بیماری بزرگی پروستات ؛ علائم بزرگی پروستات و راه های درمان آن

بیماری بزرگی پروستات چیست؟

بیماری بزرگی پروستات یک بیماری شایع در مردان است که اغلب پس از ۵۰ سالگی علایم آن ظاهر می شود. از علایم اصلی این بیماری تکرر ادرار ، یا ادرار خونی ، فوریت در دفع ادرار، احساس ماندن ادرار در مثانه پس از دفع ادرار، قطع و وصل شدن ادرار، مشکل در دفع ادرار که شبیه به عفونت ادراری باعث ناراحتی فرد می شود.

برای تشخیص زود هنگام این بیماری توصیه می شود که مردان قبل از سن ۵۰ سالگی و به طور منظم معاینه دوره ای و غربالگری را انجام دهند. سن شروع غربالگری در مردانی که سابقه این بیماری را در وابستگان درجه یک خود دارند یعنی عامل وراثت را دارند حتی باید زودتر شروع شود. پزشکان متخصص ارولوژیست توصیه می کنند که در صورت داشتن هر کدام از علایم و مشکل در دفع ادرار هر چه سریعتر به پزشک مراجعه شود.

زیرا تشخیص زودهنگام این بیماری باعث درمان ساده تر بیماری خواهد شد و از پیشرفت و سخت شدن درمان و حتی از سرطانی شدن عضو جلوگیری می کند. این بیماری به دو صورت بزرگی خوش خیم و بدخیم پروستات ظاهر می شود.

از آنجا که علایم این بیماری شباهت زیادی با دیگر بیماری ها مانند بیماری های کلیه یا عفونت یا سرطان مثانه دارد پس حتما باید جدی گرفته شود.

غده پروستات

در واقع پروستات یک غده در بدن مردان است که بین مثانه و پیشابراه قرار دارد. این غده مایعی می سازد که سبب حیات اسپرم ها در خارج بدن می شود. اهمیت این غده در توانایی باروری مردان است و در مسایل جنسی آن ها نقشی ندارد.

این غده در حالت طبیعی کوچک و به اندازه یک گردو است. اغلب با بالا رفتن سن مردان این غده شروع می کند به بزرگ تر شدن به گونه ای که به پیشابراه فشار می آورد و گاهی حتی باعث مسدود شدن آن می شود و دفع ادرار را سخت یا غیرممکن می کند.

دلایل بزرگی پروستات چیست؟

از دلایل این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• بالا رفتن سن
• رژیم غذایی پر چرب
• سر و کار داشتن با فلزات سنگین همانند اورانیوم
• وراثت
• نژاد
• سیگار
• کم تحرکی و ورزش نکردن

پروسه درمانی بزرگی پروستات

از انجاییکه این بیماری به دو صورت سرطانی و یا خوش خیم بروز می کند راه های درمانی متفاوتی دارد. در حالت سرطانی شدن غده پروستات به طور غیر طبیعی و غیر قابل کنترلی سلول تکثیر می کند. درمان های این بیماری از راه هایی مثل درمان های دارویی ، جراحی های سبک تا خارج کردن کامل پروستات متفاوت است.

در صورتی که پروستان بزرگی (هایپرپلازی) خوش خیم داشته باشد و خیلی سریع تشخیص داده باشد درمان دارویی می شود اما پس از قطع دارو مجددا پروستان شروع می کند به بزرگ شدن. از اصلی ترین داروهای تجویزی برای این بیماری پرازوسین و فیناستراید است.

اگر درمان دارویی موثر نباشد و یا ناراحتی فرد را در دفع ادرار رفع نکند درمان جراحی به فرد توصیه خواهد شد. بسته به میزان پیشرفت بیماری ممکن است پزشک اورولوژیست درمانی مثل تراشیدن یا برداشتن بخشی از پروستات را پیشنهاد می کند که توسط جراحی قسمت میانی پروستات تراشیده می شود.

این درمان درمان باز نیست و بیمار به زودی مرخص می شود. اما اگر پروستات بسیار بزرگ شده باشد جراحی باز انجام خواهد شد به این صورت که از طریق برشی در پایین شکم و زیر مثانه غده پروستات به طور کامل از بدن فرد خارج می شود و جرای ادرار به مثانه متصل می شود.

از عوارض پس از جراحی پروستات می توان ادرار خونی، عفونت ادارای ، گاهی بی اختیاری ادرار و کاهش فعالیت جنسی را نام برد.

از دیگر درمان ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:
• درمان با لیزر
• استفاده از فراصوت متمرکز شده با شدت زیاد
• درمان توسط دمای مایکرویو
• درمان با تبخیر الکتریکی

راه های پیشگیری بیماری بزرگی پروستات

بیماری بزرگی پروستات همانند دیگر بیماری ها راه های پیشگیری دارد که بیشتر به تغییر سبک زندگی بر می گردد.

که شامل داشتن برنامه غذایی متعادل از قبیل غذاهای کم چرب و با مقدار کلسیم کم ، مصرف ویتامین سی کافی، پرهیز از مصرف مکمل ها به خصوص مکمل های حاوی روی، مصرف ماهی تازه، مصرف مداوم چای سبز، و میوه و سبزیجات و به خصوص گوجه فرنگی که اثر آن در پیشگیری از بزرگی پروستات اثبات شده است ، نداشتن روابط جنسی بی بند و بار، حذف سیگار است.

ارسال شده در تاریخ 8 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 561 بازدید

بیماری بزرگی پروستات ؛ علائم بزرگی پروستات و راه های درمان آن
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است