هورمون تستوسترون چیست، چگونه اندازه گیری می شود و چه تاثیری بر روی سلامتی دارد ؟

هورمون تستوسترون رابطه ی مستقیمی با میل جنسی اقایان دارد . همچنین بر سلامت روان، بافت استخوانی و عضلانی، ذخیره سازی چربی و تولید گلبول قرمز تاثیر می گذارد. سطوح غیرمعمول این هورمون به میزان کم و یا زیاد می تواند بر سلامت روحی و جسمی انسان اثر بگذارد. برای دریافت اطلاعات مورد نیاز در رابطه با این هورمون حیاتی به ادامه مطلب توجه کنید .

 

هورمون تستوسترون چیست ؟

هورمون تستوسترون یک هورمون موجود در انسان و همچنین در سایر حیوانات است . بیضه ها عمدتا تستوسترون را در مردان تولید می کنند. تخمدان های زنان نیز تستوسترون را ایجاد می کنند، هرچند که مقدار بسیار کم تری نسبت به مردان دارند.. تولید تستوسترون در طول بلوغ به طور قابل توجهی افزایش می یابد و بعد از سن ۳۰ سالگی شروع به کاهش سرعت روند تولید می کند . تستسترون محرک جنسی است و نقش بسیار مهمی در تولید اسپرم دارد . اما همچنین بر بافت استخوانی و عضلانی، نحوه ذخیره کردن چربی بدن و حتی تولید گلبول قرمز تاثیر می گذارد.  سطح تستوسترون مرد نیز می تواند بر خلق و خوی او تأثیر بگذارد. در ادامه به پیامد های کمبود این هورمون می پردازیم .

 

 

آزمایش تستوسترون

یک آزمایش ساده خون می تواند سطح تستوسترون را تعیین کند. محدوده طبیعی تستوسترون برای مردان بین ۲۵۰ تا ۱۱۰۰ نانوگرم برای مردان بالغ و بین ۸ تا ۶۰ نانوگرم برای زنان بالغ است . سطح غیرطبیعی تستوسترون کم می تواند نشانه ای از مشکلات غده ی هیپوفیز باشد. غده هیپوفیز هورمون سیگنال را به بیضه ها می فرستد تا تستوسترون بیشتری تولید کند. نتیجه ی آزمایش اگر نشان دهنده ی سطح پایین تستوسترون باشد می تواند نشانه ای برای عملکرد نا صحیح غده ی هیپوفیز باشد . نوجوانن با سطوح پایین تستوسترون ممکن است به سادگی بلوغی با تاخیر داشته باشد.

کم بودن سطح تستوسترون در مردان با علائمی قابل مشاهده همراه است . پسران با سطوح بالاتر تستوسترون ممکن است بلوغ زودرس را تجربه کنند . زنان با تستوسترون بیش از حد ممکن است ویژگی های مردانه را داشته باشند.

سطح غیرطبیعی تستوسترون می تواند منجر به اختلال غده فوق کلیوی یا حتی سرطان بیضه ها شود. سطوح بالا نیز ممکن است شرایط با خطرات جدی تر برای فرد ایجاد کند .هیپرپلازی مادرزادی غدد فوق کلیوی که می تواند بر روی مردان و زنان تاثیر بگذارد، یک علت نادر اما طبیعی برای افزایش تولید تستوسترون است.  اگر سطح شما بسیار زیاد باشد، پزشک شما ممکن است سایر آزمایشات را انجام دهد.

هورمون تستوسترون چیست و چه تاثیری بر روی سلامتی دارد ؟

هورمون تستوسترون چیست و چه تاثیری بر روی سلامتی دارد ؟

پایین بودن سطح تستوسترون

سطح پایین تستوسترون می تواند علائم مختلفی در مردان ایجاد کند، از جمله:

کاهش میل جنسی

کم شدن میزان انرژی

افزایش وزن

احساس افسردگی

خلق و خوی نا متعادل ( لحظه ای شاد و لحظه ی بعد غمگین)

کم شدن عزت نفس

کم شدن موهای بدن

داشتن استخوان بندی ظریف

علاوه بر آن که بالا رفتن سن سبب کاهش سطح تستوسترون می شود ، عوامل دیگری نیز می توانند در این اختلال دخیل باشند همانند آسیب به بیضه ها و درمان سرطان مثل شیمی درمانی

بیماری های مزمن و استرس همچنین می توانند تولید تستوسترون را کاهش دهد. برخی از این بیماری ها عبارتند از:

ایدز

بیماری های کلیوی

اعتیاد به مشروبات الکلی

سیروز کبدی

 

منبع : healthline

 

ارسال شده در تاریخ 9 مارس 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع سلامتی | 2,251 بازدید

هورمون تستوسترون چیست، چگونه اندازه گیری می شود و چه تاثیری بر روی سلامتی دارد ؟
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است