۱۰ عامل اصلی و رایجی که موجب توقف کاهش وزن شما می شود

زمانی که شما وزن کم می‌کنید، بدن‌ شما مقاومت می‌کند. در ابتدا  شاید بتوانید به راحتی، مقدار زیادی وزن کم کنید، اما بعد از مدتی ممکن است روند کاهش وزن‌ کم یا کاملا متوقف شود. در این مقاله لیستی از ۲۰ دلیل رایج برای توقف کاهش وزن شما مطرح می‌کنیم. همچنین شما را با نکاتی کاربردی درمورد غلبه بر توقف کاهش وزن و شروع مجدد آن آشنا می‌کنیم.کاهش وزن

۱٫ شاید در حال کم‌کردن وزن باشید، بدون آن که بدانید

اگر نگران این هستید که دچار توقف کاهش وزن شده اید، فورا وحشت نکنید. بعضی وزنتان مدتی ثابت بماند، اما این بدان معنا نیست که شما چربی از دست نمی‌دهید. وزن بدن در بیشتر اوقات چندصد گرم نوسان دارد. این موضوع مربوط به غذاهایی است که می‌خورید. هورمون‌ها تأثیر زیادی بر مقدار آبی که بدنتان نگه میدارد می گذارند،این موضوع در خانم ها شایع تر است.

نکته ی خوشایند دیگر این است که ممکن است به طور هم‌زمان بدن شما در حال ازدست‌دادن چربی و ساختن عضله باشد مخصوصا اگر به‌تازگی ورزش را شروع کرده باشید، احتمال افزایش عضله‌تان زیاد است. بهتر است از وسیله ی دیگری به‌جز ترازو برای سنجش میزان پیشرفت‌تان استفاده کنید، به‌عنوان‌مثال دور کمرتان را سانت کنید یا ماهی یک بار، درصد چربی بدن‌تان را اندازه بگیرید.

اندازه ی لباس ها نیز می تواند بسیار مؤثر باشد.

۲٫ شما دیگر به طور دقیق بر خوردنی‌های‌تان نظات نمی کنید

اگر می خواهید وزن کم کنید، باید همواره حواس‌تان به آن چه می‌خورید، باشد. خیلی از مردم بر روی مقدار غذایی که می‌خورند آگاهی ندارند. بر اساس گزارش ها نظارت بر میزان غذا به کاهش وزن کمک می‌کند. کسانی که هر روز میزان کالری غذاهای مصرفی‌شان را یادداشت می‌کنند یا از وعده‌های غذایی‌شان عکس می‌گیرند، نسبت‌به سایر افراد، وزن بیشتری از دست می‌دهند. شما نیز می توانید با استفاده از اپلیکیشن های موود به راحتی این کار را انجام دهید. نرم افزارهای گوناگونی وجود دارند ک شما می توانید به وسیله ی آن ها کالری مصرفی روزانتان را ثبت کنید.

۳٫ شما به اندازه کافی پروتئین مصرف نمی‌کنید

می توان گفت پروتئین مهم‌ترین ماده‌ی غذایی است که به کاهش وزن کمک می کند. شما باید در روز ۲۵ تا ۳۰درصد از کالری مصرفی‌تان را به پروتئین اختصاص دهید، از جمله تاثیرات مثبتب که مصرف این میزان پروتئن روی کاهش وزن شما خواهد گذاشت شامل :

متابولیسم بدن  شما  افزایش می یابد همچنین مصرف پروتئین باعث می شود که روزانه چندصد کالری کمتر غذا بخورید.

پروتئین میل به خوردن خوراکی های چاق کننده را به‌طور قابل‌توجهی در شما کاهش می دهد.

این امر تا حد زیادی به تأثیرات پروتئین روی هورمون‌های تنظیم‌کننده‌ی اشتها مانند گرلین مربوط می‌شود.

مهم‌ترین وعده‌ی غذایی برای مصرف پروتئین صبحانه است. با توجه به تحقیقات افرادی که صبحانه‌ی مملو از پروتئین مصرف می‌کنند، کمتر گرسنه می‌شوند و در طول روز کمتر به‌سراغ خوراکی های چاق کننده می روند.

به غیر از این مصرف پروتئین به جلوگیری از کندشدن متابولیسم نیز کمک می‌کند. کندی متابولیسم عارضه‌ی جانبی شایعی در طول کاهش وزن است.

