بیماری کولیت روده چیست؟ عوامل ایجاد کننده،علائم این بیماری و راه های درمان

بیماری کولیت روده و یا کولیت اولسراتیو مربوط به روده‌ی بزرگ بوده که شخص بیمار را دچار مشکلات ناگواری خواهد کرد. در این مقاله به چیستی این بیماری، عوامل به وجود آورنده، علائم کلیت روده، روش تشخیص و راه‌های درمان آن می‌پردازیم.

تعریف کولیت روده :

این بیماری موجب التهاب و ایجاد زخم در دیواره روده‌ی بزرگ می‌شود و معمولا بر کولون سیگموئید(بخش پایینی روده‌ی بزرگ ) و راست‌روده (رکتوم) اثر می‌گذارد، و قادر است کل روده‌ی بزرگ را نیز تحت تاثیر قرار بدهد. به‌طور کلی هرچه قسمت بیشتری از روده تحت‌تأثیر این بیماری قرار بگیرد، علائم آن شدیدتر می شود. این بیماری سن مشخصی ندارد، اما بیشتر افرادی که به آن دچار می‌شوند، تا قبل از سن ۳۰ سالگی بیماری‌شان مشخص میشود.

کولیت روده

عوامل بیماری کولیت روده :

عوامل این بیماری هنوز کاملا مشخص نیست اما متخصصان در بسیاری از موارد به عوامل زیر اشاره می کنند.

واکنش بیش‌ازحد سیستم ایمنی به باکتری‌های طبیعی در دستگاه گوارش

سابقه ی خانوادگی

علائم کولیت روده :

در و گرفتگی شکم

اسهال به دفعات

خونریزی راست‌روده (رکتوم )

تب

کم شدن اشتها

درد مفصل

مشکلات چشم

بیماری کبد

در بیشت افراد، این علائم دائمی نیستند . بعضی از افراد ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها هیچ علامتی نداشته باشند. حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از افراد مبتلا به این بیماری همیشه این علائم  را دارند.

روش تشخیص کولیت اولسراتیو :

ابتدا پزشک درمورد علائم‌ شما سؤالاتی می پرسد، سپس شمارا  معاینه‌ی کرده و چندین آزمایش تجویز می‌کند. این آزمایش‌ها ممکن است برای شک به سایر بیماری‌هایی که علائم مشابهی دارند، باشد. بیماری هایی مانند : کرون،سندروم روده تحریک پذیر و دیورتیکولیت

این آزمایش ها شامل موارد زیر هستند:

کولونوسکوپی

آزمایش‌ خون

آزمایش مدفوع

در کولونوسکوپی پزشک از وسیله ای باریک که در سر آن یک منبع نور قرار گرفته است، برای معاینه و بررسی داخل روده‌ی بزرگ شما استفاده می‌کند. همچنین پزشک می‌تواند در حین انجام کولونوسکوپی، در صورت نیاز از دیواره‌ی روده‌ی بزرگ نمونه‌برداری کند.آزمایش خون وجود عفونت یا التهاب را نشان می دهد و آزمایش مدفوع وجود خون، عفونت یا گلبول‌های سفید خون را در مدفوع بررسی می‌کند.

روش درمان : 

این بیماری روی هر فرد به گونه ای بروز می کند  روی هرکس به‌طور متفاوتی اثر می‌گذارد. پزشک‌تان به شما کمک خواهد کرد، درمان‌هایی پیدا کنید که علائم‌تان را کاهش می‌دهد و از وخیم‌ترشدن آنها جلوگیری می‌کند.

در صورتی که علائم شما خفیف باشند، به احتمال زیاد با استفاده از داروهای بدون نسخه‌ی اسهال (مثل ایمیدیوم) مشکل برطرف می شود. البته استفاده از این دارو هم به مشورت پزشک نیاز دارد.

در بیشتر موارد داروهایی مانند آمینوسالیسیلات‌ها، داروهای استروئیدی لازم است یا داروهایی که پاسخ ایمنی بدن را ککم می کند. این داروها باعث قطع یا کاهش علائم می شود.

در برخی از بیماران بعد از گذشت مدتی مشخص می شود که مواد غذایی خاصی، علائم‌شان را بدتر می‌کند. اگر شما هم متوجه‌ی چنین جریانی شدید، بهتر است از مصرف آن  اجتناب کنید، اما برای داشتن وزنی مناسب و حفظ قوای بدنی‌تان حتما یک رژیم غذایی سالم و متنوع داشته باشید.

در صورتی که علائم شدیدی دارید و داروهای فوق کمکی به شما نمی‌کنند، شاید لازم باشد برای برداشتن روده‌ی بزرگ‌تان، عمل جراحی انجام دهید. برداشتن روده‌ی بزرگ می‌تواند کولیت اولسراتیو را درمان و از سرطان روده بزرگ نیز جلوگیری کند.

اگر به‌خاطر  کلیت روده تحت فشار هستید، سعی کنید از حمایت‌ اعضای خانواده، دوستان یا یک مشاور بهره مند شوید. صحبت کردن با سایر بیماران نیز به شما کمک خواهد کرد.

منبع : webmd

 

ارسال شده در تاریخ 24 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , دسته‌بندی نشده , سلامتی | 1,489 بازدید

بیماری کولیت روده چیست؟ عوامل ایجاد کننده،علائم این بیماری و راه های درمان
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است