجله قصد داریم علاوه بر پاسخ به پرسش های مطرح شده , شما را با نکاتی دیگر در رابطه با پوکی استخوان آشنا سازیم.

پوکی استخوان

پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان یا استئوپروز (Osteoporosis) , بیماری میباشد که باعث میشود , توده ی استخوان کاهش پیدا کند و استحکام آن ضعیف شود. بهتر است بدانید که اغلب به عنوان بیماری خاموش شناخته میشود زیرا شما نمی توانید احساس کنید که استخوان های شما ضعیف شده است و بسیاری از مردم تا زمانی که استخوان هایشان شکسته نشود نمی توانند بفهمند که استئوپروز دارند.

استئوپروز خطر شکستگی به خصوص در ناحیه مفصل ران , ستون فقرات و مچ دست را افزایش میدهد و در واقع هر ساله حدود ۹ میلیون , شکستگی در سراسر جهان ایجاد میکند ( استئوپروز به عنوان شایع ترین نوع بیماری استخوانی حدود ۱۰میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار داده است). و هر چند عمدتا بر زنان تاثیر میگذارد اما مردان نیز میتوانند آن را تجربه کنند در حقیقت از هر دو زن یک نفر و از هر چهار مرد یک نفر به علت پوکی استخوان , استخوانهایش میشکند (بالای پنجاه سال).

علت چیست؟

هنگامی که تولید استخوان های جدید با مرگ استخوان های قدیمی برابر نباشد , موجب کاهش تراکم استخوان ها میشود که نتیجه ی آن پوکی استخوان است.

عواملی وجود دارند که میتوانند خطر ابتلا  را افزایش دهند. برخی از این عوامل تغییر ناپذیر هستند و از کنترل شخص خارج میباشند اما برخی دیگر از این عوامل را افراد میتوانند با تغییراتی در سبک زندگی کنترل کنند.

عوامل غیر قابل تغییر عبارتند از:

جنسیت: زنان نسبت به مردان , پوکی استخوان را بیشتر تجربه میکنند به خصوص پس از یائسگی.

سابقه خانوادگی: افرادی که یکی از اعضای خانواده آنها مبتلا است , باید احتیاط بیشتری داشته باشند.

سن: با افزایش سن , به خصوص پس از ۵۰سالگی خطر ابتلا به پوکی استخوان افزایش می یابد.

داشتن استخوان های ضعیف: افرادی که تراکم استخوان های آنها ضعیف است بیشتر به استئوپروز مبتلا میشوند.

هورمون ها: داشتن سطح استروژن پایین در دوران یائسگی در زنان و تستوسترون کم در مردان در ابتلا به استئوپروز موثر است.

 

پوکی استخوان

 

عوامل قابل تغییر عبارتند از:

سیگارکشیدن

مصرف بیش از حد الکل

کمبود کلسیم و ویتامینD در رژیم غذایی

عدم تمرینات فیزیکی و ورزش

استفاده طولانی مدت از داروهای خاص از جمله گلوکوکورتیکوئیدها و برخی از داروهای ضد انعقاد.

 

انواع پوکی استخوان

 اولیه : این‌ نوع از پوکی استخوان بیشتر در زنان و به خصوص پس از یائسگی به وجود می آید و باعث میشود سطح استروژن به شدت کاهش پیدا کند که نتیجه ی آن کاهش تراکم استخوان ها و پوکی استخوان است.(سن ۵۵سالگی تا ۷۰سالگی)

 ثانویه: گاهی اوقات , پوکی استخوان به علت بیماری یا درمان پزشکی به وجود می آید که میتواند بر استخوان ها تاثیر بگذارد و موجب شکستگی استخوان ها شود که به این وضعیت استئوپروز ثانویه یا پوکی استخوان ثانویه میگویند.

بیماری ها و اختلالاتی که میتوانند باعث نوع ثانویه شوند عبارتند از:

بیماری کوشینگ
اختلال در کبد
بی اشتهایی و بی خوابی
آرتریت روماتوئید
بیماری سلیاک
مولتیپل اسکلروزیس
بیماری مزمن انسدادی ریه
هیپرپاراتیروئیدیسم
هیپرکورتیزولیسم
تالاسمی
میلومای چندگانه
بیماری سلیاک
لوسمی
دیابت

 

پوکی استخوان

 

داروها یا مواد شیمیایی زیر نیز میتوانند باعث پوکی استخوان شوند:

کورتیکواستروئیدها
لیتیوم
باربیتورات ها
آنتی اسیدها حاوی‌ آلومینیوم

بهتر است بدانید که درمان پوکی استخوان ثانویه میتواند پیچیده باشد .

 

علائم و عوارض :

در مراحل اولیه , پوکی استخوان ‌اغلب نشانه ای را ایجاد نمی کند. در بیماری خاموش ( پوکی استخوان ) با گذشت زمان , فرد علائم را احساس میکند و دچار درد در ناحیه ستون فقرات و برخی دیگر از قسمت های بدن میشود. شکستگی استخوان , جدی ترین عارضه میباشد و در برخی موارد حتی میتواند مرگ را به همراه داشته باشد. شکستگی های استخوانی مرتبط با پوکی استخوان بیشتر در ناحیه ستون فقرات دیده میشوند و پس از آن مچ , باسن و لگن را تحت‌ تأثیر قرار میدهد.

به غیر از ایجاد درد , میتواند تحرک را کاهش دهد و بر وضعیت احساسی تاثیر بگذارد و منجر به افسردگی یا اضطراب شود.

پوکی استخوان

درمان :

انواع روش های درمانی و تغییر در سبک و شیوه زندگی میتوانند به کاهش پوکی استخوان کمک کنند و همچنین برخی داروها میتوانند شکستگی استخوان ها را تسکین دهند که شما باید با پزشک خود در رابطه با بهترین استراتژی صحبت کنید.

انواع مختلف داروها برای درمان استئوپروز تجویز می شوند، از جمله:

داروهای ضد انعقاد – که شامل بیس فسفونات ها، هورمون درمانی و بعضی از داروهای دیگر است.

بیس فسفونات ها عبارتند از:

Fosamax یا Binosto (آلندرونات)
Actonel یا Atelvia (risedronate)
Boniva (ibandronate)
Reclast (zoledronic acid)

برخی از این داروها برای زنان و برخی دیگر برای مردان تجویز میشوند. عوارض جانبی رایج از بیس فسفونات ها شامل: مسائل مربوط به دستگاه گوارش مانند حالت تهوع، سوزش سر دل و درد معده می باشد. ( این داروها باید با تجویز پزشک مورد استفاده قرار گیرند زیرا در برخی موارد عوارض جانبی میتوانند به همراه داشته باشند).

منبع:
everydayhealth.com

ارسال شده در تاریخ 29 نوامبر 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 1,067 بازدید

آشنایی با علل و علائم پوکی استخوان و نحوه ی درمان پوکی استخوان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است