هفت روش موثر خانگی جهت بهبود و کاهش درد دندان عقل

به سومین گروه دندان‌های آسیاب دندان عقل گفته می‌شود که در انتهایی ترین قسمت دهان می باشد و در سن ۱۷ تا ۲۵ سالگی رشد می کند. رشد دندان عقل ممکن است  با التهاب لثه، خونریزی یا سردرد و دندان‌درد همراه باشد. روش های مختلفی برای درمان درد ناشی از رویش دندان عقل وجود دارد. در ادامه  با ۷ راهکار بهبود درد دندان عقل آشنا شوید.

۱٫ آب نمک

شستن دهان با آب‌ نمک یکی از معمول ترین روش‌های تسکین دندان درد می باشد. تحقیقات نشان می دهد که شست‌وشوی دهان با آب‌ نمک ولرم باعث افزایش سلامت لثه‌ها و نابودی باکتری‌های مضر می‌شود. در مواردی دندان‌های عقل به دیگر دندان‌ها آسیب زده و باعث کیست می‌شوند. پس دهان‌تان را تا جایی که امکان دارد از باکتری‌های مضر دور نگه دارید.

۲. نعناع از نوع فلفلی یا همان پونه کوهی

پونه کوهی

این گونه از نعناع که به نعنا فلفلی معروف است حاوی عصاره‌های روغنی مفیدی است که درد و التهاب را کاهش می دهد. پنبه ی کوچکی را به عصاره‌ی نعناع فلفلی آغشته کنید و روی قسمت‌های دردناک لثه بمالید. روش دیگر این است که روغن نعناع فلفلی را مستقیما روی دندان درد بمالید. از چای نعناع فلفلی خنک‌شده نیز می‌توانید جهت شست‌وشوی دهان مورد استفاده قرار دهید.

۳. روغن میخک

گیاه میخک دارای خواص مسکن و کاهش دهنده ی دندان‌درد است. تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده که روغن میخک بیشتر از خود آن قادر به تسکین درد است. این گیاه همچنین خواص ضدباکتریایی دارد و از بروز عفونت در دهان جلوگیری می‌کند. شما می‌توانید روغن عصاره‌‌ی میخک یا جوشانده‌ی میخک را به این روش تهیه نمایید ۴ تا ۶ عدد میخک کامل را در آب بجوشانید و ان را روی قسمت‌های دردناک لثه‌ ماساژ بدهید.

۴. آلوئه‌ورا

آلوئه-ورا-

این گیاه می‌تواند به‌عنوان مسکن و کاهنده‌ی التهاب در اطراف محل رویش دندان عقل استفاده شود. وقتی که لثه در مان رویش دندان سر باز می‌کند، آلوئه‌ورا می‌تواند در التیام لثه مؤثر واقع شود. می‌توانید ژل خالص آلوئه‌ورا را روی موضع درد بمالید تا تأثیر خنک‌کنندگی آن به تسکین موقت درد دندان عقل کمک کند.

۵. روغن چای

روغن درخت چای عامل ضدباکتریایی قدرتمندی است که ثابت شده باکتری‌ها  را از بین می‌برد، اما نباید مستقیم روی دندان‌ها مالیده شود. رقیق‌کردن روغن درخت چای با روغن نارگیل که آن نیز دارای خواص ضدباکتریایی است، می‌تواند باکتری‌های لثه را از بین ببرد.حواستان باشد  که روغن درخت چای را نباید قورت بدهید. حتما بعد از انجام این روش باقی مانده  را از دهان خارج کنید و دهان‌تان را خوب آب بکشید.

۶. مخلوط سیر و زنجبیل 

تحقیقات نشان داده است که استفاده از سیر کوبیده‌شده یکی از بهترین روش‌های نابودی عوامل بیماری‌زایی است که لثه را مورد تهاجم قرار می‌دهند. محققان همچنین دریافتند که این خاصیت سیر وقتی با زنجبیل مخلوط می‌شود، افزایش می‌یابد. می‌توانید سیر خام را بکوبید تا خمیر شود و سپس زنجبیل تازه و خردشده را هم اضافه کنید و مخلوط به‌دست‌آمده را روی لثه بمالید.

۷. آسپرین

بهتر است بدانید که آسپرین علاوه بر تسکین سردرد می‌تواند در کاهش درد دندان عقل نیز مؤثر واقع شود. حتما به دستورالعمل و دز آسپرینی که می‌خواهید مصرف کنید، دقت کنید. نکته ی مهم این است که مصرف آسپرین برای تسکین هرگونه دردی باید حتما تحت نظر پزشک صورت بگیرد.

منبع : healthline

ارسال شده در تاریخ 3 آوریل 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان | 1,029 بازدید

هفت روش موثر خانگی جهت بهبود و کاهش درد دندان عقل
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است