پروتئین از افزایش مجدد وزن جلوگیری می‌کند.

۴٫ غذاهای کامل نمی‌خورید

کیفیت غذا عامل بسیار مهمی در رژیم غذایی شما به حساب می آید. غذاهای سالم می‌تواند موجب بهبود سلامت‌تان شود و اشتهای شما را تنظیم کند. این غذاها معمولا بیشتر از غذاهای فراوری‌شده، شما را سیر می‌کنند.‌ تا جایی که میتوانید از غذاهای کاملی استفاده کنید که فاقد موادافزودنی هستند.

۵٫ بدنسازی نمی کنید

از جمله کارهای مهمی که می‌توانید هنگام ازدست‌دادن وزن انجام دهید، انجام  تمرین‌های مقاومتی مانند بلندکردن وزنه و بنسازی است. این کار به شما کمک می‌کند توده‌ی عضلانی را که در صورت ورزش‌نکردن به‌همراه چربی بدن سوزانده می‌شود، حفظ کنید. بلندکردن وزنه از کُندشدن سوخت‌و‌ساز بدن شما جلوگیری خواهد کرد و باعث می‌شود عضلاتی که در زیر چربی‌های شما قرار دارند، بهتر و قوی‌تر به‌نظر برسند. با کم‌کردن مقدار زیادی وزن، عضلات زیر چربی‌ها آشکار خواهند شد. مطمئنا دوست ندارید که عضلات ضعیف و کوچک‌تان را به‌نمایش بگذارید.

۶٫ تمرینات کاردیو انجام نمی‌دهید

از جمله تمرینات قلبی عروقی کاردیو می توان به دویدن، پیاده‌روی سریع، شنا ، دوچرخه و … اشاره کرد. یکی از راه‌های بسیار مؤثر برای بهبود سلامت‌تان انجام تمرینات کاردیو است، این تمرینات در سوزاندن چربی شکم بسیار مؤثر است. این چربی درواقع همان چربی مضری است که دور اندام‌ها جمع و باعث بیماری می‌شود.

۷٫ همچنان از نوشیدنی‌های قنددار استفاده می‌کنید

نوشیدنی‌های شیرین، چاق‌کننده‌ترین موارد در رژیم‌های غذایی هستند .این موضوع تنها درمورد مورد هایی مثل نوشابه و دلستر صدق نمی‌کند، بلکه شامل نوشیدنی‌های سالم‌تری مانند آب‌های ویتامینه که سرشار از شکرند نیز می شود. حتی آب ‌میوه‌ها هم مشکل‌سازند و نباید مقادیر زیادی از آنها مصرف کرد. یک لیوان آب‌میوه ممکن است به‌اندازه‌ی چند میوه‌ی کامل، قند داشته باشد.

۸٫ نداشتن خواب کافی

خواب خوب از عوامل بسیار مهمی است که باید برای سلامت جسمی و روحی و همچنین کاهش وز‌ن‌تان در نظر بگیرید. تحقیقات نشان می‌دهد خواب بی‌کیفیت یکی از عوامل بسیار اثرگذار در افزایش خطر چاقی است.

احتمال دچارشدن به چاقی در میان بزرگ‌سالانی که خواب بی‌کیفیت دارند، ۵۵درصدبیشتر است. این رقم در کودکان به ۸۹درصد می‌رسد.

۹٫ داشتن مشکل پزشکی خاص

برخی از مشکلات پزشکی خاص که مانع از کاهش وزن می شوند عبارت‌اند از: کم‌کاری تیروئید، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و آپنه‌ی خواب. بعضی داروها نیز می‌توانند کاهش وزن را دشوارتر کنند یا حتی باعث افزایش وزن شوند.در صورتی که ممکن است مشکلات بالا را داشته باشید حتما به چزشک مراجعه کنید.

۱۰٫ عدم نوشیدن آب کافی

نوشیدن آب  کمک بسیاری به کاهش وزن می‌کند. در تحقیقی درمورد کاهش وزن مشخص شد افرادی که ۳۰ دقیقه قبل از وعده‌های غذایی‌شان حدود نیم لیتر آب می‌نوشند، ۴۴درصد بیشتر وزن کم می‌کنند. همچنین ثابت شده است نوشیدن آب کالری سوزی را حدود ۲۴تا۳۰درصد افزایش دهد.

