تاثیر موسیقی بر ذهن ؛ با خواندن این ۴ اثر شگفت زده خواهید شد

گاهی اوقات با مشاهده ی یک موسیقیدان در حال اجرای زنده در ذهن خود می اندیشیم که آن ها ابر قدرت هستند . در حال حاضر، تحقیقات جدید نشان می دهد که آموزش کوتاه مدت موسیقی موجب افزایش جریان خون در نیمکره چپ مغز می شود . اما موسیقی برای شنوندگان نیز مزایایی دارد . در ادامه این نوشتار به تاثیر موسیقی بر ذهن می پردازیم .

تاثیر موسیقی بر ذهن چیست؟

در ادامه چهار تاثیر موسیقی بر ذهن را مورد بررسی قرار داده ایم .

تاثیر موسیقی بر ذهن ؛ با خواندن این 4 اثر شگفت زده خواهید شد

تاثیر موسیقی بر ذهن ؛ با خواندن این ۴ اثر شگفت زده خواهید شد

۱٫ موسیقی شاد / غم انگیز برروی ذهن و افکار ما اثر می گذارد .

با شنیدن و یا نواختن یک قطعه موزیک مغز شما تصمیم می یگرد که این یک موسیقی شاد است و یا غمگین . حتی یک قطعه کوتاه نیز می تواند بر روی مغز شما تاثیر بگذارد . طبق تحقیقات انجام شده پس از شنیدن یک قطعه موسیقی ، واکنش فرد به جملات خنثی متفاوت خواهد بود . به عنوان مثال اگر یک قطعه موسیقی شاد گوش داده باشید ، برداشت شما از جمله ی خنثی مثبت و مغزتان آن جمله را به شادی تفسیر می کند و برعکس این قضیه نیز صدق می کند  . شاد و یا غمگین بودن موسیقی که گوش می دهید حتی بر روی شاداب و یا افسرده بودن چهره و صورت شما نیز موثر می باشد .

 

۲٫ موسیقی می تواند محرکی برای قوه ی تخیل و خلاقیت باشد .

بیشتر مردم دوست دارند هنگام انجام فعالیت های روزانه ی خود به موسیقی گوش دهند .

اما زمانی که شما در حال انجام کاری هستید که نیاز به خلاقیت دارد ، موسیقی با صدای بلند نمی تواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد . موسیقی آرامش بخش و با صدای ملایم می تواند سبب تقویت خلاقیت فرد در هنگام انجام کار شود . موسیقی با صدای بلند تمرکز و خلاقیت ما را از بیسن می برد زیرا غرق در موسیقی می شویم و تفکر لازم برای پردازش کار را از دست می دهیم .

 

۳٫ سلیقه موسیقیایی ما می تواند تعیین کننده ی شخصیت ما نیز باشد.

مطالعات نشان داده است که بیشتر زوج ها برای شناخت یکدیگر به بررسی لیست ۱۰ آهنگ مورد علاقه طرف مقابل می پردازند . این تحقیق بر روی ۵ ویژگی شخصیتی انجام شده است که عبارتند از : ریسک پذیر بودن برای کسب تجربه ، برونگرایی ، توافق پذیری ، سخت گیر بودن و ثبات احساسی داشتن

در این جا به نتایج این تحقیق اشاره خواهیم کرد :

طرفداران Blues ( نوعی از موسیقی جاز) :  دارای اعتماد به نفس بالا ، خلاق، برونگرا ، مهربان و راحت هستند .

طرفداران جاز : دارای اعتماد به نفس بالا، خلاق ، برونگرا و راحت هستند .

طرفداران موسیقی کلاسیک : دارای اعتماد به نفس بالا ، خلاق ، درونگرا و ساده هستند.

طرفداران رپ : دارای عزت نفس بالا و برونگرا هستند .

طرفداران راک و هوی متال : دارای اعتماد به نفس پایین ، خلاق و آرام هستند اما سخت کوشی زیادی در آن ها دیده نمی شود.

 

۴٫ گوش دادن به موسیقی در هنگام ورزش 

از سال ۱۹۱۱ محققان به این نتیجه دست یافتند که گوش دادن به موسیقی در هنگام ورزش راندمان و کارایی را به شدت افزایش می دهد . علت این اتفاق دور شدن ذهن از خستگی توسط موسیقی به شمار می رود. هم چنین موسیقی انرژی را افزایش داده و  سیگنال های خستگی را که از سمت مغز ارسال می شوند ، کاهش می دهد.

 

منبع : bufferapp

ارسال شده در تاریخ 4 مارس 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع سلامت روان | 1,492 بازدید

تاثیر موسیقی بر ذهن ؛ با خواندن این ۴ اثر شگفت زده خواهید شد
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است