پسوریاریس چیست؟ دلایل مبتلا شدن به پسوریاریس چیست؟

پسوریاریس یک بیماری پوستی است که سبب ایجاد علائم مانند قرمزی و فلس در پوست می شود. این به طور معمول در خارج از آرنج، زانو یا پوست سر تاثیر می گذارد، هرچند که در هر مکان ظاهر می شود. از جمله علائم آن خارش و سوزش است. پسوریاریس به دیگر بیماری های جدی بهداشتی مانند دیابت، بیماری قلبی و افسردگی وابسته است.

چرا به پسوریاریس مبتلا می شویم؟

در حالی که دانشمندان نمی دانند دقیقا چه چیزی باعث پسوریازیس می شوند ولی چیزی که مشخص است این اسن که سیستم ایمنی و ژنتیک در رشد آن نقش مهمی دارند. معمولا، پسوریازیس باعث می شود حالت سوختگی و سوزش در بدن می شود. سلول های پوستی در افراد مبتلا به پسوریازیس به میزان غیر طبیعی افزایش می یابد که باعث ایجاد ضایعات پسوریازیس می شود.

در مردان و زنان پسوریازیس به یک میزان رخ می دهد. پسوریازیس در تمام گروه های نژادی رخ می دهد، اما با نرخ های متفاوت. حدود ۱٫۹ درصد آفریقایی-آمریکایی ها پسوریازیس دارند، در مقایسه با ۳٫۶ درصد از مردم قفقاز.

پسوریازیس اغلب بین سنین ۱۵ تا ۳۵ سالگی ایجاد می شود، اما می تواند در هر سنی رشد کند. حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد مبتلا به پسوریازیس آن را قبل از سن ۱۰ سالگی دریافت می کنند. برخی از نوزادان پسوریازیس را دارند، اگر چه در نوزادان نادر است.

پسوریازیس مسری نیست و ضایعات پسوریازیس عفونی نیستند.

پسوریاریس

چگونه پسوریاریس تشخیص داده می شود؟

هیچ آزمایش خون خاصی برای تشخیص پسوریازیس وجود ندارد. پزشک متخصص پوست معمولا پوست آسیب دیده را بررسی می کند و پسوریازیس را تشخیص می دهند.

پزشک شما ممکن است یک قطعه پوست آسیب دیده (بیوپسی) را بگیرد و آن را زیر میکروسکوپ بررسی کنید. هنگام برداشتن پوست، پوست پسوریازیس در مقایسه با پوست با اگزما، ضخیم تر است.

حتما پزشک شما در مورد آلرژی های خانوادگی و بیماری های پوستی خانوادگی شما سوال خواهد پرسید. بر طبق بررسی متخصص پوست دکتر پل یاماچی با موسسه مراقبت از پوست در سانتا مونیکا، کالیفرنیا، حدود یک سوم افراد مبتلا به پسوریاریس، یکی از اعضای خانواده آن ها این بیماری را دارد.

پسوریاریس در کدام نقاط بدن دیده می شود؟

پسوریاریس می تواند در هر نقطه بر روی پلک ها، گوش ها، دهان و لب ها، چین و چروک پوست، دست و پا و ناخن ها رخ دهد. پوست در هر یک از این نقاط متفاوت است و نیاز به درمان های مختلف دارد.

درمان با نور و درمان موضعی اغلب هنگامی که پسوریاریس به قسمت خاصی از بدن محدود می شود استفاده می شود. با این وجود پزشکان ممکن است داروهای خوراکی یا تزریقی را تجویز کنند اگر پسوریاریس گسترده باشد و یا کیفیت زندگی شما را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد. درمان های موثری در دسترس هستند، مهم نیست که پسوریاریس شما در کدام نقطه بدن قرار دارد.

 • پوست سر
  پسوریاریس پوست سر می تواند بسیار ملایم باشد، با اندکی پوسته پوسته شدن. همچنین می تواند بسیار شدید با پلاک های ضخیم باشد که کل پوست سر را پوشش می دهد. می تواند فراتر از موهایش را در پیشانی، پشت گردن و اطراف گوش گسترش یابد.
 • صورت
  این بیماری در صورت اغلب بر روی ابروها، پوست بین بینی و لب بالا، پیشانی فوقانی و خط موی تاثیر می گذارد. در داخل و اطراف صورت باید با دقت درمان شود زیرا پوست در اینجا حساس است.
 • دست ها، پا و ناخن ها
  درمان پسوریاریس در دست و پا سریع تر است. تغییرات ناخن تا ۵۰ درصد افراد مبتلا به پسوریاریس رخ می دهد.
 • پسوریازیس تناسلی
  این نوع بیشتر در مردان ظاهر شود. پسوریازیس تناسلی نیاز به مراقبت دقیق و رعتیت بهداشت دارد.
 • چین های پوست
  پسوریاریس می تواند در چروک های پوست مانند زیر بغل و زیر سینه ایجاد شود. این نوع پسوریازیس اغلب با  عرق کردن بدتر می شود.

آیا درمانی برای پسوریاریسوجود دارد؟

نه، پسوریازیس در حال حاضر قابل درمان نیست. با این حال، می توان آن را کنترل کرد و از تشدید آن جلوگیری کرد.

منبع: psoriasis.org

ارسال شده در تاریخ 1 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع ساختمان پزشکان | 1,911 بازدید

پسوریاریس چیست؟ دلایل مبتلا شدن به پسوریاریس چیست؟
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است