خارش پوست سر و دلایل آن چیست؟

چه چیزی باعث خارش پوست سر می شود؟

خارش پوست سر یک مشکل رایج است که می تواند علایم ناخوشایندی مانند خارش و ناراحتی های مکرر را ایجاد کند. گاهی اوقات پوست سر زخم می شود همراه با نشانه های قابل رویت از قبیل پوسته پوسته شدن . بار دیگر، پوست سر شما بدون تغییرات پوستی خارش می دهد.

شایع ترین علت خارش ناشی از درماتیت سبورئیک است، که بیشتر به عنوان شوره سر شناخته می شود. این نوع درماتیت بیشتر در ناحیه غدد سباسه یا چربی ایجاد می شود، از جمله سر و صورت و باعث علائمی چون موارد زیر می شود:

خارش
پوسته پوسته شدن
سرخی پوست

در حالی که پزشکان علت دقیق درماتیت سبوره را نمی دانند، برخی از علل بالقوه عبارتند از:

چربی بیش از حد بر روی پوست
تغییرات فصلی
نوسانات هورمونی / استرس

یک پوست سر که زخم است ممکن است به علت داشتن یک پوست سر حساس باشد. با این حال، این نیز می تواند نشانه ای از یک وضعیت پزشکی اساسی باشد. نمونه هایی از جمله دیابت و هرپس زوستر (زونا) هستند.

علل دیگر شوره سر و خارش عبارتند از:

واکنش آلرژیک به دارو
اختلال اضطراب
درماتیت تماس، و یا تحریک به دلیل چیزی که سر پوست شما در تماس بود، مانند یک شامپو جدید
شپش سر
سردرد میگرنی
پسوریازیس پوست سر
قارچ

علایم خارش پوست سر چیست؟

این علائم ممکن است دردناک باشد. خارش پوست سر می تواند به شما کمک کند احساس خوبی داشته باشید یا باعث درد شود. علائمی که می تواند خارش پوست سر همراه داشته باشد عبارتند از:

تکه های قهوه ای
پوست خشک
پوست خراش برداشته
قرمزی
تکه های روی پوست سر
تورم پوستی
زخم بر روی پوست سر

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر خارش پوستی شما چند روز طول بکشد و با ریزش مو، درد، زخم، یا خارش شدید همراه است، به پزشک خود مراجعه کنید. پوست سر زخم ناشی از عفونت قارچی، شپش و برخی از شرایط دیگر بدون درمان پزشکی از بین نمی رود.

پزشک شما ممکن است علاوه بر معاینه فیزیکی پوست سرتان، پوست شما را به آزمایشگاه بفرستد. در یک آزمایشگاه، سلول های پوست را می توان برای حضور قارچ، باکتری یا شپش آزمایش کرد. با این حال، اکثر پزشکان می توانند پوست سر شما را از طریق معاینه دقیق  تشخیص دهند.

 

چگونه خارش پوست سر درمان می شود؟

ممکن است شوره سر از طریق شستن مکرر مو با عوامل موضعی خاص درمان شود. هر یک از داروهای پوست سر به شیوه ای منحصر به فرد عمل می کند، مانند کاهش چربی روی پوست یا از بین بردن قارچ .

برخی از داروهایی که ممکن است برای درمان درماتیت سبورئیک / شوره سر استفاده شوند عبارتند از:

کرم ضد قارچ
قطران زغال سنگ
کراتوتیک ها، مانند اسید سالیسیلیک
زینک پیریتونی
استروئیدهای موضعی

در نهایت شما باید از محصولی استفاده کنید که باعث بهبود خارش شود.

ریزش موی سرتان را با شستن موهایتان به طور مرتب برای پاک کردن چربی های سر کاهش دهید. موهایتان را در آب گرم، اما نه بیش از حد گرم بشویید، برای جلوگیری از تحریک و خشک شدن پوست سر. برای کاهش واکنش های آلرژیک، سعی کنید از محصولاتی که حاوی مواد زیر هستند اجتناب کنید:

رنگ ها
عطرها
مواد شیمیایی

 

منبع : www.healthline.com

ارسال شده در تاریخ 7 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع زیبایی , سلامتی | 2,139 بازدید

خارش پوست سر و دلایل آن چیست؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است