بیماری مالیخولیا ، علائم، روش تشخیص و راه کارهای درمان افسردگی مالیخولیایی

بیماری مالیخولیا موجب می‌شود بیمار احساس کند زندگی، ارزش ندارد. این بیماران به‌سختی روز را به شب می‌رسانند و دیگر به کارهایی که قبلا باعث لذت‌شان می‌شد، علاقه ای ندارند. در بیماران مختلف، شدت و نوع مالیخولیا و افسردگیِ ناشی از آن تفاوت دارد. بیشترِ افراد مبتلا به این بیماری، دچار علائم عادی می‌شوند، اما در بعضی افراد نیز این مشکل به‌صورت شدیدتر و با روان‌گسیختگی کاتاتونی و علائم وحشتناک تر مالیخولیا همراه است. به‌هرحال، تمام سطوح این بیماری به‌کمک روان‌درمانی و دارو، درمان‌شدنی هستند.

مالیخولیا

نشانه های مالیخولیا و افسردگی مالیخولیایی

احساس دائمی غم برای مدت‌ زیاد

ازدست‌رفتن علاقه به فعالیت‌های جالب

حس کمبود انرژی و خستگی زیاد و مداوم

اضطراب و پرخاش

پرخوری و یا کم‌خوری

پرخوابی یا کمخوابی

تیک و تغییر در حالت های بدن مثل تکان دادن شدید پا

مشکل در تمرکز و کم حافظه گی و مشکل در تصمیم گیری

حرف‌زدن و تفکر مرگ و خودکشی

خودکشی و یا اقدام به آن

نداشتن علاقه به انجام امور روزانه

نداشتن واکنش‌ در برابر وقایع و اخبار خوب

احساس ناامیدی و بی‌فایده‌ گی

مشکلات خواب

کاهش وزن غیرعادی

احساس گناه مداوم

این علائم صبح ها شدیدترند و  بیشتر در افرادی دیده می‌شود که به‌طور مداوم، حالات افسردگی مالیخولیایی را در خود می‌بینند. در افرادی با نشانه‌های روان‌پریشی نیز این علائم را می‌توان دید.

 چگونه افسردگی مالیخولیایی را تشخیص دهیم ؟

برای تشخیص این بیماری، روان پزشکان معمولا این پرسش‌ها را مطرح می‌کنند:

آیا برای بیدارشدن مشکل دارید؟

وضعیت خواب‌تان چگونه است؟

آیا تغییری در خوابیدن شما پیدا شده است؟

آیا روال روزانه‌ی زندگی‌تان دچار اختلال شده است؟

آیا چیزهای لذت‌بخش سابق، همچنان برای لذت بخشند؟

چه چیزی حال‌تان را بهتر می‌کند؟

آیا  در تمرکز کردن مشکلی دارید؟

و موارد این چنینی که به وسیله ی آن ها علائم مالیخولیا را تشخیص می دهند.

درمان بیماری افسردگی مالیخولیایی

با استفاده از داروهای ضدافسردگی مانند فلوکستین ، سیتالوپرام ، پاروکستین  می توان این بیماری را درمان کرد. این داروها در دسته‌ی «اس‌اس‌آرآی‌»ها جای می‌گیرند. باوجوداین،

از دیگر داروهای این چنینی می‌توان به تری‌سیکلیک اشاره کرد. دسته‌ی دارویی دیگری که برای درمان استفاده می‌شود، افکسورها مانند ونلافاکسین هستند. این داروها به جایگزین‌شدن سروتونین (یکی از انواع هورمون های شادی) و نوراپی‌نفرین (هورمون استرس) در مغز کمک می‌کنند. باوجود مصرف داروها، مواد شیمیایی باعث به‌وجودآمدن احساس سرخوشی در فرد می‌شوند.

روان درمانی و مشاوره در کنار دارودرمانی اثر بیشتری دارد.این روند درمانی توسط درمانگر متخصص، درباره‌ی علائم این مشکل و موضوعات پیرامون آن می باشد.

این  روش درمان به افراد کمک می‌کند:

توانایی مقابله با مشکلات و وقایع سخت را پیدا کنند.

عقاید منفی را با نمونه‌های مثبت تغییر دهند.

مهارت های ارتباطی خود را بهتر کنند.

اعتماد به نفس را در خود افزایش دهند.

احساس رضایت را به زندگی خود بازگردانند.

درمان‌های گروهی نیز فکر خوبی است و باعث می‌شود فرد مبتلا به بیماری احساس تنهایی نکند و از تجارب دیگران استفاده کند. در گروه‌درمانی امکان به‌اشتراک‌گذاشتن احساسات و صحبت‌کردن درباره‌ی آن برای همه وجود دارد.

 

منبع : healthline

ارسال شده در تاریخ 15 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , سلامت روان , سلامتی | 2,019 بازدید

بیماری مالیخولیا ، علائم، روش تشخیص و راه کارهای درمان افسردگی مالیخولیایی
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است