لنفوم یا سرطان غدد لنفاوی ، علائم این بیماری و روش های درمان

در سال های اخیر بسیاری از افراد دچار بیماری مهلک سرطان می شوند. از جمله سرطان‌های بسیار رایج سرطان لنفوم یا سرطان غدد لنفاوی است. سیستم لنفاوی، قسمتی از سیستم ایمنی بدن است که شامل غدد، عروق و گره‌های لنفاوی می شود. این سیستم، مایع شفافی به‌نام لنف را در یک مسیر یک‌طرفه به سمت قلب منتقل می‌‌کند.  این سیستم برای سم زدایی بدن مهم است. سرطان لنفاوی زمانی رخ می دهد که این سیستم به درستی کار خود را انجام نمی دهد. در ادامه چگونگی به وجود آمدن لنفوم یا سرطان غدد لنفاوی ، علائم و روش های درمان آن را شرح می دهیم.

سرطان غدد لنفاوی

لنفوم یا سرطان غدد لنفاوی

سرطان لنفوم به دلیل عملکرد سلول‌های سیستم ایمنی که با عفونت مبارزه می‌کنند به وجود می آید. محل قرار گیری این سلول‌ها گره‌های لنفاوی، طحال، غده‌ی تیموس، مغز استخوان و سایر قسمت‌های بدن است. زمانی که شخصی به لنفوم و یا همان سرطان غدد لنفاوی دچار می شود تعداد لنفوسیت‌های او تغییر کرده و رشد می‌کنند.

سرطان غدد لنفاوی یا همان لنفوم شامل دو نوع است: لنفوم غیرهوچکین و لنفوم هوچکین. تفاوت این دو نوع سرطان این است که هر کدام بر نوع خاصی از لنفوسیت اثر می‌گذارند. هر کدام با سرعت مربوط به خود رشد می‌کند و  پاسخ آن به درمان متفاوت است.

خوشبختانه این سرطان تا حد زیادی قابل درمان است.

لنفوم با لوسمی تفاوت دارد.  تفاوت آن ها در سلول شروع کننده است.سلولی که لنفوم در آن آغاز می شود وظیفه ی مبارزه با عفونت ها را دارند.در حالی که لوسمی در سلول‌های تشکیل‌دهنده‌ی خون در داخل مغز استخوان آغاز می‌شود.

همچنین لنفوم با لنف‌ادم نیز تفاوت دارد . لنف‌ادم، تومری است که درنتیجه‌ی جمع شدن مایع لنفاوی در زیر پوست که ناشی از آسیب‌دیدگی‌های گره‌های لنفاوی است، به‌وجود می‌آید.

 

علل سرطان غدد لنفاوی

در بیشتر موارد این علل به صورت واضح مشخص نیست. در زیر به مواردی اشاره می کنیم که  احتمال ابتلای شما به لنفوم در این حالت بیشتر است:

سن‌بالای ۶۰ سال

مذکر

سیستم ایمنی ضعیف ( بدلیل بیماری HIV یا ایدز، انجام یک پیوند عضو یا به‌طور مادرزادی)

بیماری های سیستم ایمنی مثل آرتریت روماتوئید، سندروم شوگرن، لوپوس یا سلیاک

ابتلا به ویروس هایی مانند اپشتین‌بار، هپاتیت C، لوسمی یا لنفوم سلول T انسانی  یا ویروس هرپس انسانی ۸

ابتلا نزدیکان لنفوم

قرار گرفتن درمعرض بنزن یا مواد شیمیایی از بین برنده حشرات و علف‌های هرز

سابقه بیماری لنفوم و درمان آن

سابقه پرتودرمانی

اضافه‌وزن

علائم سرطان غدد لنفاوی

این علائم  نشان می‌دهند که شما ممکن است به لنفوم مبتلا باشید:

متورم شدن گره‌های لنفاوی،معمولا در گردن، زیر بغل یا کشاله‌ی ران

سرفه

تنگی نفس

تب

تعریق شبانه

درد شکم

خستگی

کاهش وزن

خارش

درمان سرطان غدد لنفاوی

درمان‌های لنفوم غیرهوچکین شامل:

شیمی‌درمانی: استفاده از دارو برای ازبین بردن سلول‌های سرطانی

پرتو درمانی: استفاده از پرتوهایی مانند اشعه‌ی ایکس، اشعه‌ی گاما و… برای ازبین بردن سلول‌های سرطانی

ایمونوتراپی: استفاده از سیستم ایمنی بدن شما برای حمله به سلول‌های سرطانی

درمان‌های لنفوم هوچکین عبارت‌اند از:

شیمی درمانی

پرتو درمانی

در صورتی که درمان‌ها مؤثر نباشند، شاید به شما پیشنهاد شود که پیوند سلول بنیادی انجام دهید. اول شما دوز بسیار بالایی از شیمی‌درمانی دریافت خواهید کرد. این درمان، سلول‌های سرطانی را ازبین می‌برد،همچنین سلول‌های بنیادی در مغز استخوان شما را که سلول‌های خون جدید را می‌سازند نیز نابود می‌کند. بعد از شیمی‌درمانی، شما یک پیوند از سلول‌های بنیادی دریافت خواهید کرد که جایگزین آنهایی می‌شود که نابودشده‌اند.

دو نوع پیوند سلول بنیادی وجود دارد:

پیوند اتولوگ که از سلول‌های بنیادی خود شما استفاده می‌کند.

پیوند آلوژنیک که از سلول‌های بنیادی گرفته‌شده از یک اهداکننده استفاده می‌کند.

منبع: webmd

 

ارسال شده در تاریخ 20 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , دسته‌بندی نشده , سلامتی | 1,756 بازدید

لنفوم یا سرطان غدد لنفاوی ، علائم این بیماری و روش های درمان
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است