دیابت در دوران بارداری ؛ با علت، علائم، خطرات و راه های درمان آن آشنا شوید

دیابت در دوران بارداری (GDM) نامیده می شود که این نوع دیابت بین ۳ تا ۲۰ درصد زنان باردار را تحت تاثیر قرار می دهد . این نوع دیابت معمولا در اواخر دوماهگی و ابتدای سه ماهگی پدیدار می شود . در ۹۰ درصد موارد پس از تولد نوزاد ناپدید می شود اما مادر در خطر ریسک بزرگتری به نام دیابت نوع دوم قرار دارد . در این مقاله با علت ، علائم ، عوامل تشدید کننده ی خطر ابتلا ، خطرات ، عوارض و هم چنین درمان دیابت در دوران بارداری می پردازیم .

علت ابتلا به دیابت در دوران بارداری

این زمانی می افتد که سلول ها در برابر انسولین مقاوم می شوند، که به طور طبیعی در طول بارداری توسط هورمون های جفت ایجاد می شود. در برخی از زنان، لوزالمعده قادر به ترشح انسولین به اندازه کافی برای مقابله با اثرات این هورمون ها نیست ، در نتیجه  باعث ازدیاد قند خون و سپس منجر به دیابت می شود.

 

علائم دیابت در دوران بارداری

زنان باردار به طور کلی هیچ علامت آشکاری از دیابت ندارند . گاهی اوقات این علائم رخ می دهد :

 • خستگی غیرمعمول
 • تشنگی بیش از حد
 • افزایش میزان و تکرر ادرار
 • سردرد

غربالگری بسیار حائز اهمیت است زیرا این نشانه ها در بسیاری از زنان باردار دیده می شود و نشانه های قطعی برای ابتلا به دیابت نیست .

 

چه زنانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری دیابت در دوران بارداری هستند ؟

عوامل متعددی خطر ابتلا به دیابت بارداری را افزایش می دهند :

 • داشتن بیش از ۳۵ سال سن
 • اضافه وزن داشتن
 • مبتلا بودن اعضای خانواده به دیابت نوع ۲
 • به دنیا آوردن نوزاد قبلی با ۴ کیلوگرم وزن
 • ابتلا به دیابت حاملگی در بارداری قبلی
 • تشخیص سطح غیر طبیعی قند خون پیش از بارداری
 • استفاده منظم از داروهای حاوی کورتن
 • ابتلا به بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

دیابت در دوران بارداری ؛ با علت، علائم، خطرات و راه های درمان آن آشنا شوید

خطرات دیابت در دوران بارداری 

در صورت عدم کنترل این بیماری خطرات متعددی برای مادر و جنین به وجود خواهد آمد.

برای مادر :

 • خطر ابتلا به زایمان زودرس
 • سخت تر شدن عمل سزارین و یا زایمان طبیعی به علت وزن زیاد نوزاد و یا علل دیگر
 • افزایش فشار خون و تورم در دوران بارداری
 • افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ پس از زایمان

 

برای نوزاد :

 • اضافه وزن در هنگام تولد (۴ کیلوگرم)
 • کاهش سطح قند خون در هنگام تولد
 • گیر کردن شانه های نوزاد در هنگام زایمان
 • خطر ابتلا به چاقی در بزرگسالی
 • مبتلا شدن به زردی، به خصوص اگر نوزاد زودرس باشد .
 • کمبود کلسیم در خون
 • مشکلات تنفسی

کنترل مناسب این بیماری می تواند این خطرات و عوارض را برای مادر و کودک به میزان قابل توجهی کاهش دهد .

 

راه های درمان دیابت بارداری

هنگامی که دیابت بارداری تشخیص داده می شود، باید یک برنامه غذایی مخصوص برای کنترل سطح گلوکز مادر تنظیم شود .  به طور کلی، رژیم غذایی سالم با کنترل مناسب کربوهیدرات ها (قندها) و همچنین یک شیوه زندگی سالم (مدیریت استرس، خواب کافی و فعالیت بدنی) برای کنترل دیابت حاملگی کافی است.  اگر سطح قند خون (قند) بیش از حد بالا باقی بماند ، پزشک تزریق انسولین یا در بعضی موارد آنتی دیابتیک های خوراکی تجویز می کند.

منبع : diabete

 

ارسال شده در تاریخ 24 فوریه 2018 توسط نسرین ولی خانی با موضوع بارداری , سلامتی | 1,398 بازدید

دیابت در دوران بارداری ؛ با علت، علائم، خطرات و راه های درمان آن آشنا شوید
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است