فیبرومیالژیا چیست ؟ با علائم و عوامل ایجاد کننده ی آن آشنا شوید

فیبرومیالژیا دومین بیماری در لیست شایعترین بیماری ها در استخوانها و عضلات به شمار می رود . با این حال اغلب به اشتباه تشخیص داده شده و دچار سوء تفاهم شده اند. . علائم اساسی آن عبارتند از درد عضلات و مفاصل و خستگی. تاکنون درمانی برای این بیماری یافت نشده است. اما ترکیبی از دارو، ورزش، مدیریت استرس و عادت های سالم می تواند نشانه های شما را به اندازه کافی کاهش دهد که بتوانید یک زندگی عادی و فعال داشته باشید.

 

عومل ایجاد کننده فیبرومیالژیا 

پزشکان عوامل قطعی برای ابتلا به این بیماری را پیدا نکرده اند اما برخی از آن ها فکر می کنند که مشکل اصلی پردازش مغز و نخاع بر روی سیگنال هایی است که از طرف اعصاب ارسال می شوند . برخی از عواملی که شما را بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار می دهند عبارتند از :

جنسیت شما زن باشد .

مبتلا به یک بیماری دردناک دیگری مثل آرتروز یا عفونت باشید.

اختلالات خلقی مثل اضطراب یا افسردگی داشته باشید

از نظر جسمی یا احساسی مورد آزار قرار گرفته باشید و یا مبتلا به PTSD (اختلال استرس پس از آسیب دیدگی) باشید .

ورزش نکردن

سایر افراد خانواده مبتلا به این بمیاری باشند .

نشانه های ابتلا به بیماری فیبرومیالژیا

علاوه بر درد که در همه نقاط بدن دیده می شود سایر نشانه های رایج این بیماری عبارتند از :

درد ، سوزش، انقباض و گرفتگی عضلات

پایین آمدن آستانه درد و حساس شدن فرد

خستگی مفرط

اختلال در تمرکز و یادآوری مسائل

بی خوابی

احساس ناراحتی، نگرانی یا افسردگی

 

فیبرومیالژیا می تواند علائم مشترکی با سایر بیماری های مربوط به استخوان و عضلات داشته باشد . اما توجه داشته باشید که رد این بیماری علاوه بر آن که یک در یک منطقه خاص احساس درد می کنید ، این درد در تمامی بدن شما پخش می شود .

 

از جمله سایر علائم که ممکن است در همه افراد مبتلا به این بیماری دیده نشود می توان به موارد زیر اشاره کرد :

درد شکم، نفخ، یبوست، و اسهال

سردرد

خشکی دهان ، بینی و چشم ها

حساسیت به سرما، گرما، نور یا صدا

تکرر ادرار

بی حسی و یا مور مور شدن صورت ، بازو ها ، دست ها ، ران پا و یا ساق پا

فیبرومیالژیا چیست ؟ با علائم و عوامل ایجاد کننده ی آن آشنا شوید

تشخیص بیماری فیبرومیالژیا

پزشک شما را مورد بررسی قرار خواهد داد و سابقه ی پزشکی بیمار و دیگر اعضای نزدیک خانواده وی سؤال می کند. هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند به شما بگوید که مبتلا به فیبرومیالژیا هستید . در عوض به دلیل آن که نشانه های این بیماری با سایر بیماری ها می تواند مشترک باشد ، پزشک بیماری هایی نظیر تیروئید و انواع مختلف آرتروز را بررسی می کند و با رد کردن این بیماری ها می تواند تشخیص دهد که آیا مبتلا به فیبرومیالژیا هستید یا خیر .

بنابراین ممکن است به آزمایش خون ، بررسی سطح هورمون ها و التهاب و همچنین عکسبرداری نیاز داشته باشید .

اگر سایر بیماری ها رد شوند پزشک به بررسی میزان درد و علائم این بیماری خواهد پرداخت .

 

درمان بیماری فیبرومیالژیا

بسته به علائم شما، پزشک ممکن است داروهای ضد درد، داروهای ضد افسردگی، آرامبخشهای عضلانی و داروهایی که به خواب شما کمک می کند را تجویز کند.

سه دارو به طور خاص برای درد این بیماری تایید شده است:

Duloxetine

Pregabalin

Milnacipran

 

 

منبع : webmd

ارسال شده در تاریخ 16 مارس 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع سلامتی | 1,157 بازدید

فیبرومیالژیا چیست ؟ با علائم و عوامل ایجاد کننده ی آن آشنا شوید
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است