پمفیگوس چیست ؟ با علائم ، علل و عوارض جانبی این بیماری آشنا شوید

پمفیگوس یک بیماری در زمره ی اختلالات پوستی نادر است که سبب ایجاد تاول و زخم های روی پوست یا غشاهای مخاطی در نواحی از بدن مانند دهان و یا ناحیه تناسلی می شود. دو نوع اصلی این بیماری عبارتند از پمفیگوس ولگاریس و پمفیگوس فلوئیسوس . پمفیگوس ولگاریس معمولا از ناحیه ی دهان شروع می شود که می تواند دردناک باشد . پمفیگوس فلوئیسوس بیشتر بر روی پوست تاثیر می گذارد و احساس خارش نسبت به درد بیشتر حس می شود. این بیماری می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد، اما اغلب در افرادی که مسن و سالمند هستند دیده می شود.

 

علائم پمفیگوس

پمفیگوس با تاول های پوستی و غشاهای مخاطی مشخص می شود. تاول ها به راحتی می ترکند و زخم ها باز می شوند، که ممکن است به بیرون تراوش کنند و منجر به ایجاد آلودگی شوند و هم چنین زخم نیز آلودگی به خود جذب می کند. علائم و نشانه های این دو نوع اصلی پمفیگوس عبارتند از:

پمفیگوس ولگاریس : این نوع معمولا با تاول هایی در دهان و سپس در پوست شما و یا دستگاه تناسلی شروع می شود. تاول ها معمولا دردناک هستند، اما خارش ندارند . تاول ها در دهان و گلوی شما ممکن است عمل بلع و قورت دادن غذا را با درد و دشواری همراه کند.

 

پمفیگوس فلوئیسوس : این نوع معمولا غشای مخاطی را تحت تاثیر قرار نمی دهد . و هم چنین تاول ها با درد خاص و زیادی همراه نمی باشند . این تاول ها ممکن است در هر نقطه ای از بدن مشاهده شوند، اما اکثر این تاول ها بر روی قفسه سینه،کمر و شانه قرار دارند. تاول ها سبب پوسته شدن پوست و خارش آن می شوند.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر تعداد تاول های داخل دهان و یا پوست شما زیاد شدند و در ناحیه ای گسترده تر پیشرفت کردند به پزشک خود مراجعه نمایید.  در صورتی که قبلا تشخیص داده شده است که مبتلا به این بیماری هستید و در حال طی کردن روند درمان هستید اما هم چنان تاول ها گسترش پیدا می کنند حتما مجددا به پزشک مراجعه کنید. علائم زیر زنگ خطری برای مراجعه به پزشک می باشند :

تاول ها و یا زخم های جدید

گسترش سریع تعداد زخم ها

تب، قرمزی یا تورم، زیراممکن است نشانه ای از وجود عفونت باشد .

لرز

ضعف یا درد عضلات و مفاصل

پمفیگوس چیست ؟ با علائم ، علل و عوارض جانبی این بیماری آشنا شوید

عوارض جانبی بیماری پمفیگوس

زخمهای باز ایجاد شده به علت این بیماری باعث ایجاد حساسیت و یاعفونت می شود، که اگر این عفونت به داخل جریان خون شما نفوذ کند، میتواند کشنده باشد. عوارض احتمالی پمفیگوس عبارتند از:

ابتلا به عفونت های پوستی

وارد شدن عفونت به جریان خون

در صورتی که در دهان شما دچار تاول باشد خطر ابتلا به بیماری های لثه و آسیب رسیدن به دندان ها وجود دارد.

عوارض جانبی دارو های تجویزی برای این بیماری مانند افزایش فشار خون و عفونت

مرگ به علت ابتلا به عفونت

 

علل ابتلا به پمفیگوس

پمفیگوس یک اختلال خود ایمنی است و هم چنین این بیماری مسری و واگیردار نمی باشد .در اغلب موارد، معلوم نیست چه چیزی باعث این بیماری می شود. به طور معمول، سیستم ایمنی شما به مهاجمان خارجی مانند ویروس ها و باکتری های مضر حمله می کند. اما در این اختلال ، سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه آنتی بادی هایی تولید می کند که به سلول های سالم در پوست و غشاهای مخاطی شما حمله می کنند. به ندرت، پمفیگوس به عنوان یک عارضه جانبی از داروها مانند داروهای فشار خون ایجاد می شود .این نوع بیماری معمولا هنگامی که دارو متوقف می شود، از بین می رود.

مربوط به بخش سلامتی و درمان یک دکتر

منبع : mayoclinic

 

 

ارسال شده در تاریخ 18 مارس 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع درمان , سلامتی | 1,543 بازدید

پمفیگوس چیست ؟ با علائم ، علل و عوارض جانبی این بیماری آشنا شوید
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است