آشنایی با علل و علائم بیماری پمفیگوس و چگونگی درمان بیماری پمفیگوس

پمفیگوس از بیماری های خود ایمنی است و هنگامی رخ میدهد که سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم حمله کند. در بیماری پمفیگوس , سیستم ایمنی بدن به سلول های پوستی به نام کراتینوسیت ها آسیب وارد میکند و باعث ایجاد لکه های قرمز و زخمهایی بر روی پوست میشود و این زخم ها میتوانند دردناک و غیرمنتظره باشند .

 

پمفیگوس

 

علت بیماری پمفیگوس چیست؟

پمفیگوس یک اختلال پوستی است و مسری نمی باشد و در اغلب موارد ناشناخته است که چه چیزی باعث بیماری میشود. به طور معمول در افراد سالم , سیستم ایمنی بدن به مهماجمان خارجی مانند ویروس ها و باکتری ها باید حمله کند اما در افرادی که مبتلا به بیماری پمفیگوس هستند سیستم ایمنی بدن به اشتباه به سلول های سالم حمله میکند.

به ندرت بیماری پمفیگوس به عنوان یک عارضه جانبی از مصرف برخی داروها مانند داروهای فشارخون ایجاد میشود.

پمفیگوس

انواع بیماری پمفیگوس :

بیماری دارای دو نوع اصلی میباشد که عبارتند از:

۱/ Pemphigus vulgaris :

این نوع از  اغلب با تاول هایی در دهان و سپس غشای مخاطی یا دستگاه تناسلی شروع میشود. در این نوع پمفیگوس , تاول ها معمولا دردناک هستند اما خارش ندارند.

۲/ Pemphigus foliaceus:

این نوع از پمفیگوس معمولا غشای مخاطی را تحت تاثیر قرار نمی دهد و تاول ها دردناک نیستند و ممکن است بر روی هر قسمتی از پوست تاثیر بگذارند اما بیشتر تاول ها بر روی سینه , پشت و شانه به وجود می آیند.

عوارض جانبی ناشی از بیماری پمفیگوس عبارتند از:

زخم های باز بیماری باعث ایجاد عفونت میشوند و در صورتی که این عفونت به جریان خون نفوذ کند میتواند کشنده باشد. همچنین این بیماری باعث مشکلاتی در لثه ها و گاهی موجب از دست دادن دندان ها میشود.

 

پمفیگوس

 

بیماری پمفیگوس چگونه تشخیص داده میشود؟

تاول ها با تعدادی از شرایط رخ میدهند بنابراین تشخیص بیماری میتواند دشوار باشد. پزشک ابتدا پوست شما را مورد بررسی قرار میدهد و سپس علاوه بر این ممکن است:

انجام بیوپسی پوست: در این آزمایش یک تکه بافت از زخم ها و تاول ها برداشته میشود و به وسیله میکروسکوپ مورد بررسی قرار میگیرد.

آندوسکوپی : اگر نوعِ بیماری پمفیگوس شما ولگاریس است ممکن است پزشک از شما بخواهد تا آزمایش آندوسکوپی را انجام دهید تا زخم های گلوی شما را مورد بررسی قرار دهد. در این روش پزشک یک لوله انعطاف پذیر(آندوسکوپ) در داخل گلو قرار میدهد و به بررسی گلو میپردازد.

همچنین پزشک ممکن است از شما بخواهد آزمایش خون انجام دهید.

چگونه بیماری پمفیگوس را درمان کنیم؟

درمان معمولا با داروهایی آغاز میشود که میتوانند به کاهش نشانه ها و علائم ناشی از بیماری پمفیگوس کمک کنند.

 

پمفیگوس

 

داروهای تجویزی زیر ممکن است به تنهایی یا به صورت ترکیبی بسته به نوع و شدت بیماری مورد استفاده قرار گیرند:

کورتیکواستروئیدها یکی از گزینه های درمان میباشند. افرادی که بیماری پمفیگوس خفیف دارند ممکن است کرم کورتیکواستروئید برای آنها کافی باشد اما دیگران باید از قرص های پردنیزولون استفاده کنند.

دقت داشته باشید که استفاده از کورتیکواستروئیدها برای مدت طولانی یا دوز بالا ممکن است عوارض جانبی جدی مانند افزایش قند خون , افزایش خطر ابتلا به عفونت , آب مروارید , گلوکوم و یا کاهش مقاومت استخوان ها را در بر داشته باشد به همین علت از مصرف خودسرانه کورتیکواستروئیدها اجتناب کنید و ابتدا با پزشک در رابطه با حد مجاز مشورت کنید.

 

پمفیگوس

داروهایی نظیر آزاتیوپرین میتوانند به حفظ سیستم ایمنی بدن کمک میکنند اما ممکن است عوارض جانبی جدی مانند افزایش خطر ابتلا به عفونت را به همراه داشته باشند به همین علت قبل از استفاده از این دارو حتما با پزشک مشورت کنید.

آنتی بیوتیک ها نیز برای درمان توصیه میشوند. داروهای ضد ویروسی و داروهای ضد قارچ ممکن است برای کنترل یا جلوگیری از عفونت استفاده شوند.

داروهای دیگر: سایر داروهایی که به تعادل سیستم ایمنی بدن کمک میکنند عبارتند از ایمونوگلوبولین و داپسون

همچنین گاهی اوقات برخی از افراد مبتلا به بیماری پمفیگوس ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند.

 

منبع:
medicalnewstoday.com

mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 20 اکتبر 2018 توسط آلما میر با موضوع پوست و مو , درمان , سلامتی | 730 بازدید

آشنایی با علل و علائم بیماری پمفیگوس و چگونگی درمان بیماری پمفیگوس
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است