رماتیسم چیست؟ علائم رماتیسم و راه درمان آن

بیماری های روماتیسمی مفاصل و عضلات شما را تحت تاثیر قرار می دهد. بعضی از انواع رماتیسم مانند استئوآرتریت، در نتیجه سایش بیش از حد است، برخی دیگر مانند آرتریت روماتوئید مربوط به مشکلات سیستم ایمنی هستند. برنامه درمان شما احتمالا شامل داروها، ورزش منظم، رژیم غذایی سالم، مدیریت استرس و استراحت کافی خواهد بود. یک پزشک  متخصص در زمینه رماتیسم می تواند به شما در پیدا کردن بهترین راه حل برای مدیریت بیماری به شما کمک کند.

در حال حاضر بیش از ۱۰۰ نوع بیماری روماتیسمی مختلف وجود دارد. در ادامه چند نوع از رایج ترین نوع رماتیسم مانند استئوآرتریت(Osteoarthritis) و آرتریت روماتوئید (Rheumatoid (Arthritis را بررسی خواهیم کرد.

رماتیسم

استئوآرتریت (OA)
استئوآرتریت به غضروف، مواد انتهایی استخوان ها آسیب می زند. این نوع رماتیسم باعث ساییدگی استخوان ها و از بین رفتن غضروف می شود و به مفاصل آسیب می زند . معمولا زانو ها، کمر، پشت، گردن، انگشتان و پاها را مورد تاثیر قرار می دهد.

علائم:

درد
ورم
گرما و حرارت
سفتی، سختی

ضعف عضلانی می تواند مفاصل را ناپایدار و لرزان کند. با توجه به اینکه چه بخش هایی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، OA می تواند راه رفتن، گرفتن اشیاء، لباس، شانه کردن مو و حتی نشستن را سخت کند.

نحوه تشخیص: پزشک شما درباره سابقه و علائم پزشکی از شما سوال خواهد کرد. شما همچنین یک امتحان فیزیکی خواهید داشت همچنین ممکن است نیاز به آزمایش خون داشته باشید.

معمولا زمانی که فرد مبتلا به OA به دنبال درمان است، تغییرات مفصل ها با اشعه ایکس قابل دیدن است. اشعه ایکس ممکن است تنگی فضای مفصلی یا حضور اسپورهای استخوان را نشان دهد. در برخی موارد، MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) ممکن است انجام شود.

آرتریت روماتوئید (RA)
RA زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی به بافت های خود حمله می کند و درد، تورم و سفتی ناشی از آن را ایجاد می کند. این بخشی از پیری طبیعی نیست.

علائم:

درد و تورم در مفصل های متعدد (معمولا اتصالات مشابه در هر دو طرف بدن خود، مانند هر دو مچ دست یا هر دو مچ پا)
مشکلات در اندام های دیگر مانند چشم ها و ریه ها
سفتی مفصل ها به خصوص در صبح
خستگی

نحوه تشخیص: شما در مورد وضعیت سلامتی خود حتما به پزشک مراجعه کنید. شما ممکن است نیاز به اشعه ایکس، آزمایش خون و نمونه های مایع مفصلی داشته باشید.

لوپوس
لوپوس (همچنین به نام SLE یا لوپوس اریتماتیک سیستمیک) یک بیماری خود ایمنی است. می تواند بسیاری از اندام های بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

علائم:

درد مفصلی
خستگی
سفتی مفاصل
حساسیت به نور خورشید
ریزش مو
مشکلات در اندام های دیگر مانند کلیه ها
اختلالات خون مانند کم خونی و سطوح پایین گلبول های سفید یا پلاکت ها
درد قفسه سینه از التهاب رحم قلب یا ریه ها
تشنج یا سکته مغزی
نحوه تشخیص: پزشک شما درباره سابقه پزشکی شما سوال می کند، یک معاینه فیزیکی و آزمایش خون و نمونه ادرار را درخواست خواهد کرد. یک آزمایش خون آنتی بادی ضد انسدادی (ANA) هم تجویز می شود. اکثر افراد مبتلا به لوپوس آزمایش خون مثبت ANA دارند.

 

اگر شما نیز علائمی مشابه علائم گفته شده دارید حتما به پزشک مراجعه نمایید تا با آزمایشات مختلف بیماری شما را تشخیص دهد و به کنترل بیماری و درمان رماتیسم شما کمک کند.

پزشک ممکن است برخی از سوالات زیر را از شما بپرسد:

چه زمانی علائم شما شروع شد؟
آیا علائم شما در طول زمان تغییر کرده است؟
کدام مفاصل آسیب دیده است و درد دارد؟
آیا فعالیتی علائم شما را بهتر یا بدتر می کند؟
آیا نشانه های بیماری با کارهای روزانه شما مرتبط است؟

منبع:

https://www.webmd.com

https://www.mayoclinic.org

ارسال شده در تاریخ 28 ژانویه 2018 توسط آلما میر با موضوع سلامتی | 2,740 بازدید

رماتیسم چیست؟ علائم رماتیسم و راه درمان آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است