بیماری اسکلرودرمی چیست ؟ دانستنی های مهم در رابطه با این بیماری

اسکلرودرمی چیست ؟

بیماری اسکلرودرمی به طیف وسیعی از اختلالات گفته می شود که در آن پوست و بافت های پیوندی سفت و سخت می شوند. این بیماری روند پیشرفت طولانی مدتی دارد . این به این معنی است که به تدریج پیشرفته تر و بدتر می شود. اسکلرودرمی یک بیماری روماتیسمی و بافت همبند است . همچنین تصور می شود که یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت های بدن حمله می کند. این بیماری در زمره ی بیماری های مسری قرار ندارد و ممکن است در بین افراد مختلف یک خانواده دیده شود اما در اغلب اوقات ربطی به سابقه ی خانوادگی ندارد . دامنه ی شدت این بیماری از ملایم شروع تا حتی ممکن است به مرگ نیز منجر شود . آمار  نشان داده است که زنان بین ۳۰ تا ۵۰ سال قربانیان اصلی این اختلال هستند .

 

علائم بیماری اسکلرودرمی چیست ؟

اسکلرودرمی به معنی “سخت شدن پوست ” است. علائم اولیه اسکلرودرمی شامل تغییر در انگشتان و دستها می شود .

به عنوان مثال، سفتی،سختی و حساسیت به احساساتی همانند سرما و یا عواطفی همچون استرس .

ممکن است تورم در دست و پا وجود داشته باشد، به خصوص در هنگام صبح.

بیماری اسکلرودرما چیست ؟ دانستنی های مهم در رابطه با این بیماری

علائم کلی اسکلرودرمی عبارتند از:

رسوبات کلسیم در بافت همبند

باریک شدن رگ های خونی در دست و پا، که به عنوان بیماری رینود شناخته می شود

مشکلات مری، که گلو و معده را پیوند می دهد .

سفت و ضخیم شدن پوست انگشتان دست و پا

دانه های قرمز روی صورت و دست ها

باید در نظر داشته باشید که نشانه های این بیماری می تواند در هر فرد با توجه به شدت بیماری و دستگاه ایمنی شخص متفاوت باشد.

دسته های مختلف بیماری اسکلرودرمی

این بیمای دارای دو نوع کلی موضعی و سیستمی می باشد .

اسکلرودرمی موضعی : به طور عمده روی پوست تاثیر می گذارد، اما ممکن است  عضلات و استخوان ها را نیز درگیر کند .

اسکلرودرمی سیستمی : تمام بدن را شامل می شود. از جمله خون و اندام های داخلی به ویژه کلیه ها، مری، قلب و ریه

 

علل ابتلا به بیماری اسکلرودرمی

تا به حال علت اصلی این بیماری کشف نشده است اما پزشکان بر این باورند که اسکلرودرمی یک بیماری خودایمنی است که سبب تولید بیش از حد بافت همبند می شود. به نظر می رسد که عوامل ژنتیکی و احتمالا عوامل محیطی نقش مهمی داشته باشند اما تا به امروز این فرضیه تأیید نشده است.

 

عوارض جانبی اسکلرودرمی

عوارض ناشی از این بیماری می تواند کم و یا به حدی باشد که کشنده شود .همچنین افزایش خطر ابتلا به سرطان وجود دارد.

حرکت کردن فرد مبتلا ممکن است دچار مشکل شود زیرا  دست ها ، پاها و اطراف صورت متورم می شوند. حرکت دادن مفاصل و عضلات نیز ممکن است دشوارتر شود.

روده ها ممکن است دچار ضعف شده و موجب نفخ، یبوست و مشکلات دیگر شوند . هم چنین مری در انتقال مایعات و جامدات به شکم دچار مشکل می شود.

عملکرد غده ی تیروئید ممکن است دچار اختلال شود . این اختلال با نام کم کاری غده ی تیروئید شناخته می شود . کم کاری غده ی تیروئید سبب کاهش سرعت متابولیسم بدن می شود .

مشکلات دندان نیز ممکن است رخ دهند . علت این امر آن است که با تورم صورت دهان به سختی باز می شود . بنابراین مراقبت های روزانه از دندان به خوبی انجام نمی شود . هم چنین خشکی دهان سبب پوسیدگی دندان ها می شود .

 

یک دکتر

منبع : medicalnewstoday

 

ارسال شده در تاریخ 19 مارس 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع درمان , سلامتی | 1,938 بازدید

بیماری اسکلرودرمی چیست ؟ دانستنی های مهم در رابطه با این بیماری
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است