منبع: healthline

ارسال شده در تاریخ 18 فوریه 2018 توسط آلما میر با موضوع تغذیه , تناسب اندام , دسته‌بندی نشده | 588 بازدید

۱۰ عامل اصلی و رایجی که موجب توقف کاهش وزن شما می شود
5 از 100 رای

اطلاعات پزشکی

اخبار پزشکی یکی از مهمترین اطلاعاتی است که امروزه باید تا حدودی از آن برخوردار باشیم. برای این منظور ما به یک بانک اطلاعات پزشکی نیاز داریم، هدف از آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. که با شناخت بیماریها،تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. مجله پزشکی دانشی را در اختیار شما قرار میدهد که بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است. امروزه هدف سایت پزشکی استفاده از فناوری‌های دانش‌ مبنا و استدلال قیاسی برای رسیدن به راه‌ حل مشکلات بالینی است. اکتشافات در باب ماهیت ژن‌ها و سلول‌ها دریچه‌ای برای تعریف فیزیولوژی بر مبنای سیستم‌های مولکولی فراهم کرده‌است. این بصیرت فیزیولوژیکی راه را برای درک بهتر فرایندهای پیچیده بیماری‌ها و رویکردهای نو درمانی فراهم کرده‌است. تلاش بشر برای درمان بیماری‌ها و آسیب‌ها از دوران پیش از باستان وجود داشته‌ است و در دوران باستان نیز در کنار مذهب و گاه به عنوان بخشی از آن وجود داشته‌ است. در یونان باستان پزشکانی چون بقراط اخبار پزشکی را به عنوان دانش و فنی مجزا مطرح کردند و بنیانگذاران راهی بودند که بعدها توسط پزشکانی همچون ابن‌سینا و رازی (رازی مسلمان نبوده و تنها به توحید اعتقاد داشته یعنی موحد بوده؛ اما به اشتباه عنوان می‌شود که وی مسلمان بوده‌است) طی شد. در رنسانس با بهره‌ گیری از اطلاعات پزشکی عمومی  و اطلاعات پزشکی روز پیشرفت‌ های قابل توجهی کرد. از قرن ۱۹ آنچه به عنوان پزشکی مدرن شناخته می‌شود بنیان گذاشته شد. در اواخر قرن بیستم و دوران معاصر دانش ژنتیک رویکرد نسبت به درمان و بیماری‌ها را دچار تحولی جدی کرد به‌طوری‌ که ژنتیک پزشکی را دارای نقشی متحول‌ کننده برای پزشکی از درمان محور بودن به حفظ سلامتی دانسته‌اند. اهمیت سلامتی در بهره‌وری اجتماع و کیفیت زندگی منجر به تأسیس موسسات و قوانین شده‌است تا مسایلی همچون تحصیل و مجوزدهی به پزشکان تا نحوه استفاده از بودجه‌های درمانی در کشورها قانونمند و تنظیم شوند؛ لذا سازمان‌های پزشکی در کشورهای مختلف برای سازمان دهی و قانونمندسازی فعالیت‌های پزشکی تأسیس شده‌اند. در سایت پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند. در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و …)، رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود. امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است. با این حال کما کان ارائه خدمات پزشکی در بیشتر جوامع از سطح مراقبت‌های اولیه بهداشتی، با تمرکز روی اطلاعات پزشکی و سلامت و پزشکان خانواده شروع می‌شود و بسته به نیاز در سیستم ارجاع بیماران به سطوح دوم و سوم که خدمات پزشکی تخصصی‌تر را ارائه می‌دهند ارجاع می‌شوند. مجله پزشکی مدرن با انتقاداتی هم مواجه است از جمله عدم دسترسی مناطق محروم و طبقه کم درآمد بعضی جوامع به خدمات پزشکی گران‌قیمت که در این راه سازمان‌هایی همچون سازمان جهانی بهداشت با تعیین سیاست‌های جهانی و ایجاد مسئولیت در کشورها و سیاستمداران نسبت به سلامتی سعی در رفع این نقیصه را دارند.

©یک دکتر / بازنشر مطالب تنها با کسب اجازه کتبی و پرداخت هزینه بابت هر مطلب و همچنین ذکر منبع و لینک مستقیم به همان مطلب مجاز است