خارش گوش و دلایل آن چیست؟ راه های درمان خارش گوش و پیشگیری از آن

گوش ها با اینکه عضو بزرگی در بدن نیستند ولی پر از الیاف حساس عصبی هستند. در نتیجه، گوش ممکن است تاثیر زیادی در بدن شما داشته باشد. گوش های شما ممکن است خارش داشته باشند فقط به این دلیل که بسیار حساس هستند. با این حال، خارش گوش نیز می تواند یک وضعیت پزشکی اولیه را نشان دهد. با درک برخی از علل خارش گوش، شما می توانید تعیین کنید که چگونه راه درمان برای پیدا کنید.

چه چیزی باعث خارش گوش می شود؟

خارش گوش ها می توانند از چندین حالت پیش بیاید:

پوست خشک
اگر گوش های شما موم کافی تولید نکنند، پوست گوش شما می تواند خشک شود و خارش داشته باشد. موم دارای اثراتی است که موجب چرب شدن گوش می شود و عدم وجود آن می تواند باعث خارش شود. حتی ممکن است پوستی را که از گوش بیرون می آید متوجه شوید.

درماتیت کانال گوش
این زمانی اتفاق می افتد که پوست در داخل و اطراف کانال گوش دچار التهاب می شود. این وضعیت می تواند منجر به واکنش های آلرژیک به محصولات در گوش یا نزدیک آن شود، از قبیل محصولات مراقبت شخصی یا فلز در گوشواره. نوع دیگری از درماتیت در گوش درماتیت اگزماتوئید روحی است که علل ناشناخته دارد.

عفونت گوش خارجی
عفونت گوش خارجی یا عفونت کانال بیرونی گوش می تواند باعث درد گوش و خارش شود. التهاب ایجاد می کند، که معمولا به علت عفونت است. این می تواند به قرمزی و تورم منجر شود.

استفاده از سمک
کمک های شنوایی می تواند باعث شود که آب در گوشه ایجاد شود و یا واکنش آلرژیک به سمعک خود را ایجاد کند. سمعک های مضر نیز می توانند روی ناحیه های خاصی از گوش قرار بگیرند و منجر به خارش می شوند.
پسوریاریس
پسوریاریس یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد یک بثورات قرمز می شود. پسوریازیس می تواند بر روی قسمت های قابل مشاهده بدن مانند بازوها و یا درون گوش رخ دهد.

علائم خارش گوش چیست؟

خارش گوش ها می توانند باعث تحریک و ناراحتی شوند. ممکن است به نظر برسد که خاراندن کمک خواهد کرد. با این وجود گوش شما احتمالا هنگامی که شما خراش می دهید، بدتر می شود.  خارش گوش می تواند همراه باشد:
خارش گوش

چه زمانی به پزشک مراجعه نماییم

اگر خونریزی شدید از گوش شما رخ داده باشد، اگر به طور ناگهانی شنوایی خود را از دست دادید، فوری به پزشک مراجعه کنید.
قرار ملاقات بگذارید برای دیدن پزشک خود اگر نشانه های خارش گوش شما با زمان و یا مراقبت در خانه بهبود نمی یابد.
پزشک شما به احتمال زیاد گوش شما را بررسی خواهد کرد و تاریخچه پزشکی شما را برای شناسایی علل بالقوه از شما خواهید پرسید. این می تواند به آنها کمک کند بثورات گوارشی مانند اگزما را شناسایی کند. پزشک شما همچنین ممکن است موم گوش بسیار نزدیک به پرده گوش را مشاهده کند که می تواند باعث خارش شود. به علت دقیق بودن آنها، احتمالا از علائم دیگر شما (مانند تب) و زمانی که شروع می شود، می پرسد.

درمان

خارش معمولا به علت مشکل در سلامت پوست گوش است. درمان معمولا برای اصلاح این اختلالات تلاش می کند. علل رایج عبارتند از:
روغنکاری روغن
آب اضافی در گوش
ذرات خارجی و باقی مانده در گوش
اگر خارش  شما نتیجه یک واکنش آلرژیک است، از استفاده از هر گونه محصولاتی که احتمالا موجب تحریک شده اند، خودداری کنید. این شامل گوشواره های جدید و محصولات مراقبت شخصی است.
قبل از قرار دادن پماد یا قطره بر روی گوش خود همیشه با پزشک خود مشورت کنید. این تضمین می کند که مشکلی در گوش ایجاد نمی کند. همچنین، اگر یک پرده گوش آسیب دیده دارید، نباید از پماد یا قطره استفاده کنید مگر اینکه پزشک شما به طور خاص آنها را تجویز کند.
پزشک شما ممکن است به موارد زیر توصیه یا تجویز کند:
پماد آنتی بیوتیک
روغن بچه برای نرم کردن پوست
پماد موضعی استروئیدی که التهاب را کاهش می دهد، مانند کرم هیدروکورتیزون ۱ درصد یا کرم بتامتازون ۰٫۱ درصد
پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک ها را برای درمان عفونت تجویز کند، در صورتی که خارش شما با دمای بالا همراه است، یا خون ریزی دارد یا رگ های خونی.
برای مراقبت از گوش خود، قرار دادن وقت ملاقات منظم خود را با پزشک خود برنامه ریزی کنید

روش های پیشگیری

 برای جلوگیری از تحریک، از پاک کردن گوش خود با اشیاء مانند موارد زیر اجتناب کنید:
سنجاق
گیره سر
راه های دیگر برای جلوگیری از تحریک در گوش شما عبارتند از:
استفاده از جواهرات ضد آلرژی، که می تواند از واکنش های آلرژیک که منجر به خارش می شود، جلوگیری کند.
اگر شما زیاد شنا می کنید، از یک راه حل برای خشک کردن آب اضافی در کانال گوش استفاده کنید.

ارسال شده در تاریخ 13 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 2,529 بازدید

خارش گوش و دلایل آن چیست؟ راه های درمان خارش گوش و پیشگیری از آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است