علت خشکی پوست چیست؟ انواع پوست خشک و راه های درمان آن

خشکی پوست یک وضعیت ناراحت کننده است که توسط پوسته پوسته شدن، خارش و ترک خوردگی مشخص می شود. این وضعیت می تواند به دلایل مختلف رخ دهد. شما ممکن است به طور طبیعی پوست خشکی داشته باشید، اما حتی اگر پوست شما تمایل به پوسته شدن چرب باشد، می توانید از پوست به پوست خشک تبدیل شود.

پوست خشک می تواند در هر بخش از بدن شما ایجاد شود. این احتمالا در دست ها و پاهای شما بیشتر تاثیر می گذارد. در بسیاری از موارد، تغییر سبک زندگی ممکن است همه ی مواردی باشد که شما برای درمان آن نیاز دارید. اگر این درمان ها کافی نیست، با دکتر خود تماس بگیرید.

انواع پوست خشک

قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی خشک، آب گرم و مواد شیمیایی خاص می تواند پوست شما را خشک کند.
درماتیت واژه پزشکی برای پوست بسیار خشک است. انواع مختلفی از درماتیت وجود دارد، از جمله:
تماس تحریک کننده
تماس آلرژیک
سبوریک
اتوپیک
درماتیت تماسی زمانی است که پوست شما به چیزی که لمس می کند واکنش نشان می دهد، باعث التهاب موضعی می شود. درماتیت تماس در معرض خطر می تواند هنگامی رخ می دهد که پوست شما در معرض یک عامل شیمیایی تحریک کننده مانند سفید کننده قرار می گیرد. درماتیت تماس آلرژیک هنگامی که پوست شما در معرض یک ماده حساس به شما قرار می گیرد، مانند نیکل ایجاد می شود.
درماتیت سبورئیک هنگامی رخ می دهد که پوست شما روغن بیش از حد تولید می کند. این باعث بروز بثورات قرمز و مقعدی می شود، معمولا روی پوست سر شما است. این نوع درماتیت در نوزادان شایع است.
درماتیت آتوپیک نیز به عنوان اگزما شناخته شده است. این یک بیماری پوستی مزمن است که سبب ایجاد پلاک های خشک پوسته روی پوست شما می شود. این در میان نوجوانان است.
سایر شرایط، مانند پسوریازیس و دیابت نوع ۲، همچنین می توانند پوست شما را خشک کنند.

عوامل موثر در خشکی پوست

پوست خشک می تواند در هر فردی رخ دهد، اما بعضی از عوامل خطر باعث افزایش احتمال ابتلا به خشکی پوست می شود، از جمله:
سن: بزرگسالان سالمند بیشتر احتمال دارد پوست خشک را تجربه کنند. با گذشت زمان، منافذ شما به طور طبیعی چربی کمتری تولید می کند و خطر ابتلا به خشکی پوست را افزایش می دهد.
تاریخچه پزشکی: اگر شما سابقه این بیماری یا سایر بیماری های آلرژیک در خانواده خود دارید، احتمال ابتلا به اگزما یا درماتیت تماس آلرژیک را دارید.
فصل: پوست خشک در ماههای پاییز و زمستان بیشتر است، زمانی که رطوبت نسبتا کم است. در تابستان، سطوح بالاتر رطوبت باعث می شود پوست شما از خشک شدن خارج شود.
عادات حمام کردن: حمام های مکرر یا شستشو با آب گرم، خطر ابتلا به خشکی پوست را افزایش می دهد.
خشکی پوست

درمان پوست خشک

برنامه درمانی توصیه شده توسط پزشک شما به علت خشکی پوست شما بستگی دارد. در بعضی موارد ممکن است شما را به یک متخصص پوست راهنمایی کنید. همراه با درمان های شیوه زندگی، ممکن است از پماد، کرم یا لوسیون نیز برای درمان شما استفاده کند.

 تغییرات در شیوه زندگی

تغییرات سبک زندگی می تواند به جلوگیری و از بین بردن پوست خشک کمک کند. سعی کنید:
اجتناب از استفاده از آب گرم برای حمام کردن یا دوش گرفتن
هر روز دوش نگیرید
دوش را کمتر از ۱۰ دقیقه نگه دارید
هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن از صابون مرطوب استفاده کنید
بلافاصله بعد از حمام یا دوش گرفتن مرطوب کننده را استفاده کنید
 پوست را با یک حوله نرم خشک کنید
اجتناب از خارش و یا تمیز کردن پوست خشک
از مرطوب کننده در خانه استفاده کنید
نوشیدن مقدار زیادی آب
همچنین مهم است که نوع مناسب مرطوب کننده را برای نوع پوست خود انتخاب کنید. اگر پوست شما بسیار خشک است، به دنبال یک محصول مبتنی بر وازلین باشید.
لوسیون های حاوی روغن دانه انگور و آنتی اکسیدان ها نیز می توانند در افزایش آب بدن شما در پوست شما کمک کنند.

چشم انداز پوست خشک

اگر پوست شما گاهی اوقات خشک می شود، به احتمال زیاد می توانید با استفاده از تغییرات شیوه زندگی از پوست خشک جلوگیری کنید. اگر پوست شما شدیدا خشک است، با پزشک خود ملاقات کنید.
در صورت عدم درمان، درماتیت می تواند بدتر شود. درمان اولیه به شما کمک خواهد کرد تا راحت تر احساس راحتی کنید. همچنین خطر ابتلا به عوارض مانند زخم های باز از ابتلا به عفونت های پوستی را کاهش می دهد.

ارسال شده در تاریخ 15 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , زیبایی | 1,829 بازدید

علت خشکی پوست چیست؟ انواع پوست خشک و راه های درمان آن
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است