نشانه ها و علائم بیماری صرع چیست؟ انواع صرع و راه های درمان آن

صرع بیماری است که با تشنج همراه است. این بیماری دارای گونه های متفاوتی است و در افراد با تشنج‌های متفاوت بروز می‌کند. تشنج به حالتی از فرد گفته می‌شود که در مواردی دچار بی‌هوشی شده و حرکات بدن و عضلات او غیرارادی تکرار می‌شوند. بیشتر این افراد پس از تشنج هیچ‌چیز به یاد ندارند. در ادامه به علائم این بیماری، دلایل، انواع تشنج و راه‌های درمان می‌پردازیم.

بیماری صرع چیست؟

صرع بیماری عصبی همه گیری است که در دنیا بیش از ۶۵ میلیون نفر به آن دچار هستند. امکان ابتلا به صرع در همه‌ی افراد وجود دارد اما این بیماری بیشتر در کودکان (۳ تا ۶سال) و افراد مسن بالای ۵۵ سال دیده می‌شود و معمولا  در مردان بیشتر از زنان به وجود می آید. درمان معلومی برای این بیماری وجود ندارد اما به کمک دارو و سایر راه ها می شود آن را کنترل کرد. صرع نوعی بیماری به همراه باتشنج است.

علت ایجاد تشنج :

تب زیاد

ضربه به سر

قند خون پایین

ترک الکل

صرع

علائم بیماری صرع :

اصلی‌ترین علامت بیماری صرع تشنج است اما در افراد مختلف و با توجه به شدت آن می‌توان علائم متفاوتی برای این بیماری در نظر گرفت.تشنج در بیماری صرع شامل سه دسته است.تشنج بخشی ساده، تشنج بخشی پیچیده، تشنج گسترده.

نوع اول : تشنج بخشی ساده

این نوع تشنج با بیهوشی همراه نیست و درای علائم زیر است:

اشکال و اختلال در حواس پنج‌گانه

سرگیجه

انقباض و گرفتگی ماهیچه‌ها

نوع دوم : تشنج بخشی پیچیده

در این تشنج هشیاری از بین می رود و نشانه‌های آن اشامل موارد زیر است:

نگاه خیره

کندی واکنش

تیک و حرکات تکرار شونده

نوع سوم : تشنج گسترده

تحت تأثیر قرار گرفتن تمامی مغز در تشنج گسترده اتفاق می افتد. این تشنج شامل ۶ نوع است:

تشنج غیابی:

لرزش لب‌ها

چشمک‌زدن

خیره‌ماندن نگاه.

امکان بیهوشی کوتاه‌مدت

تشنج تونیک:

سفتی ماهیچه‌ها و عضلات

تشنج کلونیک:

لرزش در بازو، گردن و صورت

تشنج میوکلونیک:

انقباض سریع و غیرارادی بازو

تشنج تونیک-کلونیک:

سفت شدن بدن

تکان‌خوردن و لرزش

نداشتن کنترل ادرار و مدفوع

گاز‌گرفتن زبان

بیهوشی

بعد از وقوع تشنج معمولا فرد چیزی به یاد نمی ورد و تا ند ساعت احساس ضعف دارد.

دلایل بیماری صرع چیست؟

علت اصلی این بیمار درست مشخص نیست و موارد زیر می توانند از عوامل باشند:

آسیب مغزی

تب بالا و بیماری‌های شدید

سکته

بیماری‌های عروقی

کمبود اکسیژن‌ به مغز رسیده

تومور مغزی

آلزایمر

مادر دچار اعتیاد بوده باشد

آسیب در رحم

عدم شکل گیری کامل مغز

کمبود اکسیژن در زمان تولد

ایدز و

مننژیت

بیماری‌های عصبی

اختلالات رشد

اختلالات روانی مختلف

اختلالات ژنتیکی

وراثت

 

 

راه های درمان بیماری صرع: 

راه های درمان صرع شامل موارد زیر است:

داروهای ضد تشنج و ضد انعقاد:

این داروها موجب می شود تعداد دفعات تشنج کم شده و در بعضی افراد کاملا آنها را از بین می‌برند. این داروها درصورتی اثرگذار خواهند بود که دقیقا مطابق تجویز پزشک مصرف شوند

VNS یا محرک امواج عصبی:

این دستگاه زیر پوست قسمت سینه قرار گرفته و با تحریک اعصاب گردنی از تشنج جلوگیری می‌کند

رژیم کتوژنیک:

این رژیم حاوی چربی زیاد و کربوهیدرات اندک برای کسانی‌ که از درمان‌های دیگر نتیجه‌ی مثبتی دریافت نمی‌کنند

جراحی مغز:

بخشی از مغز که موجب تشنج است، برداشته یا اصلاح می‌شود.

مطالعات مختلف نشان می دهد یکی از درمان‌هایی که در آینده مورد استفاده قرار می گیرد، تحریم مغزی است. در این روش هدف این است که الکترودی درون مغز و نیز ژنراتوری درون سینه کار گذاشته شود. این ژنراتور امواجی به سمت مغز می‌فرستد که از تعداد تشنج‌ها می‌کاهد. سایر مطالعات بر ساخت دستگاهی مشابه تنظیم‌کننده ضربان قلب متمرکزند. این دستگاه الگوی فعالیت‌های مغزی را بررسی می‌کند و شارژ الکتریکی یا دارویی می‌فرستد تا تشنج متوقف شود. روش‌های کم‌تهاجمی جراحی وپرتوجراحی نیز دردست بررسی  و تحقیقات بیشتر هستند.

 

منبع : healthline

 

ارسال شده در تاریخ 24 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع درمان , دسته‌بندی نشده , سلامتی | 1,215 بازدید

نشانه ها و علائم بیماری صرع چیست؟ انواع صرع و راه های درمان آن
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است