افتادگی رحم چیست؟ علائم، روش تشخیص، راه کارها و روش درمان افتادگی رحم

رحم خانم‌ها به‌طور طبیعی به‌وسیله‌ی ماهیچه‌ها، بافت و رباط‌های مختلف به دیواره‌ی لگن وصل شده است. در بعضی از خانم‌ها به خاطر حاملگی، زایمان یا وضع حمل سخت ماهیچه‌های نگهدارندِ ی رحم ضعیف می‌شوند. همچنین با افزایش سن در خانم‌ها و کاهش طبیعی هورمون استروژن، کم‌کم رحم به درون مجرای رحم وارد می‌شود و شرایطی را به وجود می‌آورد که به آن افتادگی رحم می‌گویند.

افتادگی رحم

علل افتادگی رحم : 

حاملگی و زایمان طبیعی سخت

افزایش سن و ضعف ماهیچه‌های لگن

یائسگی و کاهش استروژن طبیعی

افزایش فشار در شکم

سرفه‌های شدید (به‌ دلیل برونشیت یا آسم)

زور زدن (به‌ دلیل یبوست)

تومورهای لگن

تجمع مایع در شکم

اضافه‌وزن و چاقی

جراحی‌های بزرگ در ناحیه‌ی لگن

سیگار کشیدن

بلند کردن وزن بیش‌ازحد یا وزنه‌برداری

نژاد قفقازی

سابقه‌ی فامیلی

علائم بیماری افتادگی رحم : 

احساس پُری یا فشار در لگن

درد خفیف در پشت

احساس خارج شدن چیزی از واژن

رابطه جنسی دردناک

مشکل در ادرار کردن

مشکل در حرکات روده

مشکل در پیاده‌روی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

اگر حس کنید که گردن رحم در نزدیکی دهانه‌ی واژن قرارگرفته است.

اگر حس کنید که چیزی از واژن خارج می‌شود

بی‌اختیاری مداوم ادرار

نیاز فوری به دستشویی رفتن

مشکل در پیاده‌روی، ادرار کردن و حرکات روده

درد خفیف در پشت

انسداد یا سختی در ادرار کردن

افتادگی کامل رحم (خارج شدن رحم از واژن)

روش تشخیص : 

متخصص بامطالعه تاریخچه‌ی خانوادگی و معاینات فیزیکی لگن، بیماری افتادگی رحم را تشخیص می‌دهد.همچنین شمارا در حالت ایستاده و خوابیده معاینه کند. و از شما می‌خواهد تا با چند سرفه یا زور زدن، فشاری را که به شکمتان وارد می‌شود بیشتر کنید.

ممکن است برای شما شرایط خاصی مانند انسداد رحم ایجاد شود که در این شرایط به پیلوگرام داخل وریدی (IVP) یا سونوگرافی کلیوی نیاز است. در این شرایط رنگ به درون ورید تزریق می‌شود و با استفاده از اشعه‌ی ایکس روند حرکت آن به درون مثانه بررسی می‌شود.

راه دیگر تشخیص سونوگرافی است. در این روش وسیله‌ی مخصوصی روی شکم قرار می‌گیرد یا به درون واژن وارد می‌شود و توسط امواج صوتی عکس‌هایی تهیه می‌گردد.

روش درمان افتادگی رحم : 

درمان خانگی

ورزش‌های کگل موجب تقویت ماهیچه‌های لگن می‌شود، از افتادگی رحم جلوگیری می‌کند.

داروها

کِرِم

شامپو

حلقه‌های مخصوص استروژنی

از داروهایی هستند که به بازگرداندن سرزندگی بافت‌های واژن کمک کنند. اما این استروژن فقط باید توسط خانم‌های یائسه استفاده شود.

جراحی

اگر دیگر فرد علاقه‌ای به بارداری ندارد می‌تواند برای ترمیم یا بیرون آوردن رحم از روش جراحی استفاده کرد. بر اساس تشخیص پزشک و با توجه به وضعیت بیمار، می‌توان رحم را با هیسترکتومی خارج کرد. در طول جراحی، جراح می‌تواند افتادگی دیواره‌ی واژن، رحم، مثانه یا رکتوم را برطرف کند. این جراحی می‌تواند با باز کردن شکم در ناحیه‌ی واژن یا با ایجاد برش کوچکی در شکم یا واژن، با استفاده از ابزارهای مخصوص انجام شود.

سایر درمان‌ها

اگر تمایلی به جراحی ندارید می‌توانید از ابزاری‌های  به نام پساری استفاده کنید. این وسیله برای حمایت از رحمِ افتاده، درون مجرای واژن قرار می‌گیرد. این وسیله در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارد و باید حتماً اندازه‌ی مناسب خودتان را استفاده کنید و آن را به‌خوبی در جای خودش قرار دهید. اگر افتادگی شدید باشد پساری کاربردی ندارد. همچنین پساری می‌تواند واژن را تحریک کند و سبب ایجاد ترشحات مضر شود.

مراقبت‌ها

اگر از پساری استفاده می‌کنید باید به‌طور مرتب برای قرار دادن آن در موقعیت مناسب و تشخیص اندازه‌ی درست پساری و همچنین برای تمیز کردن آن به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر خودتان روش درست برداشتن و تمیز کردن آن را بدانید، می‌توانید خودتان این‌ کار را در خانه انجام دهید.

اگر ورزش‌های کگل را انجام می‌دهید، لازم است بعد از مدتی به پزشک متخصص مراجعه کنید تا روند استحکام ماهیچه‌هایتان را بررسی کند.

پیشگیری

کاهش وزن

مصرف غذاهای پر فیبر و جلوگیری از یبوست

انجام ورزش‌های کگل

خودداری از برداشتن بارهای سنگین و وزنه‌برداری و واردکردن فشار زیاد به شکم

منبع: webmd

ارسال شده در تاریخ 6 مارس 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامتی | 1,952 بازدید

افتادگی رحم چیست؟ علائم، روش تشخیص، راه کارها و روش درمان افتادگی رحم
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است