دوپویترن چیست ؟ نشانه ها ، علل و عوامل افزاینده ی خطر این بیماری

دوپویترن چیست ؟

دوپویترن به تغییر شکل و حالت کلی دست ها گفته می شود که در طی سالیان اتفاق می افتد .این وضعیت یک لایه از بافتی را که زیر پوست کف دست شما قرار دارد تحت تاثیر قرار می دهد.غدد بافت زیر پوست در نهایت سبب ایجاد رشته ای ضخیم می شود که منجر به تغییر حالت و خمیدگی یک یا چندین انگشت دست می گردد . انگشت های آسیب دیده ار نمی توان به طور کامل صاف کرد و این اختلال  کارهای روزمره مثال قرار دادن دست در جیب ، دست دادن با دیگران و بسیاری دیگر از فعالیت ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد .

این اختلال بیشتر در انگشت کوچک و انگشت حلقه دیده شده است و آمار ها نشان می دهند که درصد مردان مبتلا به این بیماری نسبت به زنان بالا تر می باشد . بیشتر درمان های این بیماری صرفا برای جلوگیری از روند پیشرفت آن و کاهش علائم آن می باشند .

دوپویترن چیست ؟ نشانه ها ، علل و عوامل افزاینده ی خطر این بیماری

نشانه های بیماری دوپویترن

انقباض دوپویترن به طور معمول در طول سالها به آرامی پیشرفت می کند . این اختلال معمولا با ضخیم شدن پوست در کف دست آغاز می شود. همان طور که این بیماری شروع به گسترش و پیشرفت می کند ممکن است چروک و فرو رفتگی هایی را نیز در سطح پوست دست ایجاد کند . در این بیماری یک توده ی سفت و سخت در کف دست نیز به چشم می خورد. این توده ممکن است به لمس حساس باشد اما معمولا دردناک نیست.  در زمانی که بیماری کاملا پیشرفت کند یک سری رشته های ضخیم در کف دست به وجود می آیند که تا انگشتان دست نیز ادامه پیدا خواهند کرد .

همانطور که این رشته ها به مرور سفت و سخت تر می شوند انگشتان شما را به سمت کف دست می کشند و در موارد شدید حتی انگشت تا حدی خم می شود که به کف دست می چسبد. این خمیدگی از انشگت کوچک و انگشت حلقه آغاز و در مواردی ممکن است انگشت وسط را نیز در گیر کند . در موارد نادری انگشت شست و اشاره نیز آسیب می بینند . این اختلال ممکن است در هر دو دست رخ دهد اما معمولا یکی از دستان با شدت بیشتری همراه است.

 

علل بیماری دوپویترن

پزشکان هنوز به علت ایجاد کننده ی این بیماری دست نیافته اند و هنوز هیچ شواهدی مبنی بر ایجاد این اختلال یافت نشده است .

 

عواملی که ممکن است زنگ خطر برای این بیماری باشند 

گمان می رود برخی از عوامل و شرایط خطر ابتلا به این بیماری افزایش می دهند :

سن : این انقباض معمولا بعد از سن ۵۰ سالگی رخ می دهد.

رابطه جنسی : احتمال ابتلا به این بیماری در مردان بیشتر از زنان می باشد و هم چنین عوارض شدید تری مسبت به زنان را به همراه دارند.

نژاد : افرادی از نژاد اروپایی شمال اروپا هستند بیشتر در معرض خطر بیماری می باشند .

سابقه خانوادگی : این اختلال اغلب در خاندان منتشر می شود.

دخانیات و مصرف الکل : سیگار کشیدن با افزایش خطر ابتلا همراه است. شاید دلیل آن تغییرات میکروسکوپی در عروق خونی ناشی از سیگار کشیدن باشد . مصرف الکل نیز محرک این بیماری می باشد .

دیابت : گزارش شده که افراد مبتلا به دیابت خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

 

یک دکتر

منبع: mayoclinic

ارسال شده در تاریخ 17 مارس 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع سلامتی | 1,305 بازدید

دوپویترن چیست ؟ نشانه ها ، علل و عوامل افزاینده ی خطر این بیماری
5 از 100 رای

مطالب مرتبط

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است