علائم زردی نوزاد چیست؟ راه کارهای تشخیص، درمان و توصیه هایی برای والدین

بهتر است بدانید که زردی نوزاد ، در بیشتر موارد بعدازآنکه نوزاد شروع به غذا خوردن کرد، با رشد کبد از بین می‌رود. برای همین جای نگرانی وجود ندارد. اما اگر مشکل بیشتر از سه هفته طول کشید، باید موردبررسی قرار گیرد. در این مقاله به چگونگی علائم زردی نوزاد ، راه کارهای درمان و پیشگیری آن می پردازیم.زردی نوزاد

این اتفاق ساده ممکن است منجر به ناشنوایی و آسیب‌های مغزی مختلف ازجمله فلج مغزی، شود. به همین خاطر آکادمی پزشکی کودکان آمریکا تأکید دارد که میزان زردی نوزاد زمانی که هنوز در بیمارستان است، حداقل در هر ۸ یا ۱۲ ساعت موردبررسی قرار گیرد و  در خانه هم هرچند روز یک‌بار این موضوع بررسی شود.

عوامل ایجاد زردی نوزاد : 

کودکان نابالغ: منظور کودکانی است که زود به دنیا آمده‌اند(قبل از رسیدن به ۳۷ هفته )

وقتی امکان استفاده از شیر مادر وجود نداشته باشد.

وقتی گروه خونی کودک با مادر متفاوت است.

خون‌ریزی‌های داخلی و یا کبودی هنگام تولد.

مشکلات کبدی

عفونت

کمبود آنزیم‌ها

ناهنجاری در گلبول‌های قرمز خون

نشانه‌های زردی نوزاد : 

زرد شدن رنگ پوست

زرد شدن چشمان

اگر انگشت خودتان را روی قسمتی از بدن نوزاد فشار دهید و آن قسمت زرد شود، به‌احتمال‌زیاد وی زردی دارد.

این مشکلات تا چند روز پس از تولد نوزاد ظاهر می‌شوند.

چه وقت مراجعه به پزشک الزامی است؟

اگر زردی مدام  شدید‌تر می‌شود.

اگر تب نوزاد بیش از ۳۸ درجه شود.

اگر رنگ زرد فرزند شما شدید‌تر شود.

اگر نوزاد‌ به‌درستی غذا نخورد.

بی‌حال باشد.

به همراه زردی گریه‌های شدیدی داشته باشد.

درمان زردی :

این بیماری معمولاً بعد از تکامل کبد نوزاد، خود‌به‌خود از بین می‌رود. شیر خوردن دائم (بین ۸ تا ۱۲ وعده در روز)، موجب رشد سریع‌تر نوزاد می‌شود، در شرایط شدیدتر یکی از روش‌های درمانی، فوتوتراپی است در این روش با استفاده از نور بیلی‌روبین‌ها در بدن از بین بروند. در این روش، کودک داخل محفظه‌ای مخصوص زیر نور آبی قرار می‌گیرد و فقط پوشک می‌پوشد و چشم‌بند محافظ مخصوصی هم به چشمانش زده می‌شود. شاید پتوی خاصی هم زیر کودک قرار بگیرد. وقتی شرایط بسیار شدید و خطرناک بود پزشک از روش زدن خون به نوزاد استفاده می‌کند؛ به‌این‌علت که مقدار کمی خون از بانک خون یا یک فرد اهدا‌کننده به بدن کودک وارد می‌شود تا تعداد گلبول‌های قرمز خون وی افزایش پیدا کند و میزان بیلی‌روبین کم شود.

پیشگیری از زردی نوزاد : 

روش خاصی برای پیشگیری از بروز زردی نوزادان وجود ندارد. تنها کاری که در این زمینه می‌توان انجام داد، تشخیص گروه خونی مادر است تا پس از تولد نوزاد، گروه خونی وی هم مشخص گردد و احتمال بروز زردی در صورت نا مطابقت گروه خونی‌ها در نظر گرفته شود.

توصیه‌ها : 

اگر کودک شما مبتلابه زردی است، می‌توانید با انجام کار‌هایی از شدید‌تر شدن آن جلوگیری کنید:

بین ۸ تا ۱۲ وعده در روزبه او شیر داده شود تا بیلی‌روبین از بدن نوزاد خارج شود.

اگر امکان دادن شیر طبیعی نیست، هر دو یا سه ساعت شیر خشک به نوزاد بدهید.

هرچند کودکانی که جثه‌ی کوچک‌تری دارند، معمولاً شیر کمتری نیاز دارند. بنابراین با پزشک دراین‌باره مشورت کنید.

اگر نوزاد‌تان در طی ۲۴ ساعت حداقل ۸ بار برای خوردن شیر بیدار نمی‌شود نیز با پزشک مشورت کنید.

 

منبع : healthline

 

ارسال شده در تاریخ 6 مارس 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 931 بازدید

علائم زردی نوزاد چیست؟ راه کارهای تشخیص، درمان و توصیه هایی برای والدین
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است