بیماری تیفوس چیست ؟ با انواع ، علت ، علائم و درمان آن آشنا شوید

بیماری تیفوس چیست؟

تیفوس یک بیماری است که به علت عفونت توسط یک یا چند باکتری ریکتزیا ایجاد می شود. ریکتزیا به گروهی از باکتری های بسیار کوچک گفته می شود که شامل عوامل ایجاد کننده تیفوس و بیماری های مختلف دیگری از جمله تب در انسان است. عملکر آن ها همانند ویروس ها می باشد و بسیاری از آنها فقط می توانند در داخل سلول های زنده رشد کنند و اغلب توسط کرم های ریز، کنه ها و یا شپش ها انتقال می یابند. کک ها ،کرم های ریز، شپش ها و یا کنه ها وقتی که فردی را نیش می زنند ، این باکتری را به بدن فرد منتقل می کند. کک، کرم های ریز ، شپش ها و کنه ها نوعی از حیوانات غیرمعمول به شمار می روند . پس از آن که این حشرات نیش می زنند نباید آن ناحیه را بخارانید زیرا باعث باز شدن سطح پوست و انتقال بیشتر و سریع تر ترشحات و باکتری ها به داخل بدن می شود . زمانی که باکتری ها به داخل جریان خون نفوذ کنند ، به سرعت به رشو و تکثیر می پردازند .

سه نوع مختلف از بیماری تیفوس وجود دارد:

تیفوس اپیدمیک یا شپشی

تیفوس آندمیک یا تیفوس ککی یا تیفوس موشی

تیفوس کنه ای

نوع بیماری تیفوس که به آن مبتلا می شوید به حشره ای بستگی دراد که شما را نیش زده است . شیوع این بیماری معمولا در کشور های در حال توسعه و فقیر می باشد . در صورتی که این بیماری درمان نشود می تواند منجر به عوارض جدی همانند مرگ شود .

 

علت ابتلا به بیماری تیفوس 

این بیماری از طریق فرد به فرد منتقل نمی شود و تنها راه انتقال آن از طریق نیش زدن بندپایان نام برده میسر می شود .

بیماری تیفوس چیست ؟ با انواع ، علت ، علائم و درمان آن آشنا شوید

علائم ابتلا به بیماری تیفوس

علائم و نشانه عای هر سه نوع این بیماری با یکدیگر کمی متفاوت هستند اما یک سری علائم که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم در هر سه نوع به چشم می خورند :

سر درد

تب

لرز

جوش و دانه های پوستی

 

علائم تیفوس اپیدمیک معمولا به طور ناگهانی ظاهر می شوند و شامل موارد زیر می شود:

سردرد شدید

تب بالا (بالاتر از ۱۰۲٫۲ درجه فارنهایت)

دانه های پوستی که از کمر یا سینه شروع می شوند و گسترش می یابند

گیجی

بی حسی و کرختی

فشار خون پایین (افت فشار خون)

حساسیت چشم به چراغ های روشن

درد شدید عضلانی

 

علائم تیفوس اندمیک ۱۰ تا ۱۲ روز طول می کشد و بسیار شبیه به علائم تیفوس اپیدمیک است اما معمولا شدت آن ها کمتر می باشد. علایئم شامل :

سرفه خشک
تهوع و استفراغ
اسهال

 

علائم تیفوس کنه ای نیز به صورت زیر می باشد :

تورم غدد لنفاوی

خستگی

ضایعه قرمز یا زخم بر روی پوست در محل نیش

سرفه کردن

دانه های پوستی

 

درمان بیماری تیفوس چگونه می باشد؟

آنتیبیوتیک ها (چرک خشک کن) معمولا برای درمان تیفوس استفاده می شود:

داکسی سایکلین (Doryx، Vibramycin): درمان پیشنهادی

کلرامفنیکول : گزینه ای برای کسانی که باردار نیستند و یا به کودک خود شیر نمی دهند

سیپروفلوکساسین (Cipro): برای بزرگسالان استفاده می شود که قادرمصرف داکسی سایکلین نیستند.

 

یک دکتر

منبع : healthline

 

ارسال شده در تاریخ 16 مارس 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع سلامتی | 2,870 بازدید

بیماری تیفوس چیست ؟ با انواع ، علت ، علائم و درمان آن آشنا شوید
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است