آسیب سر چیست ؟ چه عواملی سبب آسیب به سر می شوند؟

آسیب سر یک نوع آسیب به مغز، جمجمه یا پوست سر است. که می تواند از ضربه های خفیف یا کبودی تا آسیب های مغزی باشد. آسیب های سر متضاد شامل مختصات، شکستگی های جمجمه و زخم های پوستی است. عواقب و درمان ها به شدت متفاوت است، بسته به آنچه باعث آسیب سر و آسیب شدید آن شده است.

آسیب های سر می تواند بسته یا باز باشد. آسیب سر جلوی هر گونه صدمه ای است که جمجمه شما را شکست نمی دهد. یک آسیب باز (نفوذی) یک چیزی است که در آن چیزی از بین میراند و سر و جمجمه شما وارد مغز شما می شود.

این می تواند سخت باشد که با نگاه کردن به آسیب های ناشی از آسیب دیدگی جدی ارزیابی شود. برخی از آسیب های ناشی از سر و گردن به شدت خونریزی می کنند، در حالی که برخی از آسیب های عمده به طور کلی خونریزی نمی کنند. مهم است که تمام آسیب های سر را به طور جدی درمان کنید و آنها را با یک دکتر ارزیابی کنید.

 

آسیب سر

 

چه چیزی سبب آسیب سر می شود؟

به طور کلی، آسیب های سر را می توان به دو دسته بر اساس آنچه باعث می شود آنها را تقسیم کنید. آنها می توانند یا آسیب های سر به علت ضربه به سر و یا آسیب های سر به علت تکان دادن.

آسیب های سری ایجاد شده توسط تکان دادن شایعترین شیوع در نوزادان و کودکان کوچک است ، اما آنها می توانند در هر زمان که دچار تکان دادن خشونت می شوند، رخ می دهند.

آسیب های سر به علت ضربه به سر معمولا با این موارد مرتبط است:

آسیب سر

علائم یک آسیب سر چیست؟

 • سردرد
  سرگیجه
  احساس چرخش
  سردرگمی خفیف
  حالت تهوع
  زنگ موقت در گوش

 آسیب شدید سر شامل بسیاری از علائم می شود که عبارتند از:

 • از دست دادن هوشیاری
  تشنج
  استفراغ
  عدم تعادل و یا مشکلات هماهنگی
  ناتوانی در تمرکز
  حرکات چشم غیر طبیعی
  از دست دادن کنترل عضله
  سردرد مداوم
  از دست دادن حافظه
  تغییر در خلق و خوی
  نشت مایع روشن از گوش یا بینی
 • آسیب سر

آسیب سر چگونه درمان می شود؟

درمان آسیب های شدید سر می تواند شامل موارد زیر باشد:

دارویی

اگر آسیب شدید مغزی داشته باشید، ممکن است داروهای ضد تشنج دریافت کنید . شما در معرض خطر تشنج پس از آسیب دیدگی هستید.

عمل جراحی

لازم است جراحی اضطراری برای جلوگیری از آسیب بیشتر به مغز شما انجام شود.

توانبخشی

اگر دچار آسیب شدید مغزی شده اید، به احتمال زیاد نیاز به توانبخشی دارید تا عملکرد مغز را دوباره به دست آورید. نوع توانبخشی که به دست می آورید بستگی به کارایی که شما در اثر آسیب دیدگی از دست داده اید. افرادی که دچار آسیب مغزی شده اند اغلب به کمک گرفتن از تحرک و گفتار نیاز دارند.

ارسال شده در تاریخ 7 اکتبر 2018 توسط نرجس ردایی با موضوع درمان , طب سنتی , گیاهان دارویی | 915 بازدید

آسیب سر چیست ؟ چه عواملی سبب آسیب به سر می شوند؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است